Nosferatu - Fantom noci

Nosferatu: Phantom der Nacht

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

Výborný remake, ktorý Herzog fascinujúco vyštylizoval (najmä záverečné scény v meste sú ultra temné) a Klaus Kinski geniálne zahral (slušný je aj Bruno Ganz a Isabelle Adjani typovo dokonalá). Film je poctou, ale nie je lacinou kópiou. Herzog dodal tématike svoj osobitý pohľad a pritom neodbočuje od originálu, vytvoril vlastnú verziu legendy a dodal jej svoj typický apokalyptický rozmer.(16.7.2005)

Herzogovi se podařilo převést Murnaovo mistrovské dílo do modernější, barevné podoby, aniž by příliš utrpěla expresionistická atmosféra původního filmu. Do hlavní role obsadil Kinského, který sice na Shrecka nemá (to se dá čekat:-)), ale i tak jeho démoničnost vyzařuje na míle daleko. Navíc hra se stíny je vskutku dokonalá. Nicméně, není nad originál!(6.3.2009)

Další z adaptací klasického monstra Draculy, která je opět v něčem odlišná a něčím vyjímečná. Hned prvních pár minut, ve kterých byly záběry na mumie, na mě působilo dost depresivním dojmem, který se ještě několikrát (ikdyž už ne v takové intenzitě) v průběhu filmu vrátil. Hudební doprovod byl naprosto úžasný a skvěle zapadal do žánru filmu. No a Klaus Kinski coby hrabě Dracula byl perfektní, stejně jako můj oblíbenec Bruno Ganz v roli Harkera. Trochu mě překvapilo pár dějových nesrovnalostí, které mi ale vesměs nijak výrazně nevadily. Zkrátka moc dobře udělaný film, kterému však k úplné dokonalosti ještě něco chybělo.(27.11.2011)

Jakkoliv se hlavně z první části filmu zdá, že jde jen o pouhý barevný remake slavné Murnauovi verze, opak je pravdou. Už první, chorály podkreslené, záběry mexických mumií jsou velmi znepokojující, a to pravý duch gotických románů teprve přijde. Hlavními plusovými body jsou klasicky výborná atmosféra, podmíněná hypnotickou hudbou a silně estetizujícími táhlými obrazy. Je obsažena ve většině scén – ať už jsou to zlověstné záběry přírody, Jonathanovo vyzvednutí pohřebním vozem místo kočárem, hejna krys nebo velmi působivá dekadence předapokalyptického veselí obyvatel Wismarcu. Na kom ale celý film stojí je Kalus Kinski s jeho smutnýma očima. Hlavní postavu i přes silné líčení polidšťuje, a tak ho přibližuje divákovi. Jeho únava prázdnotou staletí je odzbrojující, zdá se, že víc než po lásce touží po smrti, která rozhodně není to nejhorší a už vůbec ne nejjistější. Přidejme erotizující napětí mezi Kinskim a Adjani, děsivě otevřený konec, a expresionistický předchůdce si může jít házet stíny jinam.(12.2.2009)

Nikoho, kto videl fascinujúceho Aguirreho, hnev Boží, alebo aspoň Fitzcarraldo, neprekvapí, že Nosferatu – Fantóm noci je skutočne „trocha iný horor“. Ale od šialeného dua Herzog/Kinski som čakal predsa len viac. Po tejto snímke som pásol niekoľko rokov a keď sa mi ju konečne podarilo zohnať v nemeckej verzii s českými titulkami, s nadšením a patričným uchvátením som si užil prvé desiatky minút, kedy sledujeme právnika v desivej, svojím značne svojským spôsobom nádhernej transylvánskej divočine (a následne v ruinách grófovho hradu). Bohužiaľ, ako pri každom filmovom spracovaní (okrem fenomenálneho Coppolovho), sa príchodom Draculu do mesta rapídne zhoršilo tempo aj atmosféra, na radu prišla nuda a s filmom som stratil vnútorný kontakt. A otázkou je, prečo Dracula vraždí posádku lode. Ale asi aby stroskotala uprostred mora a on sa utopil.(2.12.2016)

• - Štáb tvořilo 16 lidí. (Kamkon)

• - Múmie na začiatku filmu sú skutočné, môžete ich nájsť v mexickom múzeu. (kongamato2)

• - Zpomalené záběry letícího netopýra byly zapůjčeny z přírodovědného dokumentu. (HellFire)