Upír Nosferatu

Nosferatu the Vampyre

Horor / Drama

Západní Německo / Francie, 1979, 107 min

• Snorlax

Nečekala jsem žádné intelektuální orgie, ale co je moc, to je moc. Faktem je, že Kinskemu to celkem dost slušelo a Drákulovo umírání sehrál fakt pěkně.(1.11.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,000,000(20.7.2010)

Pomalé tempo, tak pomalé, že by většinu diváků mohlo i uspát. Jenže ta atmosféra a masky jsou tolik poutavé a tolik vtahují, že i kdyby se na tohle divák koukal dopoledne, musí to v něm vzbudit strach. Já na to koukala v noci a opravdu vynikající zážitek. K filmu jsem se dostala přes herečku Isabelle Adjani, kterou bezmezně obdivuji. Trošku opomíjený Bruno Ganz (znám jako A. Hitler z Pádu Třetí říše) a neskonale bravurní Klaus Kinski coby hrabě Drákula...(31.10.2009)

Geniální remake legendárního Murnuaova filmu, věrně zachovávající strukturu, rytmus i většinu detailů originálu, včetně líčení a teatrálních gest typických pro němý film, a přece ve svém vyznění zcela jiný. „Čas je propast hluboká jako tisíc nocí.“ šeptá ve své zpovědi upír, zoufale osamělý, hladový a současně toužící po pochopení, a v jeho hlase i výrazu je zřetelně patrné utrpení, které dochází úlevy až v okamžiku, kdy plný pokory, vážnosti, ale také neklidu, očekává světlo přinášející smrt. Spíše než hrůzu vyvolává nové zpracování strach a neklid a omračuje sugestivní atmosférou budovanou mimo jiné i pomocí podmanivé hudební složky.(26.6.2010)

Takřka věrný remake Murnauova černobílého němého díla. Na rozdíl od něho však končí prakticky beznadějně. Po esteticko-výtvarné stránce Herzoga překoná v tomto tématu snad jen Roman Polanski v Plese upírů; tam však k úplné dokonalosti zase vadí poněkud zdlouhavější rozjezd. Jsem toho názoru, že výše jmenované tři draculovské filmy jsou zatím dosud zřejmě nejlepšími. Coppola je nepřekonal, ale stejně jemu i všem jmenovaným dávám jen čtyři, byť silné, hvězdičky. Doufám, že na těch pět tento námět ještě někdo natočí...(8.11.2008)

• - Kočár, který vyzvedne Harkera v Borgu, byl skutečný povoz v té době stále užívaný v Bulharsku. (HellFire)

• - Múmie na začiatku filmu sú skutočné, môžete ich nájsť v mexickom múzeu. (kongamato2)

• - Zrúcanina vo filme je hrad Strečno ešte pred komplexnou rekonštrukciou. (hollci)