Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

Oskar

Středometrážní film podle vůbec nejkratší povídky Josefa Nesvadby o oligofrenickém chlapci, který "to umí s čísly", pamatuje si celý telefonní seznam a bombami likviduje své nepřátele. Toho by rádi využili nacisti... Podle mě je ten film (narozdíl od Tarzanovy smrti) lepší než povídka. Nebo přesněji: myšlenka z povídky je ve filmu líp podaná, s černým humorem a skvělými hereckými výkony Sloupa v titulní roli a Pivce jako majora von Schwarze. 80% ()

Karlos80

To je génius to naše dítě i když je to blbec:-) Nezapomenutelná role blbce-idiota ve skutečnosti ale génia Václava Sloupa ve filmu jako šestnáctiletého chlapce s kalhotama na kšírách.. Když se dnes řekne Václav Sloup, tak hned každého napadne a jéjé to je přeci ten Blbec s Xeenemünde že? No prostě role která mu už navždy zůstala přilepena jako nějaký patent na čele.. Snímeček byl natočen jako předloha podle povídek se sbírky Einsteinův mozek od Josefa Nesvatby. Skvělá řekl bych že taková nemístní groteskní satira v hlavní roli mladý sabotér, a na druhé straně nacistická zlovůle.. Že nevěříte..? Tak se mrkněte-stojí to fakt zato. ()

Sarkastic

„Podívejte se například můj muž. Já vím, že když mu čistím boty, tak vlastně pomáhám vyhrát válku, že? Proto mu čistím boty sama. Ano, sama! A dělám to nesmírně ráda a s vlasteneckým nadšením!“ Z řekněme satirického pohledu je film svými narážkami na nacistický (či obecně totalitní) systém vlády docela trefný, ovšem humoru jako takového tu je překvapivě málo (i když to možná souvisí s mým nenaplněným očekáváním). Avšak i ta kritika se pak „poněkud“ zvrtne pasáží po Konec..? Tou totiž tvůrci dementně zazdí vše, co se po celý film snažili vybudovat (což trochu nechápu, přece jenom jde už o rok 1962, žádná 50. léta). Proto pouze lepší průměr. „Politicky byla nespolehlivá.“ – „Stará Krumová?“ – „Ta ženská mluvila francouzsky, anglicky a rusky!“ – „Jesus Maria!“ – „A takovou učitelku ty přijímáš!“ ()

Jara.Cimrman.jr

Genialita si vždy vykračovala ruku v ruce s debilitou a já jsem toho zářným příkladem. V soukromí se projevuji jako bystrý glosátor čehokoli, ale jakmile zabloudím do společnosti, tak se okamžitě proměním v asociálního idiota neschopného zformulovat větu. Z uvedeného lze snadno vyvodit, že jsem v tomto snímku našel sám sebe, ale určitě jsem doufal ve větší zábavu, než jako mi dopřálo skřehotání duševně spřízněného individua. ()

sportovec

Na svou dobu jistě nadprůměrný film s řadou dobrých nebo i velmi dobrých hereckých výkonův a námětem v dobovém kontextu velmi objevným. BLBEC ale nemá jen tyto přednosti. Liberec, kde se film podle všeho natáčel, jakoby štáb nakazil tezovitostí a schematičností při líčení hlavních dějových zvratů a posunů, Skutečnost, že od války tehdy neuplynulo ani dvacet let, se projevila zejména v pojetí nacizující části postav. I názornosti a poučnosti se mi zdá být v tomto díle nadmíru. Z druhé strany platí, že v řadě českých sci-filmů má BLBEC poprávu čestné místo, což platí i pro díla autora literární předlohy Josefa Nesvadbu, který v dole připomenutém výboru povídek EINSTEINŮV MOZEK, z nějž je povídka, která posloužila jako východisko pro tento film, patří k vrcholům autorova díla. Snaha o vyvážení herecké i "exteriérové" však přesto vyznívá jako funkční a v kontextu naší filmové tvorby hraného filmu zůstává i po desetiletích milým pohlazením. ()

• Exteriéry se natáčely v libereckých ulicích. (HONXX)
  • Blbec z Xeenemünde byl distribuován společně s filmem Tarzanova smrt (1962). Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)