Ani přihlouple vyhlížející mladíky se nevyplácí podceňovat - takový je postřeh této středometrážní tragikomedie, která se odehrává ve válečném Německu. Hrdinou je šestnáctiletý Bruno, kterého každý považuje za nevzdělatelného debila. Jenže lidi, kteří se mu pošklebují, nenávidí tak mocně, že je začne odpravovat přesně nasměrovanými raketkami. To, co se nedaří rozluštit nejváženěnějším vědcům Třetí říše, právě on intuitivně rozlouskl... (oficiální text distributora)

Sarkastic

„Podívejte se například můj muž. Já vím, že když mu čistím boty, tak vlastně pomáhám vyhrát válku, že? Proto mu čistím boty sama. Ano, sama! A dělám to nesmírně ráda a s vlasteneckým nadšením!“ Z řekněme satirického pohledu je film svými narážkami na nacistický (či obecně totalitní) systém vlády docela trefný, ovšem humoru jako takového tu je překvapivě málo (i když to možná souvisí s mým nenaplněným očekáváním). Avšak i ta kritika se pak „poněkud“ zvrtne pasáží po Konec..? Tou totiž tvůrci dementně zazdí vše, co se po celý film snažili vybudovat (což trochu nechápu, přece jenom jde už o rok 1962, žádná 50. léta). Proto pouze lepší průměr. „Politicky byla nespolehlivá.“ – „Stará Krumová?“ – „Ta ženská mluvila francouzsky, anglicky a rusky!“ – „Jesus Maria!“ – „A takovou učitelku ty přijímáš!“ ()

Oskar

Středometrážní film podle vůbec nejkratší povídky Josefa Nesvadby o oligofrenickém chlapci, který "to umí s čísly", pamatuje si celý telefonní seznam a bombami likviduje své nepřátele. Toho by rádi využili nacisti... Podle mě je ten film (narozdíl od Tarzanovy smrti) lepší než povídka. Nebo přesněji: myšlenka z povídky je ve filmu líp podaná, s černým humorem a skvělými hereckými výkony Sloupa v titulní roli a Pivce jako majora von Schwarze. 80% ()

Karlos80

To je génius to naše dítě i když je to blbec:-) Nezapomenutelná role blbce-idiota ve skutečnosti ale génia Václava Sloupa ve filmu jako šestnáctiletého chlapce s kalhotama na kšírách.. Když se dnes řekne Václav Sloup, tak hned každého napadne a jéjé to je přeci ten Blbec s Xeenemünde že? No prostě role která mu už navždy zůstala přilepena jako nějaký patent na čele.. Snímeček byl natočen jako předloha podle povídek se sbírky Einsteinův mozek od Josefa Nesvatby. Skvělá řekl bych že taková nemístní groteskní satira v hlavní roli mladý sabotér, a na druhé straně nacistická zlovůle.. Že nevěříte..? Tak se mrkněte-stojí to fakt zato. ()

Jara.Cimrman.jr

Genialita si vždy vykračovala ruku v ruce s debilitou a já jsem toho zářným příkladem. V soukromí se projevuji jako bystrý glosátor čehokoli, ale jakmile zabloudím do společnosti, tak se okamžitě proměním v asociálního idiota neschopného zformulovat větu. Z uvedeného lze snadno vyvodit, že jsem v tomto snímku našel sám sebe, ale určitě jsem doufal ve větší zábavu, než jako mi dopřálo skřehotání duševně spřízněného individua. ()

sportovec

Na svou dobu jistě nadprůměrný film s řadou dobrých nebo i velmi dobrých hereckých výkonův a námětem v dobovém kontextu velmi objevným. BLBEC ale nemá jen tyto přednosti. Liberec, kde se film podle všeho natáčel, jakoby štáb nakazil tezovitostí a schematičností při líčení hlavních dějových zvratů a posunů, Skutečnost, že od války tehdy neuplynulo ani dvacet let, se projevila zejména v pojetí nacizující části postav. I názornosti a poučnosti se mi zdá být v tomto díle nadmíru. Z druhé strany platí, že v řadě českých sci-filmů má BLBEC poprávu čestné místo, což platí i pro díla autora literární předlohy Josefa Nesvadbu, který v dole připomenutém výboru povídek EINSTEINŮV MOZEK, z nějž je povídka, která posloužila jako východisko pro tento film, patří k vrcholům autorova díla. Snaha o vyvážení herecké i "exteriérové" však přesto vyznívá jako funkční a v kontextu naší filmové tvorby hraného filmu zůstává i po desetiletích milým pohlazením. ()

NinadeL

Kratičká povídka Josefa Nesvadby inspirovala krátkometrážní film, který se promítal jako dvojprogram společně s Tarzanovou smrtí. Nápad na mikro satiru to věru špatný nebyl, nicméně výsledný film je plný dobových klišé, ať už v zobrazování nacistů nebo v celkovém pohledu na válečné reálie. ()

D.Moore

"Zabíjel nevinný lidi a k tomu ještě moderní technikou. Byl to blbec!" Senzační obsazení v čele s Janem Pivcem a Rudolfem Hrušínským, kteří si vychutnávají každé slovo a každé gesto. Bez milionového nápadu Josefa Nesvadby by ale pochopitelně nebylo co točit. ()

