Den patriotů

• Nizozemsko

• Belgie

Krimi / Drama / Historický / Thriller

USA / Hong Kong, 2016, 130 min

Na začátku je třeba přetrpět 15 minut nudné expozice na téma "těmto krásným a kladným lidem co říkají 50 'love you, honey' za minutu se něco stane" a na konci 15 minut přeslazeného polopatického epilogu "těmto krásným a kladným lidem se něco stalo, ale nezlomilo je to, protože láska je nade všechna kouzla". Ale mezi tím jsou skoro dvě hodiny nekompromisního a cool chytlavého thrilleru, takže dobrý. Škoda jen patriotického bullshitu, pro Evropana by to bylo silnější bez dojemných monologů o tom, jak tohle je Boston baby, yeah -- ale zase co jsem čekal od filmu s tímhle názvem, že jo.(29.3.2017)

Sel jsem se na to podivat kvuli Reznor-Ross soundtracku, ktery je ok, ale nakonec me na tom nejvic dostala ta uprimna realnost vseho co se deje. Marky Mark je sice herecky stale Marky Mark, tady nema smysl si neco nalhavat, ze by to melo byt nekdy jinak, ale ve viru udalosti to vubec neresite, protoze natocene je to skvele. Sice me ze zacatku otravovala live camera, ale na to si zvyknete a prida to na autenticnosti. Nejlepsi scena filmu - Jihad vyslech. 7/10(30.1.2017)

• verbal

Je Den pakokotů, a než první rachitický Keňan dochrastí do cíle maratonu, kde pojde na podvýživu, rozlehne se Bostonem strašlivé bum! Podle tohohle je to pomalu bestiálnější masakr, než když jim muslimáci parkli Boeingy do WTF, a ten maraton prý svou proslulostí už dávno zastínil i Feidippidův poklus do Athén … NOTYPYČO! Věděli jste, že při sesuvech půdy zařve ročně v Guatemale kolem 300 lidí? A neštěkne po nich ani pes. Ale když kousek na sever amatérští síajej tenoristé Džochar s Dudájevem rozmrdají prskavkovou bombou matičkama 3, slovy tři!!!, pojídače horkých psů, a to ještě podle všeho úplnou náhodou, naservírují nám světospásní soudruzi do kin odporně patetickou tryznu skoro o národní genocidě. Xblití! Empatie je príma věc, ovšem mediální silou ždímaná píár močovina zlo. Pak se stává i u nás, že tuhle hapá letadlo s pár vymatlanýma pukama a klaka slaboduchých loutek na Staromáku do kamer lká, jako by jim pochcípaly vlastní mámy. Ale škoda. Ta demagogická reklamní rekonstrukce jinak docela odsejpá, je slušně zdramatizovaná a má opravdu kulantní přestřelku, ale posledních dvacet minut to pohřbí pod takovým nánosem žluklých hlenů, kýčovitého hnisu a smradlavých tendenčních zvratků, že pro ten odpad musí jeden hrábnout hodně hluboko do žumpy.(27.1.2017)

• Real Tom Hardy

"THE KNEE HURTS. THE BACK HURTS. THE BALLS HURTS. THE PAIN SOMETIMES FEELS LIKE IT HURTS ON TOP OF THE HURT, IF THAT'S EVEN REMOTELY POSSIBLE." --------- Mnoho zbytočných, nezaujímavých a nedôležitých príbehov prepletených s ešte viac nezaujímavou a nedôležitou tragickou udalosťou. Product placement umiestnený vo vhodných situáciách, pár minút po výbuchoch a pri roztrepaných mŕtvych telách - reklama ako vínko. Čo sa však ale musí nechať sú akčné scény a explózie, ktoré majú niečo do seba. Či už úvodné, alebo tie v závere. Napätie taktiež miestami nechýbalo. Peter Berg mimo iného zvolil aj pôsobivé a zaujímavé pohľady na mesto z vtáčej perspektívy, alebo pohľady na horizont Bostonu. Nič viac, nič menej, čiže pokiaľ nie si závislý na empatii, Deň Patriotov môžeš pokojne vynechať.(14.6.2017)

• Frajer42

Spoilery! Na film podobného typu čas od času dostanu chuť, a když se tak stane, tak si sledování zpravidla užiji. Toto bylo výjimka potvrzující pravidlo. Podobnou píčovinu aby člověk opravdu pohledal. Stopáž je brutální, a když si k tomu přidáte nesnesitelnou první polovinu, tak máte o zkažený večer postaráno. Na teroristický útok se divák dívá s kilometrovým odstupem očima nadbytečně roztřesené kamery. To co vidíte vás tedy nechává absolutně chladnými. Do role obávaných teroristů byli obsazení naprostí kreténi. Hlavním lákadlem tohoto snímku mělo být zřejmě herecké obsazení. V tomto případě dostal od tvůrců divák ránu mezi oči. Užijete si pouze Wahlberga, pokud ho máte aspoň trošku rádi. Zbytek se objevuje jen namátkově. 2 výbuchy se odehrají asi během dvou minut. Zbytek stopáže se zoomují kamerové záběry a pátrá se po dvou "extrémně nebezpečných" kokotech. Když se konečně podaří dva retardy dopadnout, tak následuje velká sláva a vlna odporného závěrečného patriotismu. Polovinu filmu jsme se spolusledovatelkou pozorovali zrychleně. Odporná záležitost.(3.6.2017)

• - Poté, co David Ortiz pronesl v živém televizním projevu na stadionu před zápasem Red Sox slovo „fucking“, by za normálních okolností zapříčinilo pokutu televizní stanici ze strany Federální komise pro komunikaci (FCC). Po dvou dnech FCC oznámila, že daný incident pokutovat nebude. Je to první a zatím jediný prohřešek podobného typu (sprosté slovo při živém vysílání), který daná komise nepokutovala. (Caaslav)

• - Scéna dopadení a zatčení Dzhokhara Tsarnaeva (Alex Wolff) byla natočena v den druhého výročí jeho skutečného dopadení. (Dr Lizal)

• - Největší hvězda místního baseballového týmu David Ortiz 20. 4. 2013 pronesl legendární proslov na stadionu Fenway park, který ukončil slovy. "This is our f*cking city. And nobody's going to dictate our freedom. Stay strong!" ("Tohle je, sakra, naše město. A nikdo nám nebude diktovat, jak být svobodní. Zůstaňme silní!") Tohoto proslovu se dočkáme i ve filmu a to přímo z úst Davida Ortize. Jen pro doplnění: Red Sox vyhráli celou sezonu 2013 a první místo, kam fanoušci a někteří hráči po skončení oslav na stadionu zamířili, byla cílová rovinka bostonského maratonu. (kubsov)