Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Hrabka

Jedná se bezpochyby o zajímavý seriál, který můžu doporučit hlavně fandům do mystery / sci-fi / fantasy. První polovina první série byla suprová, v druhé půlce na můj vkus kvalita trochu opadla, takže hodnotím 4 hvězdami, ale rozhodně si nenechám druhou sérii utýct. UPDATE (21.5.2019): Po druhém zhlédnutí první série a druhé sérii zvyšuju na maximální hodnocení. Bavil jsem se hodně dobře, první série sedla lépe jak poprvé a druhá zdatně sekunduje. PS: Konec epizody S02E06 krásně připomněl druhého Vetřelce. A u toho opět Paul "Burke" Reiser, který začíná tak, jako za starých časů, ale nakonec... No a Křepelka byl taky celkem příjemným osvěžením. :-) UPDATE (9.1.2021): Třetí série zhlédnuta podruhé i s předchozíma dvěma a stále převládá spokojenost. Seriál si udržuje velmi dobré tempo a baví prakticky po celou dobu. Možná je cítit mírný pokles, ale opravdu jen mírný. Trojka se může jevit trochu ohraně, nicméně o napínavé a vtipné situace není nouze. ()

WillBlake

1. série: Ještě po čtvrtém díle jsem považoval Stranger Things za přehajpovaný seriál z kategorie „dodívám se jen s Boží pomocí“. Jenže pak se ve mně něco záhadně zlomilo, postupně jsem šel do kolen a dobrovolně utopil svoji hrdost v paralelních dimenzích a osmdesátkovém klišé. El je pak nejlepší sci-fi seriálová postava, jakou Heroes nikdy neměli. K dobru si připočítejte mocný soundtrack. ()

juta

Štve mě, že jsem Stranger Things tak dlouho přehlížel, i když zde hraje Winona, ale na druhou stranu nebudu mít zase takovou prodlevu na druhou sérii, takže dobrý. :D Seriál ohromě překvapil. Hudba, někdy doslova mrazící. Úvodní znělku jsem si zamiloval a nechal jí hrát každý díl, né jako u jiných, kde tuhle část obvykle přeskakuju. Příběh suprový a propracovaný v každým detailu, návrat do devadesátek je opravdu neskutečně vydařený a všechno šlape jak má. Postupné odkrývání se mi zde moc líbilo. Tempo bylo tak akorát a na konci dílu jsem měl nutkání si ihned pustit další. Tohle všechno dělá z STčka přesně ten typ seriálu, který okouzlí a už vás nepustí. Ani druhá série nezklamala. Byla opět kulervoucí a možná ještě více našlapanější než první. Třetí série zkouknuta během dvou dní a opět stála za to. Naštěstí u této série kvalita neklesá, ale je stabilní. ()

CrypzzXD

Netflix vyhrál na plné čáře! Vynikající pocta Spielbergovi, Carpenterovi, Kingovi a dalším legendám. Osmdesátkový feeling, s krapet hororovějšími prvky, půvabně oživuje spielbergovské časy, kdy se kiny proháněl E.T. Druhá série překvapivě nejede ve stejných kolejích jako série první, ale hraje si s pravidly vytvořeného světa a stylově ho rozšiřuje. Jako jediný krkolomný přešlap považuji Chapter Seven: The Lost Sister Tato epizoda svět Stranger Things zajímavě rozšiřuje, ale je skutečně nešikovně v druhé sérii zakomponovaná. Po vynikající Chapter Six: The Spy to byla ledová sprcha, která se dle mého názoru mohla objevit až ve třetí sérii nebo alespoň nemusela zaplácnout celou epizodu, která jen pozdržela hlavní dějovou linii. Jako rozšíření zajetého světa zajímavé, ale chtělo by to lépe zapracovat tuto myšlenku do celku… ne ji pouze fláknout mezi dvě nesouvisející epizody. Zbývající díly jsem ale zase skákal nadšením. Těším se a jsem zvědavý, co pro nás tvůrci připraví v nadcházejících sériích. Edit: Ve třetí sérii jsme se žádného opodstatnění již zmíněné epizody The Lost Sister nedočkali. Co to v té druhé sérii dělá mi je stále záhadou. The most unnecessary and boring episode ever... (30.7.2019) S01: 8/10 S02: 9/10 S03 8/10 ()

