Jak se kalila hudba

Moje jedinečná muzika (E08)

(epizoda)
  • USA I Am My Music

Vinyly, kazety, kompaktní disky a MP3. Nejsou to pouhé hudební nosiče. Slouží i jako odraz a znamení určité epochy. Díky rozvoji technologie získala každá generace svůj vlastní formát. Vysloví se k tomu: Mark Knopfler, Suzanne Vega, Roger Waters, Annie Lennox, George Martin, Jeff Beck, Paul Anka, Jerry Leiber, Mike Stoller… Prozkoumáme náš planoucí i pohasínající vztah k rozličným hudebním formátům. Dozvíme se, jak magické předměty z vosku, plastu a silikonu změnily svět. (Česká televize)

Marze

Dokument mapuje sto let nahravani zvuku. Ke zmene formatu dochazi po 10-15 rocich. Vinyly a gramofon, pak pametnik mluvi o malych mc kazetach, ktere mam jeste doma a o armade nahravacu: "Kdyz se vam libila holka, nahrali jste ji vyber vasich nejoblibenejsich pisnicek. Slo o jakousi dokumentaci toho, co jste zac, aby vas vnimala optikou vasi nejoblibenejsi hudby". Mit sbirku pisnicek znamenalo vyraz oddanosti vasi nejobkibenejsi kapely. Dnes si myslim, ze era dlouho zijicich hvezd konci. Nejmladsi generace posloucha zebrickovou hudbu jednotlive nejlepsi pisne. Walman mam doma take. Pak se objevil kompaktni disk a diskmany. Nasleduji mp3 jako navrat do ery singlu a sluchatka. Muzete kracet svetem s 10 000 pisnickami v kapse. Nyni mame Youtube, kde lidi chteji tvorit vlastni hudbu a nahravat ji. Nastesti porad existuji ti, kteri chodi na zivou hudbu. Internet z ni oreze to nejlepsi. Dokument na Ceske televizi Artu. ()