Upír Nosferatu

Nosferatu: Phantom der Nacht

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

Nádherné exteriéry a všudypřítomná depresivní temnota. Další bonbonek od Herzoga, který je nejlepší pěkně v noci za úplnku:) Hudba mně bude znít ještě dlouho v hlavě. Každý záběr by mohl být obrazem. Až tento Upír Nosferatu ukázal jak strašlivý je hrabě Dracula, kde se jeho prokletá existence objeví, přichází zlo.(17.7.2008)

Najsilnejšie vizuálne aj dejové momenty tohto remaku sú priamou citáciou originálu, takže neviem či je zásluha kvalít tohto filmu v rukách Herzoga alebo Murnaua. Ale to je v podstate jedno. Jedna z najlepších adaptácií Draculu, miestami s úžasnou atmosférou a super Kinskim a krásnou Isabelle Adjani. Je to svätokrádež a na niektoré filmy by sa namalo šahať, ale keď už sa siaha, bolo by super, keby to dopadalo takto. 9/10 a budem sa tváriť, že originál neexistuje.(23.5.2016)

Za doprovodu Wagnerovy temné hudby nás režisér přivádí do ponurých Karpat, aby nám představil svoji verzi známého upírského příběhu. Z Murnauovy klasiky převzal osobitou masku Draculy, který díky K.Kinskému nabývá hrozivě démonického vzezření přesahujícího rámec světa živých. Věčný svár Herzoga a Kinského se promítl i do tohoto filmu, jak také jinak. Oba do něj vložili cosi osobního, co jej odlišuje od Murnaua a dalších draculovských filmů. Kinsky není B.Lugosi ani Ch.Lee, on je opravdový démon ze záhrobí, hrabě, který zavrhl Boha...Syrový film, který, když mu to dovolíte, se vám zadře pod kůži jak ostrá tříska ze šibenice.(10.1.2011)

Další z adaptací klasického monstra Draculy, která je opět v něčem odlišná a něčím vyjímečná. Hned prvních pár minut, ve kterých byly záběry na mumie, na mě působilo dost depresivním dojmem, který se ještě několikrát (ikdyž už ne v takové intenzitě) v průběhu filmu vrátil. Hudební doprovod byl naprosto úžasný a skvěle zapadal do žánru filmu. No a Klaus Kinski coby hrabě Dracula byl perfektní, stejně jako můj oblíbenec Bruno Ganz v roli Harkera. Trochu mě překvapilo pár dějových nesrovnalostí, které mi ale vesměs nijak výrazně nevadily. Zkrátka moc dobře udělaný film, kterému však k úplné dokonalosti ještě něco chybělo.(27.11.2011)

Geniální remake legendárního Murnuaova filmu, věrně zachovávající strukturu, rytmus i většinu detailů originálu, včetně líčení a teatrálních gest typických pro němý film, a přece ve svém vyznění zcela jiný. „Čas je propast hluboká jako tisíc nocí.“ šeptá ve své zpovědi upír, zoufale osamělý, hladový a současně toužící po pochopení, a v jeho hlase i výrazu je zřetelně patrné utrpení, které dochází úlevy až v okamžiku, kdy plný pokory, vážnosti, ale také neklidu, očekává světlo přinášející smrt. Spíše než hrůzu vyvolává nové zpracování strach a neklid a omračuje sugestivní atmosférou budovanou mimo jiné i pomocí podmanivé hudební složky.(26.6.2010)

• - Režísér Werner Herzog si zahraje muže, který strčí nohu do hlíny v rakvi. (HellFire)

• - Pro natáčení nebylo k dispozici dostatek šedých krys, proto se použily krysy bílé a nabarvily se na šedo. (HellFire)

• - Klaus Kinski strávil každý den čtyři hodiny v maskérně. Latexové uši musely být měněny každý den, jelikož byly při sundávání vždy zničeny. (HellFire)