Den patriotů

恐襲波士頓馬拉松

Patriots Day

Krimi / Drama / Historický / Thriller

USA / Hong Kong, 2016, 130 min

Hlavní problém filmu je především scénář, snažící se extrémně akčně popisovat tragickou událost, která není na papíře nikterak poutavá, a nejsem si zcela jistý, zda se hodí pro zfilmování. Berg v rámci možností natočil maximu, co šlo a podařilo se mu poslední část filmu přenést ve stylu Patroly, sugestivně a realisticky. Nedá se upřít snaha pracovat s hrdiny tragické události, ale samy o sobě nejsou tolik zajímavé, aby táhly film a některé dostávají minimum prostoru. Typický závěr se skutečnými účastníky vyzní úplně do prázdna a cílená podbízivost vyloženě hraje na nervy. Co mi vadilo, tak určitá přehnanost zpracování a jakým způsobem všichni táhnou za jeden provaz, včetně "úředníků". Chápu, že taková tragédie lidi spojuje, ale zajímalo by mě, nakolik z toho byl odraz skutečnosti......6/10(5.6.2017)

Po kľudnom úvode, kedy sa schyluje k výbuchu, sa to rozbehne v napínavú honičku na atentátnikov, respektíve ich snahu o únik. Nechcem preháňať, ale mali sme tu od Mannovho Heat tak strhujúcu autentickú pouličnú prestrelku? Berg rekonštruuje prelínaním dokumentárnych reálnych záberov s thrillerovou žánrovkou a či už prifarbuje alebo nie, výsledok je super. Akurát vyvážený vo vykreslení postáv, rozprávačskej dynamiky i znesiteľnosti patriotických vsuviek. Miestami som bol prikovaný do sedačky.(27.1.2017)

Po filmařský stránce fakt super film, je to zábavný a strhující, ale co mě opravdu nasralo, je ta myšlenka, jestli se to tak dá nazvat. Ten film nám vlastně říká, že se s atentátama musíme smířit a že se tomu nedá předejít, což je naprostá píčovina. A ten závěr? Je směšný jak tam mluví jen sluníčkáři, kterým je vlastně jedno že přišli o nohu, je jim jedno, že umřelo několik lidí... důležitý je, že to "město zvládlo a že láska zvítězila". Tohle je film pro sluníčkáře a humanisty.(29.6.2017)

Na moje prekvapenie sa druhý film v spolupráci Berg-Wahlberg podaril na moje očakávania. A to som pozretie odkladal takmer pol roka. Nehovorím, že predošlí Deepwater Horizont bolo zlé ale touto snímkou si ma režisér omotal okolo prsta. Už len preto, že id vyslovene o komerčný film ktorý má obsahovať viac menej iba remeselnú prácu, bol vyrobený na objednávku a nie je "to" režisérovo dielo takým tým svojim spôsobom. No predsa aj v dnešnej dobe kedy sa všetko vyrába masovo sa nájde tvorca ktorý do toho vloží svoj rukopis.Jeho prvé dva filmy sú pre mňa shity no týmto si ma získal a ukázal, že aj kúpený režisér má niekedy svetlé chvíľky. Športový príbeh ktorý zachytáva skutočné udalosti teroristického útoku v Bostone nemá chybu. Troška nudnejší úvod strieda výbuch a chaos po ktorom sú pátranie, neuveriteľne kvalitná prestrelka a dojímavý záver ukážkou kvalitného filmu.(10.6.2017)

Film má skvělé obsazení, jež je skvělým podhoubím pro základy události, která v roce 2013 šokovala svět. Avšak zhruba do poloviny filmu nic z toho nefunguje. První polovina je totiž zvláštně neosobní a pořád máte dojem, jako byste se na celou událost dívali zpoza tlustého skla, jímž nepronikne nic. Nicméně polovina druhá, to je něco zcela diametrálně odlišného. Z ničeho nic zde totiž začne fungovat úplně všechno. Od herců, přes dynamičnost scén až po soundtrack, to všechno najednou začne vytvářet realistickou a působivě zfilmovanou policejní akci za dopadení druhého útočníka. Sice je zde přemíra patosu a fakt, že motivační proslov Marka Wahlberga o "power of love" vyzněl spíše komicky, avšak to snímku po velkorysých akčních scénách odpouštím. Jen škoda, že Peter Berg toto skvělé tempo nezavedl hned od začátku. „I gotta find these motherfuckers, Carol. We gotta get out there and we gotta find these motherfuckers before they do this to somebody else.“ (4.2.2017)

• - Spoiler: Streľba policajtov na vlastných kolegov, keď opúšťali miesto prestrelky vo Watertowne, sa naozaj stala. Vo filme zaznie, že páchateľ ušiel na čiernom SUV, v skutočnosti dostali policajti do vysielačiek informáciu, že Dzhokhar Tsarnaev (Alex Wolff) uniká na SUV štátnej polície. Preto aj následná naháňačka sa odohrávala na iných tipov áut. Počas prestrelky nebol nikto zranený. (De Large)

• - Mark Wahlberg byl nejprve proti filmu a roli odmítal. Roli přijal až po přečtení scénáře. (Dr Lizal)

• - Kevin Bacon si již podruhé zahrál šéfa bostonské pobočky FBI. Poprvé tomu tak bylo ve filmu Black Mass: Špinavá hra (2015). (Dr Lizal)