Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

ferda12

A z Radcliffa se začíná stávat namyšlená barbína. Na tomhle snímku je vidět, jak se tenhle film točí pro prachy a ne z lásky. To je ten hlavní problém u většiny filmů, které mi prostě nesednou. Když už, tak ať to má alespoň úroveň. Tohle je prostě už od začátku jedna vymedializovatelná kupa hnoje. ()

Akuza

Jednoznačně nejslabší díl...bohužel jse četl několik měsíců před shlédnutím knížku a tak jsem více vnímal slátanost příběhu...ostatní díly se mi líbili, ale tohle je opravdu na pomezí laciného béčka. ()

lunruj

V rámci celé filmové série Harryho Pottera čtvrtý díl patří k těm slabším. Film je rozbitý do jednotlivých úkolů a děj tím trpí, postavy ve velké části filmu stagnují. Vizuální stránka je tradičně dobrá, některé scény jsou vizuálně přímo skvělé, ale bohužel se film v jistých scénách neubránil jistému megalomanství (což není jen problém tohoto dílu série) a například scéna s drakem, při které dojde ke zdevastování takřka poloviny areálu Bradavic je vyloženě trapná. Nevím, nakolik lze všechno vyčítat tvůrcům, tento díl určitě nebyl jednoduchý na filmové zpracování, ale přesto si myslím, že se dala kniha zpracovat lépe. ()

Indominus

Když se do toho zatáhla sexualita, bouření hormonů a růst pubického ochlupení, už to není na co jsem byl zvyklý. Chápu, že adolescentní postavy postavy mají své pudy, ale sem bych to netahal. ()

steephen

Pro mě jednoznačně nejlepší díl Harryho Pottera, film využívá všechny prvky, které by kouzelnický svět měl mít. Temná úvodní scénka na famfrfálu, která nažene strach do následujícího průběhu děje, každá soutěž z ohnivého poháru nahání strach, je v ní mnoho napětí a střídání prostředí, viz podvodní úkol a labyrint a nemluvě o znovuzrození pána zla, které vás zarazí do židle. Tento film má v sobě tolik dynamiky a mystiky což je přímo něco pro mě, okouzlující, skvělý! ()

hoverlord

Jsem odmalička velký fanoušek (na první knize jsem se naučil číst), nicméně tohle je zdaleka nejhorší díl. Nechápu hodnocení 78%, ač jsem sice velmi ovlivněn knihou, tento film si nezaslouží ani dvě hvězdy. Dialogy nucené a nedotažené, celý příběh jakoby slepený dohromady z na sobě nezávislých a nenavazujících kousků, které byly vytrženy z knihy a chybí jim jakési ony propojující "části", které do scénáře cestu bohužel nenašly. Velká škoda, 20% tops ()

isterion

Podobne ako u trojky možno povedať, že muselo dôjsť k značnej úprave oproti knihe, nakoľko šlo o rozsiahly dej, no našťastie filmový príbeh pôsobí konzistentnejším dojmom. Ako si už možno zvyknúť u americkej produkcie aj u zjednodušeného deja museli pridať niečo navyše – výuku tancovania. Ani turnajové úlohy neostali ušetrené – nemohli si odpustiť dramatickú naháňačku Harryho s utrhnutým drakom. Uvítal by som skôr nepridávanie a zbytočné predlžovanie scén, radšej zachovanie nejakých vynechaných momentov alebo postáv. Postavy v deji filmu prekvapia asi každého čitateľa. V rámci úprav došlo k vypusteniu niektorých osôb, u nových sa možno trochu pozastaviť. Najlepšie pôsobili novinárka Skeeterová, Divooký Moody, Voldemort a Čcho. Madam Maxime, Karkarov, Cedric a jeho otec by boli ešte primeraní, no Barty Crouch, Krum a Fleur už knižnej predlohe príliš nezodpovedali. Najviac mi to vadilo u Fleur, o ktorej nemožno povedať, že by nebola pekná, no v porovnaní s "obyčajnými" dievčatami ako napríklad Hermiona príliš nevynikala. Aby som však len nekritizoval, treba uviesť, že stvárnenie kľúčových momentov filmu bolo urobené dobre – či ide o úvod (dom Riddlovcov), hodina s profesorom Moodym, vylúštenie záhady kvíliaceho vajca a druhá úloha v jazere alebo znovuzrodenie Voldemorta a jeho súboj s Harrym. ()

Duffman 97

Tento díl pokračuje v tom co nastolil Vězeň z Azkabanu.A jde mu to výborně.Je to temné,skvěle natočené a výpravné.Konečně se taky řeší vztahy mezi našemi třemi přáteli.Líbí se mi také scénář který od klasického fantasy film posouvá spíše k fantasy thrilleru.U scén v bludišti mi běhal mráz po zádech. ()

ambrobene

Konečne diel, v ktorom sa naplno zjavil perfektne prepracovaný Volďiš. Nos mu síce akosi nedorobili, ale to vôbec nevadí, pretože beztak podľa zjavu nie je pokladaný za človeka. Čakal som však nejaký ďábelský hlas v slovenskom dabingu a nie slabý piskot úbohého dabéra. :-/ ()

Rangifer

Tak tu máme další pokračování slavné kouzelnické ságy. Hlavní hrdinové jsou zase o pár let starší, což znamená, že už to není pro děti, ale pro puberťáky. Takže našimi hrdiny bloumají hormony a začínají blbnout. Kromě vydařených chvil, jako je souboj s drakem, či bloudění v bludišti, tak tu jsou už takové trapné chvíle, kdy jsem prskal smíchy, nejvíc u slavnostního příchodu těch gerojů z Kruvalu a děveček z Krásnohůlek, ty cavyky a vzdechání si mohli odpustit. Taky jsem prskal smíchy u hodiny tance, nebo rovnou na tom plese. JÉJE to byla prdel. Nová postava Pošuka Moodyho je zajímavá, jen jsem trochu nepobral, že to ve skutečnosti celou dobu nebyl tím, za koho se vydával. A co Daniel Radcliffe? V minulém filmu byl lepší, ale s těmi delšími vlasy a tím přehráváním pláče u mrtvého Cedrika, si to zkazil. A co Emma Watson? Vezmeš si mě? ()

vlcekmirek

Řekl bych že u tohoto dílu už se začaly přechylovat misky vah u porovnávání knižní předlohy a filmové verze příběhu. Zatím, co první díly byly lepší ty v tištěné podobě, tady už je to na hraně. Následující díly už, dle mého názoru, filmová zpracování předčila tu psanou verzi. Měla švih a děj, knihy byly čím dál rozvláčnější a ukecané. Paní Rowling holt byla placená za slova, tak se snažila, aby jich bylo co nejvíc. ()

MixlevPixle

Ohnivý pohár mě zas až tolik nezklamal, jako některé ostatní diváky. Scéna, kdy Voldemort ožije je výborná, obzvlášť se mi libí ta socha smrťáka, která Harryho přidržuje na hrobě Voldemortova otce. Takže jedna * za Alana Rickmana, jedna * za Ralpha Fiennese, dvě** za tu hřbitovní seanci. ()

Jirkacek

Čtvrtý díl s příběhy slavného čarodějnického učně s názvem Harry Potter a ohnivý pohár jsem viděl dosud pouze jednou a to ještě ne od začátku, když mi utekla asi první půlhodina. Bylo to nedlouho po jeho natočení v roce 2005 a dobře si vzpomínám, jak se mi další pokračování této kouzelné ságy líbilo. V té době už naplno propukla harrypotterovská mánie, která stále zesilovala s každým dalším dílem, což se mně ovšem až tak netýkalo. Celá série o čarodějích mne sice zaujala hned prvním dílem, ale stále jsem si zachovával určitý odstup od těch šílenců, kteří měli pokoj polepený plakáty s postavou Harryho nebo Hermiony nebo běželi na oční oddělení, aby si pořídili známé brýle s kulatými obroučky. Přesto považuji všechny příběhy o Harry Potterovi a jeho přátelích i nepřátelích za nejlepší filmy s žánrem čarodějnickým, kouzelnickým či obsazeném nějakými mágy. Celá série se rozjela docela velmi kvalitním prvním dílem, který byl ještě takový dětský a už od začátku jsem nevěřícně hleděl na ty nápady, které přinesla spisovatelka J. K. Rowlingová do filmového průmyslu. Okamžitě jsem začal obdivovat ty její nápady, které okořenily filmy s Harry Potterem, třeba mluvící a pohyblivé obrazy na stěnách, hra Famfrpál na létajících košťatech, mluvící klobouk, obrovitý čtyřmetrový dobrák Hagrid, schody měnící svou polohu a tak dále a tak dále. Čtyřka Harry Potter a ohnivý pohár nezačala na rozdíl od předchozích částí v domě č. 4 v Zobí ulici v Kvikálkově, kde mladý kouzelník žil u své tety a strýce Dursleyových, ale školní prázdniny strávil s rodinou Weasleyových, jehož hlavou byl otec Arthur (Mark Williams), dále s nejlepším kamarádem Ronem (Rupert Grint), jeho bratry Fredem (James Phelps), Georgem (Oliver Phelps) a sestrou Ginny (Bonnie Wright) a také se svou nejlepší kamarádkou Hermionou Grangerovou (Emma Watson), se kterými se na začátku filmu vydal na finále mistrovství světa ve famfrpálu. Po napínavém zápase, který nakonec vyhrálo Irsko, na mudlovský kemp, kde byl Harry s Hermionou a Weasleyovými ubytovaný, zaútočili Smrtojedi, přívrženci lorda Voldemorta. Navíc někdo poblíž Harryho s Ronem a Hermionou vyčaroval na oblohu Harryho vlastní hůlkou znamení zla a Voldemortův znak. Po návratu do Bradavic ředitel školy Brumbál (Michael Gambon) představil žákům nového učitele obrany proti černé magii, Alastora „Pošuka“ Moodyho (Brendan Gleeson), bývalého bystrozora, a oznámil, že se bude konat Turnaj tří kouzelnických škol, na který přijedou do Bradavic studenti z dalších kouzelnických škol, Kruvalu a Krásnohůlek. Ohnivý pohár, který vybíral účastníky, poslal do turnaje Viktora Kruma (Stanislav Ianevski) za Kruval, Fleur Delacourovou (Clémence Poésy) za Krásnohůlky a Cedrika Diggoryho (Robert Pattinson) za Bradavice. Navíc však pohár vybral Harryho, i když ten se sám nepřihlásil a vlastně ani nemohl, protože ještě nedosáhl 17 let. Teprve čtrnáctiletému Harrymu scházely tedy tři roky, aby se mohl do náročné soutěže přihlásit. Tvrdil, že svoje jméno do poháru nevložil a že soutěžit ani nechce. Rozhodnutí poháru bylo ovšem závazné, takže Harry soutěžit musí. Všude panovala podezřívavost a žárlivost a bulvární novinářka Rita Komárková (MIRANDA RICHARDSON) ještě víc rozdmychávala plameny antipotterovské nenávisti ve své skandální společenské rubrice. Dokonce i Ron začínal věřit, že jeho po slávě prahnoucí kamarád pohár nějakým trikem přiměl, aby ho vybral. Brumbál ale pojal podezření, že ten, kdo Harryho do turnaje přihlásil, se ho úmyslně chystá vystavit vážnému nebezpečí, a požádá proto Alastora „Pošuka“ Moodyho, aby na mladistvého kouzelníka dohlížel svým nesmírně vnímavým a kouzelným okem. Podle pravidel se musel her zúčastnit, protože byl pohárem vybrán a tak Harry musel během turnaje tří kouzelnických škol zvládnout tři úkoly. V prvním úkolu musel drakovi sebrat zlaté vejce a společně s Viktorem Krumem byl nejlepší. Pak byla dlouhá pauza, během které se všichni učitelé a žáci Bradavic chystali na velký Vánoční ples. Kluci si měli vybrat svou partnerku k tanci a Harrymu se hodně líbila krásná Cho Changová ((KATIE LEUNG), jenže ta už slíbila tanec někomu jinému. Také Ron neměl odvahu nějakou dívku oslovit a tak nakonec museli vzít zavděk sestrami indického původu, se kterým je však ples vůbec nebavil. Zklamána byla také Hermiona, která tančila s Viktorem Krumem, ale raději by byla s Ronem, který si však její city vůbec neuvědomoval. Po neslaném a nemastném plese se blížila doba pro splnění druhého úkolu, ve kterém měl Harry osvobodit svého kamaráda Rona od jezerních lidí, žijících na dně jezera poblíž školy. Po jeho úspěšné zdolání se dělil s Cedrikem o první místo. Třetím úkolem bylo projít bludištěm s nástrahami a jako první dosáhnout Ohnivého poháru. Cedrik s Harrym vyrazili do bludiště jako první a téměř stejně rychle prošli bludištěm k poháru. Po vzájemné výpomoci se dohodli, že se ho dotknou najednou, aby vyhráli oba. Pohár však fungoval jako přenášedlo a přenesl je na hřbitov kouzelnické vesničky Malý Visánek, což bylo bydliště Voldemortova otce rovnou k Voldemortovi (Ralph Fiennes) a jeho sluhovi Červíčkovi (Timothy Spall), který ihned po přenosu zavraždil Cedrika a pomohl Voldemortovi nabýt lidské tělo. Potom chtěl zabít také Harryho, to se mu však díky neobvyklému spojení jejich hůlek nepovedlo a Harry se pomocí přenášedla dostal zpět do Bradavic. Tam spolu s Brumbálem objevil, že profesor Moody byl ve skutečnosti mnoholičným lektvarem přeměněný Barty Skrk ml. (David Tennant), který byl rovněž stoupencem pána zla Voldemorta a jenž utekl z vězení v Azkabanu a ten přemohl opravdového Moodyho, dostal Harryho do turnaje a celou dobu se mu snažil zajistit výhru, aby byl na konci Voldemortem využit a zavražděn. Tentokrát skoro všechno dobře dopadlo, i když Cedric a zavražděný pan Skrk (Roger Lloyd-Pack) takové štěstí neměli. Lord Voldemort se však vrátil na scénu a všem bylo jasné, že v Bradavicích už nebude bezpečno. Celý tento pohádkový fantasy příběh trval neuvěřitelných 157 minut, během nichž jsem sledoval další dobrodružství slavného Harry Pottera a jeho přátel a až na malé výjimky jsem se takřka nenudil. Líbil se mi sympatický ředitel školy v Bradavicích Albus Brumbál, který v temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit a po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových svěřil jejich syna Harryho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie. Jednou z nejdůležitějších vedlejších postav byla profesorka Minerva McGonagallová (Maggie Smith), učitelka přeměňování, ředitelka Nebelvíru, zástupkyně ředitele a členka Fénixova řádu, výtečná čarodějka a nesmírně charakterní žena. Naopak žádné sympatie u mne nemohl získat Draco Malfoy (Tom Felton), největší dětský nepřítel Harryho, člen Zmijozelu a oblíbenec Severuse Snapea (Alan Rickman), ředitele této koleje. Draco byl pyšný na svou čistou krev, neměl rád mudly čili kouzelníky bez čarodějnických rodičů a velmi toužil po moci a slávě, takže Harry odmítl jeho přátelství. V příběhu opět nechyběl mohutný Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane), což byl klíčník a šafář v Bradavicích, jenž se ve čtyřce zamiloval do Madame Maxime ((Frances de la Tour), která byla ředitelkou Krásnohůlek, což je francouzská kouzelnická škola. I ve čtvrtém díle se objevil Neville Longbottom (Matthew Lewis), spolužák Harryho, který měl ještě v budoucnu sehrát důležitou úlohu, nicméně v prvním, druhém i třetím díle byl spíše smolařem. Nechyběl ani svérázný školník Argus Filch (David Bradley), jenž po školních chodbách obcházel se svojí kočkou paní Norrisovou a snažil se chytat studenty při porušování školního řádu. Zkrátka příběhy Harryho Pottera se mi líbily a tak jsem si koupil k narozeninám v září 2019 celou sérii na blu-ray discích a samozřejmě jsme se znovu podívali i na čtvrtý díl s názvem Harry Potter a a ohnivý pohár. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu, který jsem si navíc už moc nepamatoval. Během sledování čtyřky slavné kouzelnické ságy jsem se ujistil, že se režiséru Mike Newellovi povedlo v roce 2005 natočit velmi zdařilý snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a dějem, jenž docela odsýpal a diváka pobavil. Se změnou režiséra oproti prvním dílům došlo i k pořádnému přitvrzení z hlediska strašení a příběh měl již slušné hororové parametry. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Harry Potter a ohnivý pohár ode mne získal čtyři ohnivé hvězdy ****. () (méně) (více)

