Tajemství Titaniku 3D

Dokumentární / Dobrodružný / Rodinný / IMAX

USA, 2003, 59 min

James Cameron

Joel McNeely

Aj bez možnosti vidieť to v 3D technológii, ma detailné zábery na vrak Titanicu zaujali a obdivujem, kam všade sa dá zájsť s využitím moderných technológií. Mohli by sme vidieť tento sto rokov pochovaný vrak bez dnešných fascinujúcich možností? Bill Paxton sa nezdržal niekoľkých moralizujúcich fráz, ale nevyčítam mu to, viem si predstaviť, že keby som bola tak blízko tej najúchvatnejšej lode, zapôsobilo by to na mňa rovnako.(21.12.2011)

Videla som klasickú verziu na obrazovke televízora, a keďže som nečakala 3D efekty, žiadne ma nesklamali. Samotný film má svoje nedostatky typické pre americké dokumenty, ktoré niekedy snáď až príliš bazírujú na im obľúbených dramatizáciách. Tentokrát ale musím uznať, že dramatizácie "premietané" priamo na zábery zo súčasného stavu Titanicu mi pomáhali predstaviť si, na čo sa vlastne dívam. Zároveň je dokument plný nových a zaujímavých informácií a nechýba mu ľudský rozmer, ktorý tu zastupuje sprievodca Bill Paxton (pretože samotný Cameron sa od prejavov ľudskosti dištancuje), aj keď jeho emotívne repliky občas vyznievajú umelo - napriek tomu, že verím, že pri takom zážitku ich vysloval absolútne úprimne. Pre mňa veľmi atraktívne zábery z lode Keldyš a ponoriek sa striedajú so zábermi potopeného Titanicu, príbehmi jeho pasažierov, detailami z tragédie a obrázkami zo života samotných námorníkov a výskumníkov z Keldyšu. Spolu je to guláš (či v tomto prípade skôr boršč :-) z výpravy za dnom oceánu a jednou legendárnou a smutnou ľudskou katastrofou.(8.6.2006)

Rozpočet $13miliónovTržby USA $17,093,668Tržby Celosvetovo $28,780,668║ James Cameron a jeho začiatky s 3D technikou. Zaujímavý dokument, ktorý je obširný ale pre zanietenca do histórie lode Titanic poučný. /videl v IMAX kine: 75%/(3.9.2005)

No Cameronovu posedlost Titanikem tak úplně nesdílím, ale něco tenhle dokument do sebe měl. Pořád mám ale pocit, že český dabing iMAXovým produktům podráží nohy víc než cokoliv jiného, jenže na druhou stranu je asi dost problematické přidávat 2D titulky do 3D obrazu (lépe řečeno jejich vnímání), ale tak aspoň kdyby si na tom dabingu dali víc záležet...(10.1.2006)

Ve 3D jsem to bohuzel nevidel. Hodnotim jakousi 90. min. verzi. Posledni pulhodina se venuje pouze tem dvema robutkum, ktery jsou sice uzasny, ale tolik me nezajimali. No u tohoto Cameronovo dokumentu se mi tajil dech, je to hodne pusobivy sledovat zabery potapeni k pomniku vice jak 1500 obeti. Za zminku urcite stoji sceny, kdy kamera zabira casti toho obroskyho ocelovyho monstra na dne atlantiku a do toho jsou pocitacovou animaci vlozeny sceny pravdepodobnych situaci poslednich chvil Titanicu nad hladinou more. A pri scene potapeni, kdy s sebou vrak "tahne" fotky obeti, mrazi jak kdyz strcite pytlika do shnehu. No necekejte zadne efekty jako v celoveceraku, ale jako dokument me to nezklamalo. Uz to bude 100 let. I kdyz presne nevim proc, tahle udalost me nikdy neprestane hluboce uchvacovat. Kdo ma podobny pocity, pro toho je tenhle dokument povinost. [8/10 březen 2010](14.3.2010)