Zem, ktorá hľadá svoje nebo

• Velká Británie When Land Is Looking for Its Heaven (festivalový název)
Slovensko, 2016, 70 min

Režie:

Erik Praus

Scénář:

Erik Praus

Kamera:

Peter Kováč

Príbeh jednej horehronskej obce cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom. Udržiavanie tradícií ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým zahľadením sa do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia. (ASFK)

Hamaradža

Taký malý a skromný čriepok zo života slovenských dedinčanov. Dokument, ktorý nadobudne historickú hodnotu až za pár desiatok rokov (Aspoň teda pre mňa ako slovenského diváka). Snáď sa naň dovtedy nezabudne, lebo natočený je veľmi zručne a hlavne výstižne. A skvelá kamera. 3,5* a s pevnejšou kostrou by boli aj 4*. ()

hygienik

Pocta obyčajným ľuďom, ich sedliackemu rozumu, prostej viere v Boha a úpornej snahe prežiť na mieste, kde líšky dávajú dobrú noc. Ja si nemyslím, že tento film bude hodnotný o 50 rokov, naopak, je podstatný dnes! Keď žije generácia tých, ktorých (starí) rodičia takto žili/žijú, mysleli a nazerali na svet a my na nich za to s láskou spomíname. Je to krásna pocta našim vlastným včerajškom. ()

Autogram

Ako žijú ľudia tam, kde sú najkrajšie stromy, na horehroní. Rovnako, ako kdekoľvek inde na slovenskom vidieku, kde sú rovnako krásne stromy. Veľa som sa nedozvedel, ale dokument je natočený zručne, má dobrú kompozíciu, obraz aj zvuk, takže taký bežný priemer. ()

degster

Veľmi dôležitý film pre Horehron, ale málo dôležitý film pre slovenský film. Krásna kamera, vďaka ktorej si mohol podľa mňa dovoliť viac poetiky. Aj keď vidím, že to nebolo cieľom. ()