C.i.k.a.k.a

Na ohnivú času som sa tešil nenormálne veľmi ,ALE tejto časti ukradli dušu poďme konkrétne - Dumbledor mi pripadal ,ako na kokaine ,ktorý keď neni v zábere tak akurát sňupe na dievčenských záchodoch, pritom mal pôsobiť ,ako stále rozvážne - ako môžu zmeniť úplne postavu , ktorá dá Harrymu žiabrovku vo filme Neville v knihe dobby - Ludo Bagman, hlavný rozhodca trojčarodejníckeho turnaja v celom filme akosy chýbal - sfinga sa úplne vyparila vo filme naňu som sa tešil najviac s celého filmu vedel som jej každú vetu čo povedala a oni ju tam nedajú a takto môžem pokračovať ďalej a ďalej no skrátim to odstupom času ,ako ubehali roky tak som si zvykol musel som ,ale 4ka je po 3ke časť ktorú sledujem opakovane najmenej. ()

pantokrator

Nedávno jsem si vlastnoručně vyzkoušel bublinové kouzlo! Postižený rýmou jsem se myl ve vaně, když tu mi vyletěla z nosu nudle zrovna do hrsti, kterou jsem si mydlil ksicht. Nudle smísená s tekutým mýdlem Old Spice, neplánovaný pohyb dlaní od brady k čelu spolu s bezděčným výdechem - a bylo to! ()

mistr97

Harry Potter a Ohnivý pohár opět příjemně překvapil. Série si stále drží vysoký standard a s výjimkou druhého dílu jde pořád nahoru. Můžu se jen opakovat – velmi dobří herci, příjemné napětí a skvěle promyšlený svět snad do posledního detailu. V tomto filmu už se konečně objeví Lord Voldemort v plné síle, což je příslib pro zajímavé zápletky v dalších filmech. 85 % ()

Elanornegra

Pozrete pár týždňov po docitani knižky. Už je tu citeľne ako sa museli aj niektoré skvele scény rušiť. Zmena režiséra žiaľ filmu uskodila, hudba taktiež slabšia. Vtipne, výborný casting Divokého Moodyho aj Voldemorta, škoda, že ten záver tak zbehol. Aj keď tempo niekedy pomalšie, je to stále výnimočne. Naháňačka s drakom nečakane super, škoda že Sirius tu mal minimum priestoru, každopádne 85% ()

agamazx

prvy HP co som videl. Prave 4. diel som videl najviac. Neviem ani preco, ale celkova atmosfera, struktura a dej ma oslovili asi najviac zo vsetkych. Keby som mal film opisat jednym slovom, EPICKÝ. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?