Presumpce viny

Out of Time

Prezumpcia viny

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2003, 105 min

Zaujímavý filmík čo to spočiatku hrá na drámu no postupne nasmeruje do thrillerových vôd, kde zotrvá do konca. Mne však zmena kurzu nevadila a veruže nevadila v oboch polohách. Funkčná bola zmeska emócii, kedy si otestujeme empatické závity, funkčné boli napínavé scény, kde si tá vôbec najnapnutejšia vystačí s jedným osobným počítačom a meškajúcim faxom. Jediné čo možno snímke vytknúť je mierna podobnosť s Utečencom, ja tam videl aj Nepriateľa štátu a trošku hurá finále, kde sa na hlavného protagonistu usmeje šťastena ako po štvorlístkovom opijáši. Inak slušný napínak, po ktorom mi nebolo ľúto ani vynechaného druhého polčasu parížskeho PSG. Holt, každá prestávka môže odkloniť kurz záujmu :)(1.12.2017)

Washington mě opět nezklamal. Ze začatku filmu se nic moc neděje, ale pak.... Pak se ocitne policejní šéfik malého městečka docela v pěkným průseru:(.Manželka chce rozvod. Ale šéfik si z toho nic moc nedělal a chodil šrákat potají jednu pěknou, zadanou čokoládovou dívku a pak se dozví, že má rakovinu. Čoko dívka má ale pojistku, tak proč si někam nevyrazit a pobavit se jej když ji zbývá pět - šest měsíců života. A on k ní přijde s nabídkou ať, že jedou do Švycar. A večer ať je u něj v nějakou určitou dobu, samozřejmě kufr zbalenej, ale dívka nikde. Jede očekovat barák, kde bydlí a taky nic. Přijede domů a druhej den jede k baráku, kterej byl v plamenech. Všichni si myslí že manželé uhořeli a že to na ně někod nastražil. V tu chvili se objeví šéfika manželka, která začne vyšetřovat případ se šéfikem. Šefík postupem času zjišťuje, že např. neměla rakovinu že je hold všechno jinak než se zdálo a že bude mít co dělat aby všechno nějak dal do kupy a nepřišla na něj manželka, že údajně s mrtvou něco měl. A fakt se mu to dařilo, i když jen tak tak ale dařilo. A to se mi právě na filmu líbilo nejvíc, všechno nějak dobře obejít a rozluštit záhadu, která je poněkud docela dobře zamotaná.(21.6.2009)

Místy opravdu povedená a zároveň i zábavná detektivka, která trpí hlavně předvídatelným koncem a pomalým rozjezdem. Dále tu je několik blbostí, které postrádají sebemenší logiku. Nechci tady spoilerovat, ale myšlení gaunerů je na cenu debila roku. Každopádně Denzelova postava je úžasná a drží celý snímek v průměrném a místy možná i nadprůměrném duchu. Na večer do televize ideální volba.(21.2.2012)

No. Není to špatné takhle na sobotní pozdní večer. Asi dost očekávatelná pointa (upřímně moje mamča asi po 10 min filmu přesně odhadla a vylíčila mi co se bude dít, kdežto já nevěděla ještě vůbec která bije), talentovaný Denzel a obsotjně hrající Eva, zaručující pánům určitě hezkou podívanou. Myšlenka trochu otřepaná, ale zajímavě pojmutá a divákovi předaná. Ze začátku mě to teda nebavilo a navrhovala jsem změnu kanálu nebo vůbec změnu zábavy, ale musím říct, že Presumpce se docela rozjede a nakonec i baví a jednou nebo dvakrát jsem nápaditý nápad ocenila i obdivným "hmmm" s lehkým pokývnutím :). Co mě ale nenadchlo - hodně trapnej byl ten závěr. Fakt hodně. Balkónovka hadr :). Další věc je, že bych to asi nechtěla vidět znovu a myslím, že na Presumpci brzy zapomenu.. A to se mi u čtyřhvězdičkových filmu nestává = pozitiva - negativa = 3 hvězdičky.(18.5.2008)

Hoci má Prezumcia viny pomalší úvod, a nie práve originálnu zápletku, režisér Carl Franklin dokazuje svoju remeselnú zručnosť (opäť - jeho Ťažký zločin, či Jediná správna vec a Diabol v modrom sú toho tiež dôkazom), a po úvodnej tretine sa film dostane do veľmi svižného tempa. Mne to prišlo ako krimi s Denzelom Washingtonom, na ktorú som sa tešil, a ktorá má ešte aj prekvapila svojou zábavnosťou a padla mi vhod, takže sa rád prikloním k štyrom *. Naviac, okrem sympaťaka Denzela je tu i krásna Eva Mendes, na ktorú je radosť pozerať a myslím, že aj ex-Superman Dean Cain, ktorý zatiaľ na veľkom plátne veľa príležitostí nemal, odviedol solídnu robotu.(31.8.2004)

• - Denzel Washington a Eva Mendes, která ve snímku ztvárnila manželku hlavního hrdiny, už spolupracovali na filmu Training Day. (imro)

• - Studio MGM předpokládalo, že Presumpce viny bude velkým hitem, ale podobná očekávání se spojovala také s jeho předcházejícími finančními propadáky Hartova válka a Rollerball. (imro)

• - Během prvního víkendu (3. – 5. 10. 2003) nasbírala Presumpce viny 16,2 mil. dolarů a celkově si z kin odnesla téměř 41 milionů. (imro)