Tom_Lachtan

dost dlouho byl pro mě Václav Sloup jenom jedním z x. vedlejších herců a upřímně, moc na tom nezměnila ani tahle role, kde se párkrát ušklíbne a zatváří magořivě. Zaklínání Krumem sice zní skvěle, ale dle mne, ne díky herci, který byl jednoznačně (a naprosto nepřekvapivě) zastíněn dvojicí Hrušínský ; Pivec - skvostné dialogy byli vloženy do jejich úst a právě na téhle dvojici je krásně vidět satira. Hnusnej dovětek, kde se střídají záběry na nacisty a rakety s nápisem US Army je nechutnej a hodlám ho ignorovat. " Ty Krume! " ()

paascha

Obsazení této hříčky je tak fantastické, že fantastičtější už je jen námět a scénář. I Kotěnočkij s Rusakovem by mohli závidět:-) Když se to dozvědí v Hlavním stanu, tak dostanu...:-))) ()

misterz

Kratučký filmík o tom, ako je nebezpečné nechávať si svoje dokumenty s nárysmi a výpočtami k zostrojeniu odpaľovacej rampy na rakety volne na stole, keď sa na okolí potuluje bláznivý matematický génius. A skúste ho potom naštvať :). 65/100 ()

mchnk

Po Tarzanovi nastoupí blbec, na kterém stojí další vývoj nacistického Německa. Václav Sloup pomocí stavebnice podobné Merkuru postaví odpalovací rampičku, a naprosto neomylně bombarduje každého, kdo ho naštve. "Ty Krume!!" V pokoji s obřím houpacím koníkem a chrastítkem stejných rozměrů, je schován matematický génius, který je jinak úplný blbec. Aby ne, zabíjí nevinné lidi nejmodernější technikou. Perfektní zesměšnění celé náckovské ideologie a excelentní obsazení. ()

Anderton

Na ploche necelej trištvrte hodinky bolo síce povedané a ukázané všetko pre pochopenie deja a jeho myšlienok nevyhnutné, napriek tomu by som privítal o pár desiatok minút rozvinutejší príbeh s týmto námetom. Ale asi ma Hrušínký len viac zaujal v iba o niečo dlhšej Spravedlnosti pro Selvina, aby som túto vojnovú komédiu reznutú sci-fi ohodnotil vyššie. Ako tu už niekto písal, v postave Bruna sa nájde nejeden divák...ale skutočnosť je vo viacerých prípadoch úplne opačná: mnohí vystupujú na verejnosti ako géniovia a pritom sú blbci. ()

nascendi

Nesvadbove diela žánru sci-fi som rád čítal, veď v tej dobe ani iné neboli. Medzi nimi i Blbca z Xeenemünde. Celkom ma prvoplánovo zaujal nápadom. Horšie to už bolo s realizáciou. Balík nenakrútil počas svojej kariéry ani jeden poriadny film a tak sa nedalo čakať, že si poradí aspoň na kratšej ploche. Ani herci mu nepomohli, rozpočet bol nedostatočný a nadpráca v politickej oblasti zbytočná. ()

PetrPan

Tak i my máme svého Rain Mana, lepšího a nasraného. Václav Sloup si Dustina Hoffmana svým výkonem maže na chleba a nepotřebuje k tomu ani spodní prádlo z K-martu v Cincinnati ani Toma Cruise. Stačí mu stavebnice Merkur a "Krum". Satirická hříčka, která si nebere servítky a se závěrem, z něhož by si za oceánem cvrnkli do gatí. ()

Flego

Ako to už býva, blbec má viacej rozumu ako ostatní. Ostrá satira fašistickej zbrojárskej mašinérie dokáže aj po rokoch vďaka hereckým výkonom pobaviť. ()

borsalino

Jednoznačně výborně zpracovaná povídka o blbci-geniovi jménem Bruno, který dokonale vyřeší problém zaměřování první zbraně odplaty (vergeltungswaffe 1, známější jako V1), což se stále nedařilo nejlepším německým mozkům. Ovšem uplatňuje toto zaměřování nikoli ve prospěch Třetí říše, ale na likvidaci lidí, které vyhodnotí jako své nepřátele. Rudolf Hrušínský exceluje jako vědec, oddaný Třetí říši, který přepočítává výrobní cenu V1 na počet zabitých nepřátel... Ale rozhodně není tak brutální jako ve filmu Spalovač mrtvol... ()

SOLOM.

Václav Sloup zahrál toho geniálního blbce vážně dobře. Svým výkonem mě zaujal rozhodně více než třeba sám Hrušínský a to byl „pán herec“. Příběhově to mělo sice své mouchy, ale jako celek se mi to docela líbilo. Samotná pointa příběhu rozhodně špatná nebyla. Místy to sice trošku pokulhávalo, ale to mi zas až tolik nevadilo. Mladá Štěpánková taky nebyla k zahození, i když tu měla jen malou roli. Jan Pivec a ten jeho výraz v závěru – rovněž k nezaplacení… ()