Blbec z Xeenemünde

Komedie / Drama / Válečný / Fantasy

Československo, 1962, 44 min

dost dlouho byl pro mě Václav Sloup jenom jedním z x. vedlejších herců a upřímně, moc na tom nezměnila ani tahle role, kde se párkrát ušklíbne a zatváří magořivě. Zaklínání Krumem sice zní skvěle, ale dle mne, ne díky herci, který byl jednoznačně (a naprosto nepřekvapivě) zastíněn dvojicí Hrušínský ; Pivec - skvostné dialogy byli vloženy do jejich úst a právě na téhle dvojici je krásně vidět satira. Hnusnej dovětek, kde se střídají záběry na nacisty a rakety s nápisem US Army je nechutnej a hodlám ho ignorovat. " Ty Krume! " (24.5.2013)

Blbec z Xeenemünde je rozverně jízlivou satirou. S elegantní vznešeností si dobírá trudnomyslnou minulost a nabízí stylovou podívanou a několik úchvatných hereckých výkonů. Pomalu a neodvratně potápějící se hrůzovláda má spásné záchranné řešení na dosah ruky. Ale v cynickém výsměchu života na něj nikdy nedosáhne a jen prohlubuje nastalý chaos a beznaděj. Za hlavní postavu odlehčeného příběhu považuji soukromého učitele (velmi zajímavý Vlastimil Hašek), nezávislý pozorovatel sledu událostí, loajální snaživec i nevhodný svědek skutečností. Snaha poslušného ustrašence se ve vteřině obrací proti němu ve zvráceném výsměchu úplného rozkladu. Smutným hrdinou příběhu je inženýr Hans Habicht (dobrý Rudolf Hrušínský), neúnavně pracující na řešení záchrany. Osud ho navnadí možností a hlasitě se vysměje jeho troufalosti. Ústředním bodem příběhu je Habichtův synek Bruno (pozoruhodný Václav Sloup), v nevyzpytatelné autistické podobě. Nabízí řešení i nelítostný trest a zlomyslnou pomstu. Důležitou postavou je major wehrmachtu Schwarz (velmi dobrý Jan Pivec), nelítostný vládce oblasti, který spoluurčuje stav skutečnosti. Křehká naděje se téměř vzápětí rozlomí a nasupeně udeří. Z dalších rolí: Habichtova vystrašená manželka Hilda (velmi zajímavá Slávka Budínová), učitelova dívčí známost (Jana Štěpánková), pečlivě brutální a iniciativní gestapák Karl Heinzler (zajímavý Rudolf Pellar), či Habichtových služebná Líza (příjemná Zdena Hadrbolcová). Rozverná satirická filmová povídka královsky pobaví svým nenechavě ironickým nadhledem. Má myšlenku, dynamický styl i zábavnou pointu cynicky zvráceného osudu.(4.5.2017)

Bůh ví proč jsem si při přečtení názvu povídky vždycky představoval Xeenemünde jako planetu s přírodou jak by ji nakreslil Stanislav Holý (dělal dekorace Studia Kamarád a grafiku k filmu Jak svět přichází o básníky). Ve skutečnosti se odehrává ve Třetí říši a není vůbec rozverná, ale pořádně temná, i když humorem se s v ní nešetří. O atmosféru se férově postarali Josef Hanuš se svou vtahující kamerou a Jan Pivec svým brilantním herectvím. Neviděl jsem často aby někdo upozadil Rudolfa Hrušínského. Václava Sloupa radši nekomentuju. Já mu nikdy na chuť nepřijdu.(29.6.2020)

Musím se ptát : dostal ještě někdy pan SLOUP tak dobře ušitou roli na tělo jako v této hře ? Byl mladý začínající herec a tohle byla role, které se zhostil naprosto bravurně. Zapamatovala jsem si to jméno a mnohdy marně hledala na plakátech kin jméno Václav Sloup. Nechápu, proč dostával tak málo příležitosti. Přece jej "nezaškatulkovali" po této jediné inscenaci navždy do takových roli? To by bylo velmi krátkozraké, a věřím, že by mu to velmi ublížilo. Hra byla velmi dobrá.(8.10.2007)

Na ploche necelej trištvrte hodinky bolo síce povedané a ukázané všetko pre pochopenie deja a jeho myšlienok nevyhnutné, napriek tomu by som privítal o pár desiatok minút rozvinutejší príbeh s týmto námetom. Ale asi ma Hrušínký len viac zaujal v iba o niečo dlhšej Spravedlnosti pro Selvina, aby som túto vojnovú komédiu reznutú sci-fi ohodnotil vyššie. Ako tu už niekto písal, v postave Bruna sa nájde nejeden divák...ale skutočnosť je vo viacerých prípadoch úplne opačná: mnohí vystupujú na verejnosti ako géniovia a pritom sú blbci.(19.4.2018)

• - Exteriéry se natáčely v libereckých ulicích. (HONXX)

• - Václav Sloup po prečítaní scenára rolu Bruna odmietol. Keď sa to dozvedel jeho profesor, povedal mu, že ak za rolu nezoberie honorár, tak ju môže hrať ako študijnú úlohu. (Raccoon.city)

• - Spoiler: Major Schwarz (Jan Pivec) mal pôvodne v priamom zábere zastreliť Bruna Habichta (Václav Sloup), Pivec si však presadil záber, pri ktorom výstrel počuť z inej miestnosti. (Raccoon.city)