poster

Tajemná řeka

 • USA

  Mystic River

 • Slovensko

  Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Komentáře uživatelů k filmu (782)

 • golfista
  ****

  Konečně jsem zkompletoval letošní "oscarovou" filmovou nabídku (teď už můžu zodpovědně tvrdit, že "Ztraceno v překladu" bylo fakticky nejlepší :).... Možná jsem od Tajemné řeky čekal lepší příběh, možná to bylo tím, že mě "tajemný vrah" napadl hned jak se poprvé objevil na plátně - fakt ! Proto jsem se už jen utvrzoval v tom, že mám pravdu a co se týká příběhu už mě téměř nic nepřekvapilo.... Nicméně jsem se ujistil v tom, že Eastwood je výborný režisér a co se týká hereckých výkonů, tak snad jen to, že Penn si Oscara zasloužil spíš za "21 gramů", ale jinak výkony vynikající. Celkově tak 70%.(13.7.2004)

 • POMO
  ****

  Temné detektívne krimi, previazané komornou štúdiou charakterov. Pomalý, tichý, minimom hudby podfarbený film, ktorý rozhodne nie je žiadnou adrenalínovkou, ale vážnou ľudskou drámou, v závere snáď myšlienkovito ešte silnejšou než Eastwoodov DOKONALÝ SVET. Obrazovo jednoduchý film, stojaci hlavne na hercoch a strihu. Nožničky síce mohli byť aktívnejšie, ale herci to dôstojne zachraňujú. Sean Penn má 'istú' oscarovú nomináciu, Tim Robbins by si ju zaslúžil taktiež.(6.11.2003)

 • kleopatra
  ***

  Kdyby se Clint Eastwood trochu míň snažil (a to neplatí jen pro tento film), výsledku by to spíš prospělo. Na prostou detektivku příliš exaltované a na psychologické drama zase nestačil scénář, zkrátka mi k vyššímu hodnocení něco chybí. Pravdou ale zůstává, že Sean Penn je Pan herec a v čem se objeví, stojí za ztrátu času.(5.8.2004)

 • KevSpa
  ****

  Velmi dobře natočená kriminálka, která sice nepřináší nic nového, ale je příjemnou stylovou záležitostí. Hlavní devizou jsou výtečné herecké výkony, především Seana Penna.(6.11.2003)

 • Cival
  ***

  Mohla to být psychologicky příjemně propracovaná detektivka, ale to by nesměl scénář tak nejistě přeskakovat z dráma na krimi a Eastwood tolik tlačit na herce. Tklivý a veklolepý orchestr se do temně atmosférického filmu moc nehodí, ještě víc ruší doslovná a velmi literární psychologizace (upíři a vlci).(8.11.2003)

 • Houdini
  ****

  Oscar 2 : Herec HR - Sean Penn, Herec VR - Tim Robbins + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Herečka VR - Marcia Gay Harden, Scénář - A. . . . . . Zlatá Palma - výběr(1.3.2004)

 • Lima
  ****

  Jako klasická kriminálka neuspokojí, jako psychologické drama ano. Film plyne pomalým tempem líně plynoucí řeky, žádné kamerové exhibice se nekonají, Clint uměřeně režíruje, dává veliký prostor hercům, kteří můžou předvést mnohé za svého hereckého rejstříku a tak to mám rád. Herecky dominuje zejména Tim Robbins, tady je Oscar ve správných rukou. Naopak bych pochyboval o druhém oceněném aktérovi, protože Sean Penn po pravdě řečeno místama přehrává. Inteligentně napsaný příběh dokáže vtáhnout do děje a nepustit, ačkoliv pár rušivých elementů by se našlo. Těmi jsou divné mlčící manželčiny telefonáty detektivovi Devinovi(ve zdařilém podání Kevina Bacona), které nemají žádnou souvislost s dějem a nikam ho neposouvají a také chabá symbolika v úvahách Robbinsovy postavy. Ty jeho "upíry" (= pedofilové?) jsem nějak nepobral. Přesto veliká spokojenost, i díky nestandartně uzavřenému příběhu. Takových filmů se v dnešním hollywoodu moc netočí.(29.10.2005)

