Blbec z Xeenemünde

Komedie / Drama / Válečný / Fantasy

Československo, 1962, 44 min

• LeoH

Z původní Nesvadbovy povídky mi kromě geniálního názvu zůstalo v hlavě v prvé řadě dráždivé napětí mezi vnitřním světem mstivého autisty a okolím tvořeným „normálními“ lidmi. S touhle rovinou se filmové zpracování úplně míjí (mj. kvůli Sloupovu herectví postrádajícímu jakoukoli hloubku – okolní chvále nerozumím, zahrát blbce takhle prvoplánově by uměl s prominutím každej blbec) a zbývá jen snaživě protiněmecká (kdyby aspoň protiválečná) myšlenkově rozplizlá satira s nelogicky jednajícími postavami a podivně naroubovaným koncem, dotvářejícím umělý celek s Tarzanem, kvůli kterému jsem tohle DVD sice nekupoval, ale nakonec mi přinesl rozhodně větší potěšení.(23.6.2013)

To je génius to naše dítě i když je to blbec:-) Nezapomenutelná role blbce-idiota ve skutečnosti ale génia Václava Sloupa ve filmu jako šestnáctiletého chlapce s kalhotama na kšírách.. Když se dnes řekne Václav Sloup, tak hned každého napadne a jéjé to je přeci ten Blbec s Xeenemünde že? No prostě role která mu už navždy zůstala přilepena jako nějaký patent na čele.. Snímeček byl natočen jako předloha podle povídek se sbírky Einsteinův mozek od Josefa Nesvatby. Skvělá řekl bych že taková nemístní groteskní satira v hlavní roli mladý sabotér, a na druhé straně nacistická zlovůle.. Že nevěříte..? Tak se mrkněte-stojí to fakt zato.(5.9.2007)

„To je génius, to naše dítě. To je génius, i když je to blbec.“ Předně nemohu neocenit výtečnou literární předlohu, která skýtá svým způsobem prostý, ale zároveň velmi zajímavý námět, jež tvůrci dovedně převedli na filmové plátno. Navzdory nelehké době, v níž se snímek odehrává, komično funguje na výbornou, a to především díky skvělým hercům a mnoha úderným slovním výměnám.(7.8.2012)

Tak tohle dílo Josefa Nesvadby se povedlo, velmi pěkné "filmové" zpracování. Bruno Habicht v podání Václava Sloupa je skvělý. I délka je více než postačující. "Zabíjel nevinný lidi a tomu ještě moderní technikou. Byl to blbec!"(29.6.2008)

Blbec z Xeenemünde je rozverně jízlivou satirou. S elegantní vznešeností si dobírá trudnomyslnou minulost a nabízí stylovou podívanou a několik úchvatných hereckých výkonů. Pomalu a neodvratně potápějící se hrůzovláda má spásné záchranné řešení na dosah ruky. Ale v cynickém výsměchu života na něj nikdy nedosáhne a jen prohlubuje nastalý chaos a beznaděj. Za hlavní postavu odlehčeného příběhu považuji soukromého učitele (velmi zajímavý Vlastimil Hašek), nezávislý pozorovatel sledu událostí, loajální snaživec i nevhodný svědek skutečností. Snaha poslušného ustrašence se ve vteřině obrací proti němu ve zvráceném výsměchu úplného rozkladu. Smutným hrdinou příběhu je inženýr Hans Habicht (dobrý Rudolf Hrušínský), neúnavně pracující na řešení záchrany. Osud ho navnadí možností a hlasitě se vysměje jeho troufalosti. Ústředním bodem příběhu je Habichtův synek Bruno (pozoruhodný Václav Sloup), v nevyzpytatelné autistické podobě. Nabízí řešení i nelítostný trest a zlomyslnou pomstu. Důležitou postavou je major wehrmachtu Schwarz (velmi dobrý Jan Pivec), nelítostný vládce oblasti, který spoluurčuje stav skutečnosti. Křehká naděje se téměř vzápětí rozlomí a nasupeně udeří. Z dalších rolí: Habichtova vystrašená manželka Hilda (velmi zajímavá Slávka Budínová), učitelova dívčí známost (Jana Štěpánková), pečlivě brutální a iniciativní gestapák Karl Heinzler (zajímavý Rudolf Pellar), či Habichtových služebná Líza (příjemná Zdena Hadrbolcová). Rozverná satirická filmová povídka královsky pobaví svým nenechavě ironickým nadhledem. Má myšlenku, dynamický styl i zábavnou pointu cynicky zvráceného osudu.(4.5.2017)

• - Blbec z Xeenemünde byl distribuován společně s filmem Tarzanova smrt (1962). Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - Exteriéry se natáčely v libereckých ulicích. (HONXX)

• - Rudolf Pellar, ktorý hral gestapáka Karla Heinzlera, za 50 rokov film ani raz nevidel. (Raccoon.city)