Upír Nosferatu

Nosferatu: Phantom der Nacht

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

Říká se, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Prostřednictvím Herzoga se mi to takřka podařilo. K jeho vlastní cti je třeba pochválit, že čerpal zároveň jak ze Stokerovy knižní předlohy (Van Helsing, více prostoru pro akčnější paní Harkerovou) tak i Murnauovy předlohy filmové a přesto zůstal ještě svůj a přidal k tématu hodně vlastního (psychologie upíra, zajímavý závěr). Není to pravda tak kulervoucně vizuálně úchvatné jako Murnauův Nosferatu, i když i tady se najdou výborné špeky (geniální společná scéna Kinského a Adjani před zrcadlem), co mu však chybí v tomhle ohledu dohání mluveným slovem, díky němuž se dočkáme několika výborných a trefných filosofujících proslovů. Výborný výběr do hlavních rolí, Kinski je výtečný a divák mu sežere i fakt, že Nosferatu překvapivě mluví a Adjani, ta se prostě narodila jen pro tuhle roli, protože pro ni se její až éterická a nadpozemskost krása a charisma, které ohrožuje jakýkoliv fyzický kontakt, skvěle hodí. Vždycky jsem si přál vidět Adjani se ve filmu konečně usmát, tady jsem se dočkal a ten její věčně zachmuřený výraz jí tedy sluší mnohem více. Herzog nezklamal, naopak, hodně překvapil, byť Nosferatu byl, je a bude jen jeden.(13.5.2013)

Smysl remaků obecně nechápu a do jednoho mi přijdou zbytečné. Tento se mi ale přesto líbil (byť pro člověka obeznámeného se Stokerovou předlohou, eventuálně Murnauovou klasikou, je děj v podstatě zcela prost jakéhokoli překvapení, protože ho člověk ví dopředu). A to především díky skvělému obsazení, výtečné masce Draculy (byť s těmi zuby u sebe vypadá spíš jako veverka než upír), nádherným lokacím a povedené hudbě - to vše podporuje velmi působivou atmosféru, kterou je celý snímek prodchnutý. Osobně mi to bohužel nepřišlo ani trochu strašidelné, ale přesto mě to bavilo, a některé motivy to podle mě zajímavě ozvláštnily (hlavně ty krysy). Pro mě coby fandu upírských filmů toto bylo velmi příjemným rozšířením filmových obzorů.(27.3.2017)

Herzog a Kinski - pekelná dvojica, zaručujúca zážitok. Nosferatu nie je iný. Devízou je kultový príbeh, ktorý samozrejme tak svojský autor ako Herzog prispôsobil svojim víziám, ale pri tom zachoval pôvodné styčné body. Kinski ako Drakula je GENIÁLNY - herecký minimalizmus s maximálnym účinkom (za pomoci parádneho make-upu:) Nosferatu v Herzogovom podaní má aj hlbší, priam existencionalistický podtext (zábery na prázne mesto, "posledná večera",...), výbornú formálnu stránku a veľa krýs k tomu:)(2.5.2011)

Další z adaptací klasického monstra Draculy, která je opět v něčem odlišná a něčím vyjímečná. Hned prvních pár minut, ve kterých byly záběry na mumie, na mě působilo dost depresivním dojmem, který se ještě několikrát (ikdyž už ne v takové intenzitě) v průběhu filmu vrátil. Hudební doprovod byl naprosto úžasný a skvěle zapadal do žánru filmu. No a Klaus Kinski coby hrabě Dracula byl perfektní, stejně jako můj oblíbenec Bruno Ganz v roli Harkera. Trochu mě překvapilo pár dějových nesrovnalostí, které mi ale vesměs nijak výrazně nevadily. Zkrátka moc dobře udělaný film, kterému však k úplné dokonalosti ještě něco chybělo.(27.11.2011)

Nikoho, kto videl fascinujúceho Aguirreho, hnev Boží, alebo aspoň Fitzcarraldo, neprekvapí, že Nosferatu – Fantóm noci je skutočne „trocha iný horor“. Ale od šialeného dua Herzog/Kinski som čakal predsa len viac. Po tejto snímke som pásol niekoľko rokov a keď sa mi ju konečne podarilo zohnať v nemeckej verzii s českými titulkami, s nadšením a patričným uchvátením som si užil prvé desiatky minút, kedy sledujeme právnika v desivej, svojím značne svojským spôsobom nádhernej transylvánskej divočine (a následne v ruinách grófovho hradu). Bohužiaľ, ako pri každom filmovom spracovaní (okrem fenomenálneho Coppolovho), sa príchodom Draculu do mesta rapídne zhoršilo tempo aj atmosféra, na radu prišla nuda a s filmom som stratil vnútorný kontakt. A otázkou je, prečo Dracula vraždí posádku lode. Ale asi aby stroskotala uprostred mora a on sa utopil.(2.12.2016)

• - Točilo se rovněž na Oravě a v Tatrách, v Mexiku a Nizozemsku a v ČR - konkrétně v městech Nedvědice, Telč a na hradě Perštejn (Kamkon)

• - Tento snímek je remakem klasického Murnauova Upíra Nosferatu z roku 1922. Natočil ho Werner Herzog v překrásných exteriérech, které pečlivě vybíral po celé Evropě. Stejně jako Murnau, i on natáčel scény z Draculova sídla na slovenském Oravském zámku. (caligari)

• - Kočár, který vyzvedne Harkera v Borgu, byl skutečný povoz v té době stále užívaný v Bulharsku. (HellFire)