Nosferatu - Fantom noci

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

• bouncer

To nemyslíte vážně? Herzog se s touto předělávkou Murnauovi klasiky pěkně sekl.... z celého filmu je cítit hrozný amatérismum - z režie, střihu i hereckých výkonů. To bych odpustil Murnauovi vzhledem k době natočení, ale Herzogovi ne. Lokality jsou možná hezké a snaha o zachování expresionistického výrazu zajímavá, ale vše to ničí nesmyslné záběry a scény, které doslova nudí k smrti. A hrabě Dracula v podání Klause Kinského vypadá jako nemocnej králík, to se nedá se Schreckem ani porovnávat. Atmosféra i zpracování se povedly mnohem lépe Murnauovi v roce 1922 a tento počin mi tak přijde zbytečný. Ke konci sice přibývá zajímavějších scén i dialogů, ale stále to není to pravé... Je to pro mě velké zklamání, protože jsem se těšil až tento "skvost" konečně uvidím, ale musím za sebe narovinu napsat, že lepší zpracování Draculy/Nosferatu jsem viděl v amaterském divadle... A to jsem si ještě k tomu vybral tenhle film pro svůj jubilejní tisící komentář.(29.5.2009)

Takřka věrný remake Murnauova černobílého němého díla. Na rozdíl od něho však končí prakticky beznadějně. Po esteticko-výtvarné stránce Herzoga překoná v tomto tématu snad jen Roman Polanski v Plese upírů; tam však k úplné dokonalosti zase vadí poněkud zdlouhavější rozjezd. Jsem toho názoru, že výše jmenované tři draculovské filmy jsou zatím dosud zřejmě nejlepšími. Coppola je nepřekonal, ale stejně jemu i všem jmenovaným dávám jen čtyři, byť silné, hvězdičky. Doufám, že na těch pět tento námět ještě někdo natočí...(8.11.2008)

• maddy

Uf, tak tu sme sa s CSFD po dlhšej dobe doslovne na míle minuli. Po tých štvor- až päť-hviezdičkových nadšených komentároch som čakal skutočne mrazivý zážitok. Vo výsledku som však dostal len naťahovanú zívačiku a zbytočný remake dnes už kultového Nosferata z nemej éry filmu. Navyše sa na ňom až nepríjemne podpísal zub času, ale som presvedčený, že to nebude len tými vyše 30 rokmi od jeho natočenia. Obzvlášť éru 70. rokov mám veľmi rád a už som v nej našiel niekoľko skutočných filmových klenotov, ktoré bez problémov fungujú aj dnes. Nosferatu bohužiaľ nefunguje vôbec. Po technickej stránke je to aj na tú dobu veľká bieda. Vyslovene pôsobí ako desať krát lacnejší slovenský film z daného obdobia, s amatérskou kamerou, zrnitým obrazom, vyblednutými farbami, chabými maskami (resp. maskou v podobe ušatého Nosferata) a otravnou hudbou, ktorá sa síce snaží navodiť znepokojivý dojem, bohužiaľ aj v scénach, kde to vyslovene nie je ani žiaduce. Jednoduchý námet by nemusel byť problém, navyše keď sa v ňom dostáva do popredia zaujímavá téma samoty a nie až tak príjemný údel večného života, ale všetko mi to príde veľmi účelovo spracované. Postavy - narážam na hlavnú postavu Jonathana Harkera, ktorý ide za Draculom do Rumunska - akoby si neuvedomovali situácie, v ktorých sa ocitajú, postava Nosferata so špicatými zubami a dlhými pazúrmi im ani v jednom momente nepríde divná, dokonca ani v situáciách, keď sa vrhá vycucať krku zo zranenia po porezaní nožom alebo keď v noci okupuje ich izbu. Uznávam, že občas má film príjemne znepokojivú atmosféru a aj prostredie hradu má niečo do seba, ale čo z toho, keď vo výsledku to je len rozťahaný počin a strašidelné scény v ňom doslovne pohľadať, resp. aspoň na mňa takmer nefungovali. Vekovo navyše zostarol viac ako by bolo žiaduce a dnešného diváka už skutočne nemá čím zaujať. Možno keby som film videl v roku jeho vzniku tak so mnou pár scén zamáva, ale aj to silne pochybujem, pretože iné filmy z tohto obdobia s tým nemajú ani po rokoch problém. Bohužiaľ, Nosferatu sa k nim ani zďaleka radiť nebude. CELKOVO: 2* (4/10)(17.5.2014)

Hrabě Orlok podruhé. Navíc s barvou, zvukem a více depresivně, než tomu bylo v originále. Herzogova verze se v první polovině drží naprosto věrně původní předlohy, aby se v té druhé až pedantským způsobem věnovala Orlokovým příjezdem do Wismaru, z kterého udělá pomocí morem nakažených krys město duchů. Herecky výborné (Kinski tu předvádí téměř nadlidský výkon), po hudební stránce tíživé a atmosféricky srovnatelné s Murnauovým snímkem. Taková první večeře na hradu, při níž hrabě hladově doráží na svou budoucí oběť, mně přijde dokonce ještě lepší.(9.3.2013)

Docela zajímavá verze Drákuly (již osmá, kterou jsem viděl). Atmosféra je spíš romantická a pohádková ale ve spojení s nepříjemně svíravou hudbou dělá svoje. Hodně se mi líbily exteriéry odehrávající se v krásné přírodě. Jako pocta nebo remake původního Nosferatu je to určitě podařené, i když ne tak děsivé a docela zdlouhavé a konec je trochu překopaný.(25.1.2009)

• - Pro natáčení nebylo k dispozici dostatek šedých krys, proto se použily krysy bílé a nabarvily se na šedo. (HellFire)

• - Tento snímek je remakem klasického Murnauova Upíra Nosferatu z roku 1922. Natočil ho Werner Herzog v překrásných exteriérech, které pečlivě vybíral po celé Evropě. Stejně jako Murnau, i on natáčel scény z Draculova sídla na slovenském Oravském zámku. Točilo se rovněž i v Tatrách, v Mexiku a Nizozemsku a v ČR – konkrétně v městech Nedvědice, Telč a na hradě Perštejn. Zřícenina ve filmu je pak hrad Strečno ještě před komplexní rekonstrukcí. Scéna, kdy Harker (Bruno Ganz) přichází na začátku filmu do vesnice se točila ve slovenském Vlkolínci. (caligari)

• - Klaus Kinski strávil každý den čtyři hodiny v maskérně. Latexové uši musely být měněny každý den, jelikož byly při sundávání vždy zničeny. (HellFire)