Fiftis

Mám tú česť napísať 1000.komentár k tomuto seriálu :) Celých 17 dielov v prvých dvoch sériách si Stranger Things udržali naozaj temnú atmosféru a budovali napätie, niektorého momenty boli preto pekne desivé a ja môžem s čistým svedomím povedať, že lepší seriál v danom žánri som snáď ani nevidel. Najsilnejšou stránkou seriálu je rozhodne casting. Tak skvele zvolení herci, no nemohli byť lepší. Nesmiem zabudnúť potom typicky osemdesiatkové dialógy s radom naozaj vtipných hlášok. A tiež v neposlednej rade potom je atmosféra vytváraná malými detailami, na čele s dokonalou hudbou. Celé to zasadenie do 80. rokov ktorých štylizácia je proste dokonalá, od titulkov, soudtracku, cez postavy a ich účesy či oblečenie. A pre mňa, ktorý vyrastal na filmoch a hlavne hororoch 80.tych rokov to bolo celé o to viac pôsobivé. (Hodnotenie: 1.Séria ***** / 2.Séria ***** / 3.Séria **** / 4.Séria **) ()

DJ_bart

1. SÉRIE – Pecka, granát, bomba, uragán, atomovka...... Jeden z nejoriginálnějších a nejpoutavějších seriálů za poslední roky, který je geniálním žánrovým mixem tvůrčích rukopisů Štefana Špilberga a Štefana Krále, a který je víc napínavej jak moje kšandy - je až k nevíře, že tenhle počin nepochází z pera ani jednoho z obou mistrů svého řemesla, poněvadž ta inspirace takovými kulturními šlágry jako 'IT' nebo 'E.T.' je víc než očividná. Dílčí prezentace mytologických prvků Upside Down, neboli světa Druhé strany, naprosto překonává poměry ekvivalentu mysteriózního dramatu. Bratři Dufferové prostě ví jak stylově vykrádat osmdesátkovou popkulturu a zároveň této ikonické éře vzdát hold. No a Millie Bobby Brown jakožto Eleven je jeden z největších talentů svý generace. Tenhle seriál si mě zkrátka okamžitě získal a já se navždy zamiloval...... VERDIKT? Retro obsese nejláskyplnějšího kalibru - prostě nostalgická euforie hadr!💞 _____________ 2. SÉRIEBitchin! 'Stranger Things 2' jsou takřka bezchybným sequelem cameronovského střihu – je to větší a je to lepší. Expozice i narace nikam nespěchá, poutavě reflektuje konsekvence závěru první řady, a slouží jako pomyslný vypravěčský build-up/set-up pro nadcházející příběhový vývoj. Z hlediska formy a stylu je druhá řada čistokrevný mysteriózní horor, který brilantně variuje jak žánrové kontury, tak autorské prvky Spielberga, Camerona a Kinga. Co dodat? Samvěd Křepelka steals the show! Eleven a její kudrnatý háro je cute af..... tohle že nepochází z pera Stephena Kinga? No potěš demo-pejska. _____________ 3. SÉRIEGreat scott! Duffer bros. se absolutně utrhli ze řetězu, nabídli perfektní adrenalinovou jízdu, a v neposlední řadě převzali klasická klišé osmdesátkového béčkového blockbusteru a implementovali je do strhujícího a lehce sebeparodicky stylizovaného multi-žánrového podobenství, který se na televizních obrazovkách jen tak nevidí. Hlavním záporákem zde však nejsou demogorgon nebo demo-pejsci či jiný mutli-dimenzionální příšery, ale hormony a puberta. Samozřejmě, i