Letos v září

This Year in September

(festivalový název)

Československo, 1962, 85 min

• Jacinda

pohled do toho, jak vypadaly bazény v roce 1962 a film o tom, jak hrozné byly modely plavek(29.4.2010)

• Jonatthan

Velmi intimní film. Po celý film běží monolog mladé hlavní hrdinky, která roztomile komentuje své první milostné vzplanutí. Do toho občas zasáhne svým monologem obekt její lásky Petr. Výborně je zachycen konec léta v Hradci Králové začátku 60-tých let. Skvělá je i atmosféra fotbalového zápasu. Potěšili mne davy tatíků v oblecích a kravatách valící se na fotbal. "Porazíme snadno SNOP Kladno!!!"(24.10.2012)

• slunicko2

Jako výpověď o životě dobové mládeže je film zcela nezpůsobilý. Ani o uměleckých kvalitách nelze příliš hovořit. 1) Zaujaly mě ale reálie tehdejšího života. Diváky směřující na ochozy fotbalového stadiónu vítají cedulky: Používání stavebního materiálu diváky zakázáno! SONP Kladno porazíme snadno! Návštěva fotbalu žádnou lidovou zábavičkou nebyla. Lístek k sezení byl k mání za 9 Kčs, ke stání za pouhých 5 Kčs. V době, kdy průměrná měsíční mzda se pohybovala kolem 1 350 Kčs, to nebylo málo. 2) Milá byla i 23letá Eva Pilarová zpívající Jak vypadá čas a ještě něco dalšího.(27.2.2017)

Kdybyste někdo chtěl vědět o čem ten film je, dal by se děj shrnout do tří vět, možná čtyř. A to téma by se mohlo zdát tak moc jednoduché, že by člověk ani neměl důvod se na takovýto film koukat. Film má ale svou velkou originalitu. Je hravý, lehký. Natočen na jakési rovině intuice. Zachycuje dobu, přitom v sobě nese prvky stylizace. Zapomenutý film české nové vlny. František Daniel učil v Americe na filmové škole, a ovlivnil Davida Lynche a Terence Mallicka. A taky mám pocit, že dokázal, stejně jako Evald Schorm využít jakési české nátury k vyjádření pocitů, aniž by člověka jako takového nějak snižoval. Nádherná je scéna, kdy se dívka poznává.... Rozhodně to není film a tom, jak vypadaly bazény, anebo modely plavek. To opravdu ne.(22.6.2011)

• Snorlax

Jedinou skutečně bezchybnou stránku má tento naivní film v hudbě, ale Eva Pilarová se dvěma písničkami nemůže zachránit hodinu a půl trvající nudu.(2.8.2018)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Hradci Králové. (dyfur)