Den patriotů

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Historický / Thriller

USA / Hongkong, 2016, 130 min

Sel jsem se na to podivat kvuli Reznor-Ross soundtracku, ktery je ok, ale nakonec me na tom nejvic dostala ta uprimna realnost vseho co se deje. Marky Mark je sice herecky stale Marky Mark, tady nema smysl si neco nalhavat, ze by to melo byt nekdy jinak, ale ve viru udalosti to vubec neresite, protoze natocene je to skvele. Sice me ze zacatku otravovala live camera, ale na to si zvyknete a prida to na autenticnosti. Nejlepsi scena filmu - Jihad vyslech. 7/10(30.1.2017)

Můj oblíbenec Mark v roli poldy, který má ztělesňovat vícero příslušníků záchranných a pořádkových služeb, kteří se účastnili akcí po osudném maratonu. Celkově se mi na film nedívalo v první třetině dobře. Ne že bych nesnesl pohled na určité záběry, ale prostě mě to ne a ne chytit. Postupně se to zlepšovalo a třeba několikrát zmiňovaná přestřelka byla super. Nenáviděný americký patos je tu podávaný v přijatelných dávkách, reálné záběry z kamer jsou taky super. Nejsilněji na mě fungoval únos, jinak šlo ale vše mimo mě. Pochválit musím nejspíš hodně reálně podané vyšetřování a chování postav. Jenže jak říkám,vše to bylo taková jak to říct.... z dálky a s odstupem. 65 procent.(27.8.2018)

Obrovská bomba (ehm, pecka), velký masakr a útok na americká patriotistická srdce, která si v kině pobrečela a šup na Sýrii. Mark Wahlberg vlastně není pro film důležitý, ale je dvorní herec Petera Berga a je to bostoňák, takže pocitově prostě nemohl ve filmu chybět. Je to úderné, má to neskutečné tempo, klasicky výborné akční scény, na jaké jsme od tohoto režiséra zvyklí, a na konci si samozřejmě povinně prohlédneme fotky a jména obětí. Říkal jsem si, že tohle je přecijen už trošku moc, na východě umírají tisíce a desetitisíce nevinných lidí a to nikoho nezajímá, ovšem na mě to i tak poměrně zafungovalo a dobře jsem se bavil. Skromnější rozpočet, přesto svižnější než Deepwater Horizon ze stejného roku od stejného dua...9/10(23.3.2017)

Vždy třetí pondělí v dubnu, poprvé už v roce 1897, pokaždé přes dvacet tisíc závodníků a zhruba půl milionu diváků podél trati. Jen nově s dvěma smrtícími náložemi, jejichž základ tvořily hřebíky. Dva přistěhovalci ze severního Kavkazu si holt oslavu Dne patriotů vyložili po svém. Mladší z bratrů, muslim čečenského původu, dosud čeká na smrtící injekci, ač jde podle kritiků spíš o symbolický rozsudek. Ale k filmu. Přehledně režírující patriot Peter Berg akci a napětí umí. Převedení skutečných událostí na filmové plátno je ovšem pokaždé ošemetná věc, vždy se najde spousta rýpalů, nicméně Berg má zkušenosti třeba s předchozím Mořem v plamenech. Vždy bude lepší specialista na pořádnou porci akce než na lidská dramata, což platí i tady. Točí se někde mezi greengrassovským stylem a stoneovskou naléhavostí. Nijak zvlášť nepřekvapí, prostě jen rekonstruuje nedávné události, ve kterých jsou charaktery postav jasně načrtnuté (Mark Wahlberg je poctivý polda, ač má nějaký škraloup, nicméně pro svou práci se obětuje, miluje svou manželku, své kolegy, „své“ civilisty a na pivo byste s ním rozhodně zašli) a semknutí je snad celoměstské. Velká škoda až nesnesitelné závěrečné čtvrthodinky i Wahlbergova proslovu, naopak palec nahoru za přestřelku v rezidenční čtvrti.(5.2.2017)

Podle předpokladů. Po filmařské stránce Peter Berg nezklamal. Výbuchy na maratonu a následný zmatek zfilmoval tak, že se Vám bude tajit dech. Vysloveně, jak kdybyste na místě byli Vy spolu s kameramanem. Jenže tady veškerá pozitiva filmu končí. Tedy v případě, že nemáte rádi americkou hysterii a důraz pro patriotismus. Ono je to ale koneckonců patrné už z názvu filmu, takže počítejte s tím, že Amerika je jedinečná a ve filmu je řada postav, která ji jedinečnou samozřejmě vytváří.(27.10.2017)

• - Obyvatelé Bostonu si tak moc chtěli zahrát v komparzu, že při castingu vytvořili frontu dlouhou přes 400 metrů. (Dr Lizal)

• - Natáčelo se od 29. března do 3. června 2016 v Bostonu, Quincy, Malden a dalších městech státu Massachusetts (USA). (BMW12)

• - Spoiler: Streľba policajtov na vlastných kolegov, keď opúšťali miesto prestrelky vo Watertowne, sa naozaj stala. Vo filme zaznie, že páchateľ ušiel na čiernom SUV, v skutočnosti dostali policajti do vysielačiek informáciu, že Dzhokhar Tsarnaev (Alex Wolff) uniká na SUV štátnej polície. Preto aj následná naháňačka sa odohrávala na iných tipov áut. Počas prestrelky nebol nikto zranený. (De Large)