Tematicky navazuje Woody Allen na film ANNIE HALL, formálně však jde jinou cestou. Snímek MANHATTAN, melancholické vyznání lásky rodnému městu New Yorku, fascinuje černobílou fotografií na širokém plátně a Gershwinovou hudbou, která filmu dodává tklivě veselý, jímavý podtón. Woody Allen sám hraje televizního režiséra Issaca, který se nemůže rozhodnout pro jednu ze svých lásek, protože u žádné ženy nenachází skutečné naplnění. Neutěšeným milostným vztahům odpovídá převažující životní pocit newyorských intelektuálů: lze pozorovat úpadek kultury, osamělost, problémy se vzájemnou komunikací a neurózy jsou průvodní faktory. (Quentin T.)

Renton

Scénář: Woody Allen, Marshall Brickman .. Posmutnělé avšak průhledné romantické dobrodružství. Po Annie Hall znatelný krok o kvalitativní schod níže. Lehce provokativní, o zkáze hodnot, navoněné ironií a psychologií. Přes všechny eskapády, milostné vrtochy a manýry zde nejvíce vystupuje láska k New Yorku, spojena s příjemnou atmosférou, zachycenou na černobílý obraz a bohatě gradována hudebním doprovodem. „Drby jsou nová pornografie.“ ()

POMO

Manhattan nerozosmeje ani nestrhne medzivzťahovou drámou ako to najlepšie od Woodyho. Pohľadí však po duši pohodovým, nenúteným plynutím, čiernobielou obrazovou estetikou a fantastickou atmosférou miesta a doby. A záverečný dialóg ho duchaplne uzavrie. Film ako jazz. ()

Cival

Překrásný film. Vlastně ani nedokážu vysvětlit proč se mi tak strašně moc líbil. Připadalo mi to obsahově trochu chudé, dialogy ne nějak ultravtipné, ale jako to celek to působí dokonale. Nádherná atmosféra - snad to dělá ta krásná Gerschwinova hudba. ()

kOCOUR

Life talks. Pocity na pochodu a zas ta životní jistota, že vztahy nemají, ale přitom mají dokonalý řád. Můj top Allen. ()

Matty

New York je zajímavé město. A Woody Allen je zajímavý člověk. Žádná z jeho celkem standardních romancí není tak úplně standardní. Annie Hallová se od většiny například liší tím, že je skvělá. Dialogy, herecké výkony, hudba – vše bezchybné. Manhattan je však jiný, ještě lepší. Milostný čtyřúhelník v různých fázích vývoje a rozkladu se svěže sarkastickými hláškami – to je pouze druhá mocnina Annie Hallové. Ale jak samotný název napovídá, tento film v prvním plánu není a ani nemá být o lidech, hlavní roli Allen zodpovědně svěřil Manhattanu. Jeho ignorace při následném udělování různých cen za nejlepší mužskou neživou roli mě upřímně dost udivila. Takhle působivě ještě žádné místo/město „nehrálo“, resp. nebylo hráno - úžasnou černobílou kamerou i Gershwinovou hudbou. Scény kde se nic neděje jsou tudíž krásné, scény ve kterých se něco děje pak zas dojímavě hořkosladké. Jelikož Manhattan není koncipován coby čisté drama, jedná se o jednu z nejbolestnějších komedií, jakou jsem kdy viděl. Děkuji New Yorku za to že je, a děkuji Woodymu za to že ho má tak rád. 95% Zajímavé komentáře: nunka, Aidan, LuckyStar ()

Enšpígl

Ke všemu co zde již bylo napsáno, bych přidal jen jednu věc. Obdivuju Woodyho Allena a kameramana Gordona Willise, jak obrazová složka krásně doplňuje dialogy a naopak, tomu se říká točit srdcem. ()

Malarkey

Nejdřív si Woody Allen nešikovně zvolil milenku v podobě nějaké sedmnáctileté mužatky, která vypadá spíš jak kluk z kukuřičného pole, než jako nezletilá holka z Manhattanu a následně se do mě rozhodl nasypat pár nesouvisejících textů, které v podstatě měly dávat smysl v rámci jeho způsobu života jako takového. Výsledek je takový, že jsem vlastně zjistil, že na sklonku sedmdesátých let na Manhattanu čepovali z kohoutku vodu zrzavou jak ten nejčerstvější pivsoň z tamní putiky a taky to, že holky rádi vyhledávali chlapce, kteří dokázali o umění mluvit okázale a fádně po dobu dvacet dlouhých minut. Zajímavý film, ale že bych se pro něj tak strašně nadchnul, to teda ne. ()

Pohrobek

New York - město mnoha tváří - nám tentokrát díky Allenovi nastavilo jednu z těch nejpříjemnějších. Obvyklá dávka satirických šlehů i skoro "milého" humoru se dostavila taktéž, film však působí na Woodyho tvorbu nezvykle "hřejivě" a až "klasicky". A nebude to jen díky působivému Gershwinovi. ()

Superpero

"Jezevčík je ekvivalent penisu." (Nevím jestli to znělo přesně takhle každopádně opravdu netušim kam na to Woody chodí.) ()

Shadwell

Oslava New Yorku? Kdeže. Spíš oslava Woody Allena. V Annie Hall se Woody s Diane na konci rozešel, v Manhattanu se opět dávají dohromady. Když Diane k Woodymu pronáší, že má skvělý smysl pro humor, je to nejen vtipné, ale i nebezpečně egocentrické. Jestliže Tarkovského krédo zní: „Umění existuje výhradně proto, aby napravovalo svět.", Woodyho filmy napravují čistě jeho samotného a slouží mu místo terapie. Tahle očividná a milá zahleděnost, posílená specifickým humorem, uzavírá Woodyho filmy do vlastního světa bez dalších paralel. Všeobecně se v Manhattanu pokračuje v odsuzování intelektuálštiny… jak jinak než skrze intelektuálštinu. Woody rád ohýbá kulturní persóny, ale zaujímá k nim jen nedbalý postoj, odrhne je a vsadí do svého veledíla v kontextu jedné věty v dialogu či vtipu. ()

Nathalie

Celek je víc než suma částí. A Manhattan lístek do Ameriky, té s jazzovými hudebníky, žlutými taxíky a rytmem, co se nezastaví ani na gauči psychoanalytika. Ironické, hořkosladké, pro chvíle, kdy se cítite vykořeněni ze společnosti a poutáni jen láskou k městu. ()

novoten

Jste šťasní, nic vám nechybí, všechno je v pořádku. A najednou se objeví někdo, kdo vám ukáže, že byste mohli být ještě šťastnější a vy se divíte, jak jste bez něj doteď dokázali žít. Nakonec člověk vykročí jedním či druhým směrem dál, ale - ono NĚCO se stejně vždycky objeví. Nejčistší dávka čisté romantiky, zkušeností, antisnobství, ironicky nadnesených konverzací o umění a Woodyho v herecky, scenáristicky i režisérsky nejlepší formě. Jak já jsem se na tolika místech poznával, usmíval se i smutnil. Viděl jsem totiž scény, které jako by vypadly z mých představ o ideálním partnerském soužití nebo o mojí budoucnosti. A jednou se v Manhattanu najdu úplně. ()

B!shop

Tak tohle me fakt hodne prijemne prekvapilo. Neskutecne pohodovej film. Pribehove je to sice chudsi, klasicky vztahovy komedio drama, kde se to da ale navic lehce predvidat, k tomu vtipny dialogy, ale nic, u ceho by se clovek valel smichy a do toho krasny zabery New Yorku. To, jeste spolu s peknou hudbou dava tak nadhernou a pohodovou atmosferu, jaka se jen tak nevidi. ()

movie

Tohle je první film Woody Allena, který se mi skutečně líbíl. Jak se mu podařilo o tak velkém místě natočit tak útulný film? Jinak tohle je jedna z mála šancí kdy můžete vidět Mariel Hemingway ještě před tím než začala být ošklivá a paradoxně začala psát knížky typu "Jak být krásna" apod. ()

zputnik

Uvěřitelný, civilní, lehce posmutnělý a především krásný příběh. Woody Allen se sice roky a roky a roky točí stále kolem stejných témat, ale kdo mu to může mít za zlé, když to dělá tak dobře? V případě svého opusu MANHATTAN ubírá důrazu na svých psychózách (i když i tentokrát přichází řada na Freuda a psychoanalytiky), ale mezilidské vztahy jsou opět probrány a proprány s čistě Allenovskou noblesou. Shrnuto a podtrženo: Pokud máte rádi konverzačky, Allenovský suchý/sarkastický humor, Gerschwinovu hudbu a romantické filmy, tak do toho jděte. Stojí to opravdu za to. ()

H34D

Ačkoliv je film hodně podobný Annie Hallové, není v žádném případě jeho kopií a poskytne úplně novou, téměř stejně kvalitní zábavu. Říkám (~ píšu) "téměř", protože se už asi nebudete tolik smát, domnívám se, že humoru trošku ubylo, ale vše ostatní naštěstí zůstalo! Kvalitní scénář, skvělé dialogy a jednoduše geniální Woody Allen... Jen mi moc neseděl jeho "nemodelingový" 43 letý obličej vedle 17 leté krásky :) 8/10 ()

xxmartinxx

Typická Allenovka. Je až obdivuhodné, kolik kladných podmnožin to slovní spojení obsahuje. Pohodová nálada, vkusný a nepřemrštěný humor i sympatické postavy jsou samozřejmostí. Kéž by na sebe Woody postupně nenabalil ještě rutinu a banálnost - to se naštěstí netýká Manhattanu. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN