Xenogenesis

Krátkometrážní / Sci-Fi / Experimentální

USA, 1978, 12 min

Scénografie:

James Cameron

Na amatérský projekt a ješte k tomu z roku 1978 velice ambiciózní...jde vidět, že se Cameronovi už tenkrát asi honily hlavou základy terminátora. Je to krátké scifi, které se odehrává ve světě podobném Tronu a soubojem strojů připomíná legendární Cestu do pravěku :) Co mě ale dost překvapilo, tak to byl ten podivnej konec a ten týpek visící ze stěny se mohl taky trošku víc snažit :D(10.1.2009)

Krátký film z počátků kariéry Jamese Camerona je pouhou ukázkou nikdy nerealizované vesmírné ságy očividně inspirované úspěchem Star Wars. Z dnešního pohledu působí směšně a naivně, ale je zajímavý díky konceptu vražedného robotického stroje, který Cameron později dovedl k dokonalosti v Terminátorovi. Robot z Xenogenesis se ostatně náramně podobá předpotopní T-1.(23.11.2008)

• Deimos

YouTube/// Obsazení 2/10 Děj 6/10 Hudba 3/10 Efekty 6/10/// +rozhodně triky (na svoji dobu), děj, námět -dnes už hroznej zvuk, horší kvalita/// Od Xenogenesis k Avatarovi ušel Camoron pěkný kus cesty. To ale nic nemění na tom, že i tento jeho první (studentský) počin je na svoji dobu úžasný. Vždyť mi ukažte tvůrce, kteří dnes dokáží na koleně udělat něco podobného. Je však vidět, že už tehdy měl jistou představu a některé "stroje" vám budou hodně povědomé. Dnes sice tedy neoslní, ale je dobře, že je možnost vidět jeho prvotinu./// Celkem 46%///(5.7.2010)

Při zpětném pohledu je jasné, že z tohohle snímečku Cameron těžil především ve Vetřelcích. Souboj dvou robotů připomene dramatickou scénu, kdy Ripleová v robotickém nakladači bojuje na život a na smrt s vetřelčí královnou. Jen pochybuji, že by Raj vydržel tak dlouho viset nad propastí a přitom se ješět vytahovat nahoru a zase spouštět....Hudba naprosto vynikající, efekty v rámci možností velmi dobré. A během souboje jsem si vybavil celou řadu klasických japonských filmů Gappou počínaje, přes Gamera kontra Gaos a Godzillou konče.(10.6.2012)

V tomto krátkom filme je vidno ako sa Cameron zaujíma o technickú stránku a je tu vidno malý náznak vývinu prvého Terminátora.Na 78 rok výroby je to celkom fajn, atmosféra aká taká sa tu nájde, niektoré stroje pripomínajú jeho neskoršie filmy a zvuky robotou vám budú známe s prvého Terminatora. https://www.youtube.com/watch?v=8KpZRJ4HE4Q 80% - 4*(22.3.2011)

• - Snímek byl vytvořen kvůli demonstraci Cameronových speciálních efektů. (-Marc-)