Tajemství Titaniku 3D

• USA Ghosts of the Abyss (více)
Trailer
Dokumentární / Dobrodružný / Rodinný / IMAX
USA, 2003, 59 min (Special Edition: 92 min)

Vo filme Duchovia Titaniku sa jeho režisér a držiteľ Oskara James Cameron (Terminátor, Terminátor 2, Votrelci, Titanik) vracia späť na miesta svojej najsilnejšej inšpirácie. Sprevádzaný početnou expedíciou renomovaných odborníkov z viacerých oblastí sa Cameron opäť ponára do morských hlbín na miestach, kde leží legendárny vrak Titaniku. Neprichádza sem však po prvý krát. Už v roku 1995 tu nakrútil niektoré zábery, ktoré použil vo svojom slávnom veľkofilme Titanik, za ktorý v roku 1997 získal Oscara.

Tentokrát však Cameron divákom ponúka úplne iný typ zážitku. Vyzbrojený najnovšou technológiou nakrúca strhujúci improvizovaný dokument, v ktorom diváci vďaka technickým možnostiam trojdimenzionálneho filmu nazrú do doteraz skrytých útrob vraku Titaniku a tak legenda, ktorá už takmer storočie fascinuje ľudstvo dostáva úlne nový rozmer. Najmodernejšie 3D kamery umiestnené v diaľkovo riadených sondách sprostredkovávajú neuveriteľne realistické zábery z najtesnejšej blízkosti a tak má divák pocit, ako by bol sám členom Cameronovho potápačského tímu, akoby sám stál na miestach, ktoré ľudské oči nevideli od noci 14. apríla 1912, kedy na týchto miestach zahynulo takmer 1500 ľudí. (oficiální text distributora)

Trailer

T2

Rozpočet $13miliónovTržby USA $17,093,668Tržby Celosvetovo $28,780,668║ James Cameron a jeho začiatky s 3D technikou. Zaujímavý dokument, ktorý je obširný ale pre zanietenca do histórie lode Titanic poučný. /videl v IMAX kine: 75%/ ()

Jhershaw

James Cameron si Titanic zamiloval, a tak se k němu vrátil ve svém dokumentu, natočeném technologií IMAX 3D. A tady je ten zádrhel - dokud jsou nad hladinou, 3D záběry jsou docela povedené a fungují. Ovšem pod vodou a především v Titanicu natáčely takové malé roboty "obyčejnými" kamerami, takže výsledek nejen že není 3D, ale na velkém IMAX plátně vypadá docela nehezky (prostě jako zvětšený obrázek). Na tohle by úplně stačila televize. I 3D renderované sekvence nejsou extra-úžasné, tedy ne že bych čekal "druhý Titanic", ale jsou imho až moc jednoduché a schematické. ___ Většina lidí, kteří se ve filmu objeví, jsou vědci a profesionálové - a to je podle mě dobře. Naopak přizvaný herec-profesionál, Bill Paxton, na mě působil neuvěřitelně rušivě, neustálě něco trapně a zbytečně komentoval, nepochopil jsem, za jakým účelem. ()

Slarque

Tenhle film nijak zvlášť 3D nepůsobí, což možná některé diváky zklame, ale podle mne je to lepší než zbytečné předvádění předmětů létajících proti kameře. Cameron 3D využívá docela originálním způsobem třeba vkládáním čtyř menších záběrů před hlavní, který pak slouží jako pozadí. Duchové působí také docela zajímavě, ale dabing je otřesný a některé poznámky Billa Paxtona vyvolávají otázku, zda si Cameron neměl vybrat někoho trochu inteligentnějšího. I tak je to stále nejlepší 3D IMAX, co jsem viděl. ()

Rex Mundi

Videla som klasickú verziu na obrazovke televízora, a keďže som nečakala 3D efekty, žiadne ma nesklamali. Samotný film má svoje nedostatky typické pre americké dokumenty, ktoré niekedy snáď až príliš bazírujú na im obľúbených dramatizáciách. Tentokrát ale musím uznať, že dramatizácie "premietané" priamo na zábery zo súčasného stavu Titanicu mi pomáhali predstaviť si, na čo sa vlastne dívam. Zároveň je dokument plný nových a zaujímavých informácií a nechýba mu ľudský rozmer, ktorý tu zastupuje sprievodca Bill Paxton (pretože samotný Cameron sa od prejavov ľudskosti dištancuje), aj keď jeho emotívne repliky občas vyznievajú umelo - napriek tomu, že verím, že pri takom zážitku ich vysloval absolútne úprimne. Pre mňa veľmi atraktívne zábery z lode Keldyš a ponoriek sa striedajú so zábermi potopeného Titanicu, príbehmi jeho pasažierov, detailami z tragédie a obrázkami zo života samotných námorníkov a výskumníkov z Keldyšu. Spolu je to guláš (či v tomto prípade skôr boršč :-) z výpravy za dnom oceánu a jednou legendárnou a smutnou ľudskou katastrofou. ()

Madison

Aj bez možnosti vidieť to v 3D technológii, ma detailné zábery na vrak Titanicu zaujali a obdivujem, kam všade sa dá zájsť s využitím moderných technológií. Mohli by sme vidieť tento sto rokov pochovaný vrak bez dnešných fascinujúcich možností? Bill Paxton sa nezdržal niekoľkých moralizujúcich fráz, ale nevyčítam mu to, viem si predstaviť, že keby som bola tak blízko tej najúchvatnejšej lode, zapôsobilo by to na mňa rovnako. ()