Letos v září

This Year in September

(festivalový název)

Československo, 1962, 85 min

• slunicko2

Jako výpověď o životě dobové mládeže je film zcela nezpůsobilý. Ani o uměleckých kvalitách nelze příliš hovořit. 1) Zaujaly mě ale reálie tehdejšího života. Diváky směřující na ochozy fotbalového stadiónu vítají cedulky: Používání stavebního materiálu diváky zakázáno! SONP Kladno porazíme snadno! Návštěva fotbalu žádnou lidovou zábavičkou nebyla. Lístek k sezení byl k mání za 9 Kčs, ke stání za pouhých 5 Kčs. V době, kdy průměrná měsíční mzda se pohybovala kolem 1 350 Kčs, to nebylo málo. 2) Milá byla i 23letá Eva Pilarová zpívající Jak vypadá čas a ještě něco dalšího.(27.2.2017)

• Jacinda

pohled do toho, jak vypadaly bazény v roce 1962 a film o tom, jak hrozné byly modely plavek(29.4.2010)

Kdybyste někdo chtěl vědět o čem ten film je, dal by se děj shrnout do tří vět, možná čtyř. A to téma by se mohlo zdát tak moc jednoduché, že by člověk ani neměl důvod se na takovýto film koukat. Film má ale svou velkou originalitu. Je hravý, lehký. Natočen na jakési rovině intuice. Zachycuje dobu, přitom v sobě nese prvky stylizace. Zapomenutý film české nové vlny. František Daniel učil v Americe na filmové škole, a ovlivnil Davida Lynche a Terence Mallicka. A taky mám pocit, že dokázal, stejně jako Evald Schorm využít jakési české nátury k vyjádření pocitů, aniž by člověka jako takového nějak snižoval. Nádherná je scéna, kdy se dívka poznává.... Rozhodně to není film a tom, jak vypadaly bazény, anebo modely plavek. To opravdu ne.(22.6.2011)

Letos v září jednoduše nemůže být drama, protože veškeré dramatické napětí (ne)chtěně ironizuje a paroduje mnohočetnými pseudomoralistickými frázemi, které působí spíš směšně než vážně (viz má nejoblíbenější "Půjdu někam daleko, do zemědělství" - vážně si od toho režisér sliboval zobrazení vnitřní vzpoury mladé hlavní hrdinky?). A to je tady opravdu problém. Třeba Forman stavěl svou českou produkci záměrně na zesměšňovaní a ironii, ale v Danielově snímku jsem měl pocit, že to je pořád myšleno opravdu vážně jako sonda do života mladých lidí. Z výše zmíněného důvodu mi tam ale chyběl jakýkoli nadhled, ta ironizace mi zkrátka nepřišla tak jasně záměrná jako třeba u Formana. Líbilo se mi použití vnitřních monologů, které dostávaly poměrně velký prostor a byly snadno odlišitelné od opravdového mluveného projevu. Ale postupem času už začalo být mírně přemonologováno. Obzvláště zbytečné mi přišly monology Pavla, bez nich mohlo být jeho jednání trochu skryto tajemstvím, takhle akorát shazoval sám sebe a vystavoval křečovitost toho zbytečného strachu z projevení se mezi ním a Hankou, což je asi nejlépe vidět ve scéně na zastávce, kdy kolem sebe oba chodí jako kolem horké kaše a před divákem se odehrává souboj jejich vnitřních monologů, to už bylo opravdu trochu moc. Dramatické zápletky zkrátka působily dojmem z hovna upleteného biče, s trochu mírnějším pejorativním smyslem, absurdní, křečovité a nesmyslné. Přes všechny výtky je ale na Letos v září dobře vidět ta přicházející nová vlna, která ale o problémech mladé generace vypovídala daleko lepšími kousky. Nicméně za ty mnohé bravurní komické repliky zvedám na průměr.(24.9.2011)

• Jonatthan

Velmi intimní film. Po celý film běží monolog mladé hlavní hrdinky, která roztomile komentuje své první milostné vzplanutí. Do toho občas zasáhne svým monologem obekt její lásky Petr. Výborně je zachycen konec léta v Hradci Králové začátku 60-tých let. Skvělá je i atmosféra fotbalového zápasu. Potěšili mne davy tatíků v oblecích a kravatách valící se na fotbal. "Porazíme snadno SNOP Kladno!!!"(24.10.2012)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v Hradci Králové. (dyfur)