 • Galadriel
  ****

  Thriller, který je slušně natočený, bohužel s místy předvídatelným dějem (těžko říct, jestli je chyba na straně scénáristy, režiséra nebo zčásti obou), který drží v nadprůměru skvělé herecké obsazení, slušná atmosféra a pár opravdu napínavých míst (kdy ale šlo spíš než o to, CO se stane, KDY se to přihodí).(6.7.2006)

 • Tetsuo
  *****

  Podobně málo chápaný film jako Ples příšer. Narozdíl od něj je ještě o něco literárnější a navíc i klasičtější co do filmového stylu. ______ Velmi komplexní (románový) pohled na Ameriku a její způsoby chápání viny, odplaty, vztahu k rodině, komunitě, "mystiky osudu a náhody" atd. pomocí více žánrů - v narativní rovině jde o detektivku a thriller, v alegorické rovině o fantomatický horor. Právě tato rovina je nejvíce literární, přestože odkazuje na filmy, a způsobuje hodně lidem problém ji přijmout. _____ Jistá vláčnost vyprávění a ponurost obrazu skvěle koresponduje s líným tokem tmavé vody, která je jakýmsi symbolem života města, uplývá nenávratně pryč, smývá a pod hladinou ukrývá lidské hříchy. _______ Někdy je těžké naladit se divácky na podobnou vlnu vážnosti jako autor. Nicméně Clint si to zaslouží. Takhle zmoudřet se na stáří povede málokomu.(23.11.2004)

 • Tosim
  *****

  Miluju filmy a seriály z (amerického) (malo)města, kde pod klidnou slupkou vřou utajené vášně. Musí se to umět napsat, natočit a zahrát. Tady se mi všeho dostalo vrchovatě. Věci zkrátka nejsou takové, jak se na první pohled jeví. A detektivní pátrání jen upravilo celou tu mozaiku směrem k dokonalosti.(17.3.2008)

 • Tom Hardy
  ****

  Díky zcela průměrnému scénáři je Tajemná řeka dějově dost nevyvážená a nebýt perfektních hereckých výkonů, byla by i značně nudná. V závěru však přijde moment, který z průměrné detektivní báchorky udělá film hodný respektu a zapamatování. 3 a 1/2*...(7.8.2006)

 • Matty
  ***

  Velké herecké drama. V dobrém i zlém. Film temný, semknutý, ale melodramaticky povrchní a příliš urputně se snažící seriózně pojednat o závažném tématu. 70% Zajímavé komentáře: Tetsuo, Fanucci, milicjant, Jordan(5.6.2005)

 • Radyo
  ***

  Průměrný thriller, jakých už byly natočeny desítky. Pravda, snaží se diváka "oblafnout" líbivou hudbou, zakomponováním traumatu z dětství, a také tím, že mu neustále podsouvá potenciálního pachatele, ale na druhou stranu je opravdu děj často předvídatelný a mnohá tušení se nakonec vyplní. A co se týče dialogů a replik (které tak kritizuje zputnik), k tomu snad jen jedno: Opravdu musí v KAŽDÉM krimithrilleru při nalezení mrtvoly někdo z policistů konstatovat "Tak tohle jsem ještě v životě neviděl"? A to i v případě, že najdou třeba jen babičku, která sešla stářím???(6.12.2004)

 • Djkoma
  ***

  Tajemná řeka je hon na čarodějnice, které jsou za každým rohem tohoto světa. Oscara? Sean Penn byl navštíven zlatou soškou? Nevím nevím, ale podle mě kvality tohoto filmu nejsou nijak extra vysoké a pouze finální rozuzlení mě kapku překvapilo, avšak v tom je možná i chyba. Filmová pointa je taková, že na ni napoprvé nepřijdete, ale vy ani nemůžete. Tajemná řeka totiž není snímkem, které by divákovi cokoliv dovolilo. Prostě jen odehraje svých dlouhých 137 minut a pak skončí a divák zůstane sedět a může jen přemýšlet. Nemá šanci sám zjistit, kdo byl vrah, bez toho, aby mu to řežisér řekl a to v takovém filmu podle mě opravdu není dobré. Závěr působí useknutě a jednoduše vzhledem k tomu, že možnost vrahy naleznout samotným sledujícím prakticky neexistuje. Film působí jako sledování večerníčku s Rumcajsem a Mankou a v závěru přijde krteček a zjistí se , že je vrah. Tento postup mě příliš neoslovil i přes zajímavé a hvězdné herce. SPOILER: Film ke konci i říká, co udělám ve jménu pomsty je dovoleno a projde mi. To se mi zrovna jako poučení nelíbí. Přes tohle není moc cítit snaha říct, že američané by neměli mít možnost rozhodovat bez soudu a důkazů o jakémkoliv rozsudku.(15.9.2005)

 • T2
  *****

  Rozpočet $25miliónovTržby USA $90,135,191Tržby Celosvetovo $156,822,020║ Herecký koncert v silnom príbehu v bravúrnej réžii Clinta Eastwooda. /90%/(11.1.2007)

 • Marigold
  ****

  Velice působivé dílo, které dovedně zkombinovalo přednosti psychologického dramatu a detektivky, přičemž prolnutí těchto dvou žánrů v hodně drsném finále patří mezi největší klady Eastwoodova filmu. První část působí poněkud neobratně a nabírá jakés takés obrátky více než pracně, ale nakonec především díky Seanu Pennovi narativní motor zdárně naskočí a s postupem minut se z Tajemné řeky stává skutečně magnetizující podívaná, která sice neudivuje až tak velkou hloubkou příběhu ani extrémně mistrovskou režií, pouze poctivým a zajímavým vyprávěním, skvělými hereckými výkony a emotivními momenty. Síla příběhu tkví především v ústředním trojlístku, ve vnitřních dilematech a jizvách, které si hrdinové nesou sebou od dětství a které ovlivňují jejich jednání... Nevyrovnané, ale výborné.(24.7.2005)

 • Renton
  ***

  Scénář: Brian Helgeland .. Na surovou detektivku má Mystic River moc jednoduchý a poměrně obnažený příběh, takže zůstává jen pestré herecké portfolio v pečlivém technickém zázemí. Penn pláče ostošest, Eastwood se rýpe v pocitech postav, ale emoce na diváka přenáší jen stěží a v nepatrných dávkách. Vyústění sice přidává další rozměr, ale už nepřekryje předešlý utahaný průběh.(25.3.2008)

 • larelay
  *****

  Vynikajuci film, ku ktoremu ani niet co dodat. Tu sa zislo vsetko to naj, co vyborny film potrebuje. Silny pribeh, plynuly dej, skveli herci, fantasticka rezia a pocit na konci filmu, ktoremu sa nic nevyrovna.(21.8.2009)

 • DaViD´82
  ****

  Nejedna scéna je silná jako máloco na poli psychologických kriminálek à la Dürrenmatt. Ovšem množství scén je průměrných jako kdeco na poli standardních kriminálek. Prostě jako řeka, která neví, jakým koretem téci...(2.2.2010)

 • Superpero
  *****

  Jeden z těch filmů, na které začnete čumět a nechcete se od nich odtrhnout. Prostě vás to baví. A co že finální zvrat jsem trochu čekal a rozuzlení bylo malinko jak blesk z čistého nebe. Je to dokonale zahrané a Eastwoodova režie přesně vystihuje tu čtvrť a to jak se tam zas nějak všichni znaj a maj přezdívky jako psycho Joe atd. :) Btw Sean Penn je fakt odlskůl tvrďák.(22.9.2008)

 • Rob Roy
  ***

  První půl hodina je naprosto výborná. Je to zajímavé a dobře natočené. Ale pak film naprosto ztratí tempo, vyšetřovatelé (skvělý Laurence Fishburne) se dohrabávají k faktům, která již divákovi byla prozrazena a je tu moc psychologických scén, které mě do sebe nevtáhly. Herci dobří, závěr taky, ale zkažený dojem už to nenapraví. Škoda.(2.12.2003)

<< předchozí 1 2 3 4 11 21 30 40
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace