Tajemství Titaniku 3D

Dokumentární / Dobrodružný / Rodinný / IMAX

USA, 2003, 59 min

James Cameron

Joel McNeely

No Cameronovu posedlost Titanikem tak úplně nesdílím, ale něco tenhle dokument do sebe měl. Pořád mám ale pocit, že český dabing iMAXovým produktům podráží nohy víc než cokoliv jiného, jenže na druhou stranu je asi dost problematické přidávat 2D titulky do 3D obrazu (lépe řečeno jejich vnímání), ale tak aspoň kdyby si na tom dabingu dali víc záležet...(10.1.2006)

Aj bez možnosti vidieť to v 3D technológii, ma detailné zábery na vrak Titanicu zaujali a obdivujem, kam všade sa dá zájsť s využitím moderných technológií. Mohli by sme vidieť tento sto rokov pochovaný vrak bez dnešných fascinujúcich možností? Bill Paxton sa nezdržal niekoľkých moralizujúcich fráz, ale nevyčítam mu to, viem si predstaviť, že keby som bola tak blízko tej najúchvatnejšej lode, zapôsobilo by to na mňa rovnako.(21.12.2011)

Žádná přehlídka velkolepých 3D efektů tu není a informace jsou kusé. Tajemství Titanicu má ale jiné zásadní pozitivum. Průzkum vraku je dost podrobný a počítačově znázorněný původní stav dobře představuje, jak se Titanic mění ( velké schodiště na palubě D je dost možná nejkouzelnějším místem na celé lodi). Navíc se dokument (díky Jamesovi samozřejmě) chová k Titanicu s úctou, za což má mé uznání a ať se to někomu líbí nebo ne, Titanic vždycky byl, je a bude tou nejmajestátnější a nejimpozantnější věcí, jakou kdy lidstvo vyrobilo. Líčí to tak Cameronův velkofilm a dává to najevo i tento dokument.(1.8.2011)

James Cameron si Titanic zamiloval, a tak se k němu vrátil ve svém dokumentu, natočeném technologií IMAX 3D. A tady je ten zádrhel - dokud jsou nad hladinou, 3D záběry jsou docela povedené a fungují. Ovšem pod vodou a především v Titanicu natáčely takové malé roboty "obyčejnými" kamerami, takže výsledek nejen že není 3D, ale na velkém IMAX plátně vypadá docela nehezky (prostě jako zvětšený obrázek). Na tohle by úplně stačila televize. I 3D renderované sekvence nejsou extra-úžasné, tedy ne že bych čekal "druhý Titanic", ale jsou imho až moc jednoduché a schematické. ___ Většina lidí, kteří se ve filmu objeví, jsou vědci a profesionálové - a to je podle mě dobře. Naopak přizvaný herec-profesionál, Bill Paxton, na mě působil neuvěřitelně rušivě, neustálě něco trapně a zbytečně komentoval, nepochopil jsem, za jakým účelem.(2.10.2004)

Ve 3D jsem to bohuzel nevidel. Hodnotim jakousi 90. min. verzi. Posledni pulhodina se venuje pouze tem dvema robutkum, ktery jsou sice uzasny, ale tolik me nezajimali. No u tohoto Cameronovo dokumentu se mi tajil dech, je to hodne pusobivy sledovat zabery potapeni k pomniku vice jak 1500 obeti. Za zminku urcite stoji sceny, kdy kamera zabira casti toho obroskyho ocelovyho monstra na dne atlantiku a do toho jsou pocitacovou animaci vlozeny sceny pravdepodobnych situaci poslednich chvil Titanicu nad hladinou more. A pri scene potapeni, kdy s sebou vrak "tahne" fotky obeti, mrazi jak kdyz strcite pytlika do shnehu. No necekejte zadne efekty jako v celoveceraku, ale jako dokument me to nezklamalo. Uz to bude 100 let. I kdyz presne nevim proc, tahle udalost me nikdy neprestane hluboce uchvacovat. Kdo ma podobny pocity, pro toho je tenhle dokument povinost. [8/10 březen 2010](14.3.2010)