poster

Stop Making Sense (festivalový název)

 • anglický

  Stop Making Sense

 • slovenský

  Nerieš to!

  (festivalový název)

Dokumentární / Hudební

USA, 1984, 88 min

Režie:

Jonathan Demme

Scénář:

Jonathan Demme

Hudba:

David Byrne

Producenti:

Gary Goetzman

Střih:

Lisa Day
(další profese)
 • GodComplex
  ***

  Hudba Talking Heads neni zrovna muj salek caje (je to prilis pozitivni), ale kdyz jsem slysel ze vsech stran chvalu a videl schopneho rezisera, ktery ma na konte treba Silence Of The Lambs, byla povinnost se tomu podivat na zoubek. Jako hudebnik rozhodne ocenuji ryzi hudebnost, ktera z toho cisi, i kdyz to na me pusobi az prehnane v NY funk stylu a vesmes vsechny songy zni stejne, nebo minimalne hodne podobne. Mozna mam prirozenou neduveru v neco, kde se na podiu pohybuje cca 10 lidi vcetne 4 zhulenych afroamericanu tvoricich chaos a hrajici na bonga. Pozitivne ale vnimam silene divadelni kreace Davida Byrnea a peknou stage show, ktera si hraje se svetly a screeny. Na dobu vzniku urcite pokrocily kousek. 6/10(14.1.2011)

 • Krasus
  *****

  Hlava mi nebere, že jsem do svých dvaceti let neměl ponětí o tom, že Jonatham Demme a Talking Heads stvořili nejoriginálnější hudební dílo, které si lze představit. Rád bych někdy zašel na kafe se střihačkou tohoto veledíla a pověděl jí, že lépe už svou práci dělat nelze. Geniálně nasmímaná performance jedněch z nejlepších hudebníků světa.(6.3.2011)

 • DDT
  *****

  Dávno před tím, než "umlčel jehňátka", natočil Demme film, který je dodnes označován za jeden z nejlepších hudebních dokumentů. Záznam vystoupení legendární novovlnné kapely Talking Heads je překvapivě uměřeně nasnímán (na tak ambiciózního režiséra a to navíc za kamerou stál Jordan Cronenweth, který předtím točil Blade Runnera !) bez zbytečných střihů a speciálních efektů. Velký podíl na jeho působivosti má frontman kapely David Byrne, jeho charismatický nervní projev a "divadelně" vystavěná gradující show. Film se v roce 1999 dočkal prodloužené (99 minut) a remasterované (zvuk) podoby.(2.1.2003)

 • Joe321
  *****

  David Byrne přijde na pódium s kazeťákem, bláznivým výrazem vraha a odpálí sólo 'Psycho Killer'. Ty jeho taneční kreace jsou neskutečný. A jak ke konci vytáhne sáčko aspoň o deset velikostí větší... mistr. Koncert je složený z těch nejlepších písní, živý, pozitivní a dobře poskládaný (postupné přidávání hudebníků, osvětlení, aranžmá). Skladby 'Burning Down the House' a 'Once In a Life Time' jsou tady odehraný naplno, nadčasový pecky. Nadčasový možná i celý koncert, protože díky režii a hlavně kameře se dá dneska těžko věřit, že rok nahrání je '83. -"Same as it ever waaaaaaaas!"(24.4.2010)

 • Kalim
  *****

  Skupina Talking Heads předběhla svou dobu o pěkných pár koňských délek a i dnes je jejich zvuk a vlastně celá jejich stylizace stále originální. No a na koncertním jevišti jakbysmet (David Byrne má ostatně šťávu i na volné noze dodnes). Výborná je jakoby úsporná koncertní scéna, která je ovšem velmi funkční – viz. zapnutá “obyváková“ lampička při Naive Melody + projekce knihovničky za zády (holt laterna magica), Byrneovo trošku větší sako (jako správný slušný člověk a businessman co je jich kolem nás mraky), výborní doprovodní hudebníci (zvláště sboristky jsou lahůdka) atd. U nás film bohužel moc k sehnání není (spíše vůbec – všude na mě hleděli jak puci), vždyť koho by zajímala nějaká kapela z 80tých let!? Nakonec jsem ho koupil ve Stockholmu ve výprodeji! za pouhých 99,-! korun – švédských  (21.10.2005)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace