ASAP

(pořad)
Publicistický
Česko, 2016, 66x26 min

Nová literární revue s Jiřím Podzimkem, Kristýnou Večeřovou a Bohdanem Bláhovcem. Nová literární revue podněcuje diváctvo k tomu, aby po knihách sáhlo As Soon As Possible – co možná nejdříve. Každý týden zkratka ASAP mění svůj význam, aby tím (ne)napověděla téma daného dílu. Páteř pořadu představují rozhovory o nedávno vyšedších knihách s hosty z prostředí blíže či vzdáleněji spřízněných se světem literatury. ASAP vychází z obzírání české i světové literatury minulosti i přítomnosti, revui doplňují osobitě pojaté reportáže. ASAP neobjímá jen beletrii, přitahuje i ke knihám ze sféry umění, historiografie, sociologie, apod. V osobách moderátorů nabízí ASAP též generační střet. (Česká televize)

Vančura

Můj oblíbený pořad U zavěšené knihy na obrazovce ČT Art bohužel dlouho nevydržel - když jsem se proto dozvěděl, že se chystá jeho nástupce, byl jsem velmi zvědavý - a natěšený. Z původního formátu (k mé lítosti) zmizeli Petr Vizina s Karolínou Kočí, a k Jiřímu Podzimkovi naopak (k mé radosti) přibyl Bohdan Bláhovec - jsem sám zvědavý, jak spolu ti dva dlouho vydrží. V prvním dílu (ve kterém se vzájemně nazvali zvrhlým starcem a literárním kriplem) na mě působili dojmem, že je tam Bláhovec (zřetelně ztrémovaný na maximum) jen do počtu a že by to celé utáhl Podzimek sám (osobně bych takový pořad asi i uvítal víc, bez všech těch záměrně neseriózních kravin okolo, ale nedá se svítit). Nutno ještě zmínit, že se k mé velké nelibosti z pořadu vytratila i Kristýna Večeřová, ačkoli figuruje v televizních upoutávkách - považuji to tedy za klamání diváka (v závěrečných titulcích je uvedena jako dramaturg pořadu, zřejmě si tedy profesně polepšila - v původním formátu měly ženské protějšky moderátorů přece jen víceméně pouze okrasnou funkci, řekněme na způsob květináče s palmou v koutě, ale osobně se nemohu ubránit jistému lítostivému povzdechu, že mi moji oblíbenou krasotinku - a příležitostnou modelku, kterou jsem kdysi obdivoval na jedné módní přehlídce - vyměnili za zmíněného Bláhovce, ale co už). Pořad budu dál sledovat a jsem zvědavý, kam se bude vyvíjet a zda bude mít delší trvání než Zavěšená kniha - první díl nebyl úplně špatný, ale vidím tam zatím velké rezervy. Pořad má mimochodem výbornou úvodní znělku, kterou dělal Marek Ther. UPDATE 7. 4. 2016 - po druhém dílu - Tak se ukázalo, že Kristýna Večeřová tam přece jen zůstala, což je dobře. Je to ovšem asi jediné plus, které jsem v druhém dílu objevil, ať jsem v něm hledal sebedůkladněji. Jestli se ten pořad bude dál vyvíjet takto, přestávám ho dál sledovat a budu ho považovat za další vodu na mlýn lidí, kteří jsou nasraní z placení koncesionářských poplatků, protože stejně jako oni nedokážu pochopit, proč bych měl podporovat to, aby si Bláhovec tahal do televize svoje kámoše, popíjel tam s nima lahváče, kafral s nima o hovnu, a hrál si u toho, že má celou veřejnoprávní televizi na háku. Přičemž Podzimek - jak neslýchané! - je degradovaný do pozice marginalizovaného přicmrndávače, který se v kantýně na Kavčích horách pokouší o cosi jako rozhovor s jakýmisi blogerkami, které by literaturu nepoznaly, ani kdyby o ni zakoply. Nevěřícně jsem celou dobu koukal na to, jestli ten ASAP fakt myslí vážně, nebo si ze mě prostě jen dělají prdel, a chtělo se mi řvát na lesy: VRAŤTE MI ZAVĚŠENOU KNIHU, KRISTEBOŽE! UPDATE 14. 4. 2016 - Od třetího dílu super. Zdá se, že hlavní - a jedinou slabinou pořadu, je Bohdan Bláhovec. Díly, v nichž se neobjevuje, mají výrazně vyšší úroveň. UPDATE 20. 4. 2016 - Všechny mé předchozí výtky budiž zapomenuty, ten pořad je každý díl lepší a lepší - pokud to takto půjde dál, velmi brzy se přiblíží hranici dokonalosti. Bohdane, kaju se svoje dřívější slova, jsi skvělý. Zábavnější - a chytřejší - věc v současnosti v telce není. () (méně) (více)