nyní Podivnější věci akcentují osmdesátkovou popkulturu zdaleka nejpoutavěji, ale protentokrát jsou stěžejními příběhovými motivy dospívání a postupné loučení s dětstvím, díky čemuž se divák zaryje pod kůži postav jako nikdy předtím - jenže právě subžánrovou rovinu vztahového feel-good dramedie mám u Stranger Things ze všeho nejradši. Tento signifikantní element slouží jako pomyslný stavební kámen/důležitá přísada téhle 7 a půl hodinové multi-žánrové nálože, která je konceptuální plejádou a lahodným koktejlem teenage komedie, retro bijáku, detektivky a mysteriózního hororu, který dokáže brilantně balancovat jak mezi komorním dramatem, tak opulentním epickým spektáklem s velkolepou výpravou...... Co dodat? Millie Bobby Brown je sice herecká extratřída, ale za mě si celou třetí sérii pro sebe ukradl Dacre Montgomery v roli Billyho. No a finální epizoda je nepopsatelná katarze, nemilosrdná vydíračka, ždímák slz, hotový gejzír emocí a fenomenální nadstandard quality TV. Kolem a kolem, to vše tvoří báječnou letní limonádu, která prostě nemá chybu. Velká obrazovka a kvalitní ozvučení povinností! Stranger Things mě ještě nikdy takhle extrémně nebavili - Oчень красиво! Aneb jak jednou zpíval Ziggy Stardust ve svým kultovním šlágru: "We can be heroes. Just for one day." ........ PS: Pasáž vzdávající hold legendárnímu Návratu do budoucnosti doprovázená originální hudbou Alana Silvestriho je totální top strop! _____________ 4. SÉRIEZAČÁTEK KONCE. Přesně takhle by se dal popsat velkolepý comeback Podivnějších věcí, vlajkové lodi streamovacího gigantu Netflix, na který fandové čekali celý 3 roky. A to čekání se setsakra vyplatilo. Jestli se tak najdou tací, kteří remcaj, že to už nejsou ty starý dobrý Stranger Things, tak jste nejspíš neviděli předchozí tři řady a ignorovali to, co již od počátku bratři Dufferové avizovali - že každá série bude větší, větší a větší. A přestože je čtvrtá řada skutečně monumentální událostí a kolosální vysokorozpočtovej kotel, jde zároveň o perfektní návrat ke kořenům, který zcela nejpatrněji čerpá z tvůrčího rukopisu Stephena Kinga...... Stranger Things byly vždy o postavách, o jejich radostech a strastech, dilematech, traumatech, a vnitřních démonech, díky čemuž s nimi dokázal divák vždy soucítit a ztotožnit se s nimi, zatímco ona mysteriózní omáčka okolo byla jen druhořadý katalyzátor děje. Jenže tentokrát je to právě naopak a paradoxně to vůbec není ke škodě. Samozřejmě, jednotlivým protagonistům je jako vždy věnována náležitá péče, character development je i zde neodmyslitelným elementem, jenže nyní má stěžejní prim příběh, a divák si tak může užít jak výletovou exkurzi do Upside Down, tak důmyslnou šachovou hru, při níž tvůrci odhalí takřka všechny triky, fígle, a na stůl vyloží všechny karty, ne-li rovnou všechna esa z rukávu. Dufferovci se totiž doslova posrali v kině, a mně se nejspíš při sledování odjebal dekel...... Stranger Things už prostě nejsou jen obyčejnej seriál nebo nadstandard quality TV – tohle je prvotřídní televizní blockbuster se vším všudy/13 hodinová intenzivní žánrová nirvána na půdorysu devíti epizod které se mohou pyšnit až celovečerní stopáží. V čem mě Stranger Things prostě nikdy nepřestanou udivovat je ten jedinečnej talent, s jakým Duffer bros. dokážou perfektně vybalancovat famózní formální stylizaci, hororové prvky, autentickou 80's retro feel-good atmošku a všechny melodramatický zápletky i podzápletky zabývající se vztahy mezi postavami. Zkrátka, Stranger Things jsou jeden velkej zlatej důl, z něhož bratři Dufferové zkrátka vytěžili absolutní maximum. Divák může očekávat mnohé, ale dostane mnohem, mnohem víc. Fakt nemám šajna, co je na 4. sérii lepší: jestli účesy postav, dobovej soundtrack, příběhový podzápletky, ten třeskutě zábavnej specifickej humor kterej prostě žeru, anebo Jakub Skokan mluvící rusky. Zamiloval jsem si každou tvůrčí intenci, každou nuanci, aspekt, element či sebemenší detail. Navíc vzhledem k tomu, že z hlediska fikce jde o hodně komplexní mnohovrstevnatou mozaiku, která spojuje tolik nesčetnýho množství postav, motivů, zápletek a podzápletek, je až nemožný, že se Dufferovcům podařilo celý tenhle žánrový spektákl, který nejen v rámci televizní tvorby nemá sebemenší obdoby, tak ambiciózně ukočírovat. Na účet Netflixu si ještě připište tuctový formální zpracování a poctivý řemeslo - zejména kamerový jízdy a otočky jak od Benoîta Debieho nemaj chybu a jsou neodolatelnou třešničkou na dortu - a máte zaděláno na jeden z nejkvalitnějších seriálových eventů za poslední roky. Mám však s tím jen jeden zásadní problém: byť fragmentace fabule na čtyři dějový linie je takřka bezchybná, zachovává vše konzistentní a plně koherentní, upgraduje neobyčejnou komplexnost a poutavost celého příběhu, tak linka, v níž jsou protagonisté Will, Mike, Jonathan a Argyle má žalostně málo prostoru a je až trestuhodně upozaděna...... Jinak ale nemám nic co bych dodal či vytknul, protože za tuhle velkolepou podívanou by se nestyděl ani Štefan Špilberg - především pak závěrečný tři epizody jsou totální randál, nemilosrdná nervydrásající vydíračka, ždímák slz a hotovej gejzír emocí. Indiánský stoner Argyle je moje nová crush, no a Eddie je hrdina. Jen bych možná ještě podotknul, že ačkoliv je Millie Bobby Brown jeden z největších hereckých talentů svý generace (její introspektivní linka o sebepoznání je za mě jeden z vrcholů), tak zatímco 3. řadu si pro mě ukradl Dacre Montgomery v roli Billyho, tak řadu čtvrtou si zcela bezkonkurenčně ukradla Sadie Sink v roli Billyho sestry, Max – už jen za tuhle dechberoucí scénu, která zbořila žebříčky hitparád, není o čem (v tý zrzce už odjakživa přeci jen něco bylo). Ne, Podivnější věci ještě nikdy nebyly v tak skvělý kondici. Třetí série je však stále nepřekonaná srdcovka........ [VERDIKT: nezapomenutelný eskapistický zážitek; 9,5 demo-netopýrů z 10] ___________ () (méně) (více)

Shakers

1. séria - 85%. Fantasy rodinná dráma ako od Spielberga. Mysteriózne prvky ako od Kinga a hororové monštrá ako od Camerona, Carpentera či Scotta. V tomto seriály, ktorý skladá poctu osemdesiatkam a odohráva sa v osemdesiatkach je snáď úplne všetko. Príbeh je šťavnatý, zaujímavý, napínavý, ale hlavne všetko tu funguje. Od výborného castingu, dobre napísaných postáv, hudby, či retro atmosféry a hororových scén. Šmakocinka. 2. séria - 90%. Pokračovanie mi príde ešte o chlp lepšie ako prvá séria. V prvom rade sa pridali zaujímavé a dobre postavy, ale hlavne lepší príbeh a akcia. Prvá polka sa trošku pomalšie rozbieha ta druhá skoro fantastická (okrem siedmeho dielu). Znova nechýba výborný soundtrack, fajn odkazy na kultové filmy, či známe tváre, ktoré tam nie sú náhodou (Sean Astin - Goonies, Paul Resier - Aliens). No a finále je takmer fantastické a prekvapivo funguje v romantickej a rodinnej polohe oveľa oveľa lepšie ako v tej hororovej a akčnej. 3. séria - 80%. Zatiaľ najslabšia séria, no stále slušná zábava, ktorá ma niekoľko dobrých scén. A bohužiaľ aj tých zlých. Kladné body pripisujem znova fajn dobre napísaným postavám, zaujímavému príbehu, výborným vypalovačkám a aj tej akcii. Veľké mínus je tu pomalý začiatok, kde sa moc toho nedeje a hlavne absencia hororu, ktorá sa dosť vytráca oproti predošlým sériám a to hlavne preto, že nastupujú na scénu vtipne scény. A nie sú zle, akurát v daný moment, keď človek čaká napínavú scénu dostanú hlavný protagonisti od scenáru zásobníkov vtipov a hlavne rýchlo kurz všetkého potrebného. V prvých dvoch sériách som nad tým dokazal prižmúriť oko, že malý smradi zastavia vesmírne zlo a nejako mi to vyložene nevadilo, pretože to nebolo prehnané. Tu dostavajú viac priestoru v akcii a to už je niekedy cez čiaru. Ale netyká sa to len ich, ale asi všetkých postav, pretože aj keď nikto nič také pred tým nerobil, nie je problém ísť do tajného komplexu, ktorý je plný vojakov a len tak sa tam prechádzať, vykecavať sa tam alebo ísť poľahky priamo do riadiaceho centra. Je tu viac takýchto blbostí, ako v predošlých dvoch sériách do hromady (napr. kam sa vytratili všetci ruskí vojaci zo základne, keď tam prišla americká armáda?). Tretia séria pracuje s viacerými žánrami naraz a nie vždy to funguje, no ako celok ma to stále baví. P.S.: nezabudni na scénu za titulkami, ktorá je v poslednej epizóde. 4. séria - 90%. And if I only could, I'd make a deal with God. Pre mňa najlepšia séria. Oceňujem na tomto seriály hlavne to, že má stále čím prekvapiť a hlavne nie je zbytočne naťahovaný a to aj napriek tomu, že niektoré časti majú až filmovú dĺžku. Znova musím pochváliť perfektné hudobnú stránku (Journey, Kate Bush, Metallica, Falco...), ktorá je dávkovaná perfektne s citom, mixy starých pesničiek nemajú chybu a skutočne to pôsobí epicky. Ďalej odkazy na pop kultúru 80 rokoch, ktorá je síce prítomná v každej sérii, ale tu mi to prišlo najlepšie spracované (Myersová maska vedia). No a hlavne prečo je táto séria najlepšia, je príbeh, záporná postava a vyváženosť medzi vtipom a hororom. V predošlej sérii sa trošku žáner horor vytratil, príšera vyzerala moc umelo, nešiel z nej strach a hlavne postavy to zabili nejakým konaním, či vtipom. Tu je to konečne to pravé orechové. Atmosféra potemnela, záporná postava je brutálna, s nikým sa nemaže, ma perfektný dizajn, záhadnú minulosť a tým kto prežije si nemôžeme byť istý. Obľúbený soundtrack: Teens. () (méně) (více)

Big Bear

Nevím, vidět to v devadesátkách, možná to mohlo konkurovat X Files a hlavně geniálnímu seroši Outher Limits. Jo, ten feeling osmdesátek se tu podařilo navodit perfektně. Jeden by se až divil, že se to začalo točit teprve před sedmi lety... V těch osmdesátkách v tom filmu prostě jste. Bohužel, doba je divná a bez progresívně namixovaného koktejlu hrdinů bychom se dnes už prakticky neobešli. Divák už to dokonce tak nějak sám od sebe čeká. Nejinak je tomu zde, ale řeknu vám rovnou, nevím jak se to nakonec tvůrcům podařilo, ta partička kluků me děsně sedla. Byli fakt uvěřitelní a hráli skvěle.  Matthew Modine nějak prošedivěl, on už to bude nějaký pátek co jako kapitán bombardéru B17 vláčel na Germánií rozstřílenou Memfiskou krásku zpátky ke spásným břehům Anglie... Winona sice zestárla, ale když vyvalila oči jak jen to ona umí, vypadala úplně stejně jako tenkrát. Zápletka je zakímavá, ale po první řadě to vzdávám. je to strašně natahované... Žlababa docela fajn, byť měl film pár nelogičností.  Malá na krátko ostříhaná Millie Bobby Brown byla zajímavá, pak už mi ale ty její pohledy a rudá nudle začínaly nudit. Dávám tedy za 3 kousance demogorgona. * * * ()

JohnnyD

Prvá séria: 9/10 Ako by to vyzeralo, keby Stephen King písal scenár Freaks and Geeks? Postavy a základný set-up seriálu bol za posledných 35 rokov videný nespočetne krát a nijako zásadne ho neinovuje - a práve o to ide! Stranger Things je precízne vybudovaná nostalgická bomba, ktorá pracuje s tým, že dáva divákom to, čo chcú - "klišé" je v Stranger Things jeden s najdôležitejších elementov (božská carpenterovská hudba a názov seriálu vo fonte 80s paperbackov Stephena Kinga). Bohužiaľ v poslednej tretine seriál stráca dych, väčšina otázok je zodpovedaná a záver poslednej časti ma vyslovene sklamal. Aj keď určite je v nastavenej mytológii čo rozprávať ďalej, otvorený záver a cliffhanger pre ďalšiu sezónu pôsobí ako päsť na oko (alebo akoby bol dotočený na poslednú chvíľu). Na dokonalosť Super 8 to nemá, ale aj tak je to ultimatívna nostalgická pecka a spomienka na detstvo pri filmoch z osemdesiatych rokov. Druhá séria: 6/10 Nová séria nepridáva nič zásadné k mytológii, je to len naťahovanie línií z minulej série. Chémia medzi postavami je minimálna. Gang chlapcov je po väčšinu času rozbitý, nemajú spoločné scény, Mike a Will úplne splývajú do jednej postavy a aj keď prišli s pár skvelými novými postavami (Max, Bob a Erica), majú veľmi obmedzený priestor. Čo je najhoršie, postavy sa miestami chovajú ako dementi a úplne v konflikte s ich charakterom v jednotke - celý príbeh napríklad stojí na nelogickom konaní Dustina. A to je len jeden príklad. Miesto toho je tu pomerne nezaujímavý príbeh, ktorý je vlastne rozťahaný záver prvej série, zbesilá akcia a over the top efekt pokračovaní, kde miesto jedného demagorga bojujeme so stádom. Naplno sa tiež ukazuje aj problém, že novú sériu nakrúcalo viac ľudí. Kým prvá séria bola scenáristicky vybrúsená a mala silný autorský dohľad, dvojka je dosť krkolomne vyrozprávaná, musí si pomáhať mnohými flashbackmi a nezvláda súbežne rozprávať viac línií príbehu, že sa dokonca na jednu celú epizódu príbeh odkloní mimo hlavnú os a napriek tomu to nikam potom nevedie. Prvá séria bola skvelá svojou ponurou mysterióznou atmosférou jesenného malomesta, nostalgiou za detstvom, skvelo napísanými postavami a tajomstvom, ktoré buble pod povrchom a pomaly ho objavujeme. V druhej sérii nič také nie je, je tu pár fajn scén, hlavne v úvode a potom dobrý epilóg. Tých posledných dvadsať minút malo byť posledných dvadsať minút prvej série a bolo by to tak skvelé. Zvyšok je vata. Tretia séria: 6/10 Nejde mi do hlavy, ako je to možné, že bratia Dufferovci dokážu napísať také úžasné postavy, no zasadia ich do generického príbehu, ktorý sa začína nebezpečne približovať derivátnym hororovým pokračovaniam z osemdesiatych rokov, tesne predtým než ich produkčná spoločnosť odsunula na VHS. Motív oslabujúcich priateľstiev na sklone puberty, či nové postavy (Robin!) sú fantastické a neviem, či som niekedy videl lepšie spracované prvé zaľúbenie ranných tínedžerov ako to na začiatku tretej série. No tá hororovo-mysteriózna rovina je bullshit na kvadrát. Kým prvá séria postupne odhaľovala tajomstvá okolo Eleven, záhadnej organizácie či Upside Down, tretia (podobne ako druhá) nijako mytológiu nerozvíja, ale poskytuje triviálnu zápletku bez prekvapení. Na rozdiel od množstva demagorgonov vo dvojke tentokrát prichádza veľké monštrum a to je asi tak všetko. Rusi, či "mall" sú len nepodstatnou dobovou kulisou, niektoré motívy nemajú žiadne vyústenie (hnojivo) a končí to ako akčná nuda s nechcene smiešnym porazením monštra. () (méně) (více)

Indiana

Kvalitní mix 80's dětských filmů a hororů se skvělou dobovou atmosférou. První čtyři díly jsem hltal s velkým nadšením, pak už to trošku opadlo, ale pořád to mělo vysokou úroveň. Všichni herci jsou tu super, hudba jak od Carpentera výborná, skvěle využitej soundtrack (I Melt With You od Modern English odkazující bazénovou scénou ve druhý epizodě na Valley Girl s Nicolasem Cagem). Je to fakt super, silnejch 80% s tim, že si to asi někdy určitě budu chtít pustit znovu. ()

sheen

Po téměř 8mi hodinovém maratonu. No ty KOKSO. To jsem nečekal, úvodka s hudebním podtónem, která jako kdyby z ucha vypadla Tron Legacy 3D. Temná atmosféra, narážky na komix, fantasy, plakát The Thing, Jaws, Evil Dead?! Boží retrovka! Nadšení :) 29.10.17 - druhou řadu jsem také sjel jedním dechem, atmosféra byla o trošilinku slabší, jinak zůstalo vše z předešlé série, naprostý TOP, fakt pecka! 07.07.2019 třetí sérku mám za sebou, je ze všech nejslabší, nic to nemění na tom, že je to stále neskutečný nářez. Narážky na Xmeny, StarWars, Karate Kida, Návrat do budoucnosti a spousty dalšího popkulturních klasik.  01.07.2022 Tak 4 série zvedla pomyslnou laťku po slabší 3 a je to masakr :) ()

Beckett51

První série - 100% ... Druhá série - 100% ... Třetí série - 100% (Neverending Story scéna je jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy viděl.) ()

Cappuccino

Pripadám si ako obrovský hejter keď davám seriálu s hodnotením 92% len tri hviezdičky (no na druhej strane som pred chvílou paradoxne ohodnotil 49% horor štvormi hviezdami), ale akosi nerozumiem čo na ňom miestna komunita vidí. Atmosfericky sa mi Stranger Things páčil, o hereckých výkonoch by sa dalo polemizovať - niektoré postavy sú skvelé (šerif Hopper, El, Mike a Nancy), na druhej strane mi liezla na nervy upištaná, prehrávajúca Joyce (Wynona Ryder) a nesympatická dvojka Dustin (Toothless) a Lucas (The Black One). Dosť zamrzí i absencia akéhosi dospelejšieho poňatia (nevravím hneď o gore bloody scénkach), akýsi dusnejší a mrazivejší podtón, čoho nebolo pravdepodobne možné dosiahnuť s hlavnými postavami v detskom veku. ()

S.Quentin QUALE

Já nechci nijak pózersky hejtovat, obecně seriálům nefandím, ale toto je šílený a neoprávněný hype, který je třeba trochu korigovat. Dobrá mysteriózní série to je, přičemž Kingem to zavání až podezřele. Highlightem celýho seriálu je dokonalá Millie Bobby Brown, jejíž kukuč padne na vyholenou kebuli jak prdel na hrnec. Bohužel je to celý koncipovaný pro děcka, což já už bohužel jaksi nejsem. A zdejší přebujelá nostalgie? Jak by řekl hostinský Palivec z Dobrého vojáka Švejka: "Taková nostalgie na 8 hodin stojí pěkně za hovno!" Naprosto nesdílím nějaké nadšení a pohlcení, o hororové události roku nemůže být řeč ani po papíru pod jazykem. Spíš mám po autorech těchto zdejších výroků chuť požadovat 5 hodin svýho času nazpět. Mohl bych sem dát 4*, což obyvkle i dělávám, když sérii čehokoliv dokoukám do konce, ale zdejších 92% je tak mimo, že tady nechám na truc trojku. 69% BTW hanba, že toto má tady takový úspěch a Strange s Norrellem mají stále pod tisíc hodnocení.... ()

Rominator

Příběh začíná 6. listopadu 1983 ve městečku Hawkins ve státě Indiana. Čtyři dobří kamarádi hrají ve sklepě Dungeons & Dragons, hru přeruší Mikeova matka s tím, že musí ráno vstávat do školy. Dustin, Lucas a Will se vydávají na svých kolech domů. Will Byers se stává nezvěstným, protože ráno nedorazí do školy. Na scéně se objevuje tajemná krátkovlasá dívka, která toho moc nenamluví... Určitě zajimavé bylo zasadit děj seriálu do roku 1983. Herecky je to obsazené slušně a hudba je návyková. Zdálo se mi to docela uspokojivě uzavřené a proto mě překvapila informace o tom, že se chystá druhá série. Snad tvůrci vědí co dělají a budou mít co nabídnout. Zhlédnuto 17 epizod z 1. až 2. sezóny. (Netflix) ()

HAL

Nejlepší film letošního roku je "seriál". Nikdy bych nevěřil že E.T. Mimozemšťan se může potkat na půl cesty s Věcí - Spielberg vskutku potkal Kinga, a to v té nejlepší možné podobě. Sedm hodin tak intenzivní atmosféry, že ustrašeně z kouta závidí všechny horory za posledních deset let, a s tak fantasticky napsanými postavami, že se až nechce věřit že jde o autorský (skoro)debut. Bratři Dufferové najednou září tak jasně, že by mě vůbec nepřekvapilo kdyby jim na další celovečerák jako producent hodil sto míčů samotný Stephen. 9/10 ()

misterz

Konečne som sa dočkal niečoho, čo ma vyslovene nadchlo. Asi takto by vyzeral kríženec Spielberga a Kinga, hotová mysteriózna laskominka. Narozdiel od mnohých iných užívateľov si však nemyslím, že to bolo podobne detské ako napr. Super 8. Veď tu sledujeme trojgeneračné riešenie záhady ohľadom zmiznutia Willa - matka so šerifom, teenegerská epopeja Nancy s Jonathanom a konečne trojka chalanov so záhadným dievčaťom. Nebolo všetko iba o deťoch. Možno len preto sa to tak javí, pretože dejová linka s chalanmi bola najzaujímavejšia, to ako postupne prichádzali celej záhade na kĺb a ako sa niektoré ich fantasy a scifi sny premenili na skutočnosť bolo jednoducho fantastické. Aj so záverom som bol spokojný - nič vyslovene sladké ani príliš smutné, tak akurát a s veľkým obsahovým potenciálom do 2. série. K tomu všetkému treba prirátať vynikajúcu, chytľavú hudobnú zložku, ktorá tým skoršie narodeným privodí príjemné asociácie na detstvo. A najsympatickejšia postava? Jednoznačne Bezzubák Dustin :D. ()

Omnibus

"Žárovka když bliká, příšera se vzteká. Chytne nerva, ze zdi leze... slizká larva, scifi léze." Ujetá uprchlá El, coby pokusná laboratorní myšOholka, citový analfabet, ale jako psychomonstrum "tátou" kvalitně vyškolená. Studená příšera ze šera, která už chudinka nemá co žrát, neb v šeru všechno živé či mrtvé dávno zkonzumovala (viz temný slizký les, liduprázdný a zcela bez zvířat) , ale před bídnou smrtí hladem ji zachránila studená válka a nezodpovědní vědci ze CIA (oprava, z Ministerstva energetiky) lehkomyslným otevřením Fujky Brány. Nevěřících Tomášů je v seriálu jak naseto, takže v první sérii cca 300x zazní zaříkávací formulka "Trust me!". Navíc El + E.T. chlapci aka Rambo junioři, ozbrojeni jen prakem, svou fantazií, vírou ve scenáristu a dobře nahuštěnými osmdesátkovými dětskými koly, vytřou zrak i vrtulníku a čtyřem dodávkám po zuby ozbrojených agentů z ČEZu. A jako scifi třešnička na dortu snaživá Winona Ryder, se stachanovským závazkem zahrát starostlivou mámu na 150%. Sečteno, podtrženo, NEPOCHOPITELNÁ ZÁHADA, to moje vysoké hodnocení. Nemá v tom nakonec prsty El?! Jen lehce cuknula hlavou na stranu... a moje ruka na myši sama, proti mé vůli, odklikla čtyři hvězdy za dobrou zábavu! ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu