Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (36)

Kapitola první: Suzie, slyšíš mě? (2019) (S03E01)

Mestečko Hawkin si užíva otvorenie nákupného centra, ktoré však neprijali všetci obyvatelia s nadšením. Jimovi robí starosti vzťah Mikea s El, Dustin sa vráti z tábora a snaží sa vysielačkou spojiť s kamarátkou Suzie vo vzdialenom Utahu a Willovi sa opäť ozvú staré rany...Celkom slušný rozbeh, ale ako inak ruská hrozba nesmie chýbať. Potom v Spidermanovi človek počuje Petera Parkera povedať nás američanov Európania milujú a musí sa na celú kinosálu smiať. Záver priniesol aj trochu napätia takže relatívna spokojnosť. ()

Kapitola druhá: Krysy z obchoďáku (2019) (S03E02)

Jonathan sa dostáva na stopu potkanom, Dustin sa snaží rozlúštiť ruský kód a Max sa spriatelí s El. Šerif prikáže Mikeovi aby stále nechodil za El čo vedie k ich rozchodu. Zase tie ruské stopy to už musí každému normálnemu človeku vadiť, aj keď je pravdou že v čase keď sa príbeh odohráva to ešte zmysel malo. Inak celkom dobré zvládnuté nakupovanie El s Max, ale inak stále priemerný rozbeh. ()

Kapitola třetí: Případ zmizelé plavčice (2019) (S03E03)

Max spolu s El pátrajú po Heather, keďže ju El videla vďaka svojim schopnostiam keď spolu s Max chceli zistiť čo robí jej brat. Toho ovláda sila zo sveta Upside down a jej prítomnosť začína cítiť aj Will rovnako ako jeho mama Joyce. Dustin pokračuje vo svojom pátraní po ruských špiónoch a Mike sa poháda s Willom. Po slabšom rozbehu sa veci v mestečku Hawkins začínajú dávať do pohybu. ()

Kapitola čtvrtá: Test saunou (2019) (S03E04)

Mike,El,Will a Max sa rozhodnú otestovať Billyho, pretože sú presvedčený že je novým hostiteľom tvora zo sveta Upside down. Jonathan a Nancy dostanú padáka z novín (konečne, to ako bola akože mladá novininárka staršími kolegami zosmiešňovaná bolo trápne) a Dustinova skupina nájde spôsob ako sa dostať do skladu. Konečne sme sa dočkali aj akčnejších scén a dôležitého posunu v deji. ()

Kapitola pátá: Armáda (2019) (S03E05)

Jonathan, Nancy a kamaráti s El navštívia v nemocnici pani Dahlcortovú aby sa dostali k Billymu, čaká ich však nepríjemné prekvapenie. Šerif spolu s Joyce zajmú ruského chemika a vydajú sa na cestu do Illinois a Dustinovmu týmusa podarí dostať zo skladu v supermarkete. Mierne zlepšenie s trochu trápnym humorom o kapitalizme a komunizme, ale nato sme si už zvykli aj v detských reláciach. Teda bohužiaľ najmä tam. ()

Kapitola šestá: E Pluribus Unum (2019) (S03E06)

El sa podarí vďaka Billymu vypátrať kde sa nachádza zdroj, Hooper vďaka pomoci ruského vedca zalarmuje políciu a Steve s Nancy v zajatí Rusov dostávajú nakladačku...Ako do mozgov dementných amerických detí vtlačiť nenávisť voči konkretnému národu? Práve takto. Tak ale, filmy sa zadarmo nenatočia a o dominancii USA treba presvedčiť aspoň deti, keď už na normálnych dospelých nemajú súdruhovia zo Štátov dosah. Obrovská škoda tohto podtextu, inak mohlo byť prvýkrát v tretej sérii za 5*...Ako hovorí názov epizódy, z mnohých sa stáva jeden. ()

Kapitola sedmá: Kousnutí (2019) (S03E07)

Hooper bojuje s ruskými agentmi počas osláv 4.júla, El sa podarí odraziť útok tvora z Upside down a Dustin ochraňuje Steva s Robin. Takže celá séria v znamení hrozby z Ruska, Robin sa prizná že je LGBT a americký čávo policajt čo nevládze v teréne dobehnúť spútaného chemika z laborky v pohode rozbije ruských agentov, k tomu prirátajme tenisky Converse a Vans z roku 2018 v čase keď má premiéru film Návrat do budúcnosti a pochopíme prečo dnešná mladá generácia fičí na pozitívnej energii, nemá žiadnu úctu k starším a po vystriedaní 5 zamestnaní za 3 mesiace vidí chybu len a len v zamestnávateľovi. Klasika u Stranger Things je že predposledná epizóda tak akosi zníži jeho úroveň preto, aby sa opäť v poslednej mohol blysnúť. ()

Kapitola osmá: Bitva u Starcourtu (2019) (S03E08)

Záverčná epizóda priniesla smrť jednej z najmenej obľúbených postáv, ďalšiu ktorá smrťou nebola kedže po titulkoch to bolo jasné každému a spievanie Dustina a Suzie bolo hodné úrovne Teletabies. Nechápem vysoké hodnotenie na čsfd, ale nato som si už zvykol, avšak záverečný boj s príšerou a opät (ne)uzavretý prechod do sveta Upside down priniesol opäť to isté a trochu sklamal. Pozrieť celú sériu za 1 deň možno nebol najlepší nápad. ()

Kapitola první: Klub Hellfire (2022) (S04E01)

Šikana, bububu Rusko, veľmi zlý basketbalový tým pochopiteľne katolíckej školy, popitchi feťákizmus trávy a ketamínu, bielo-čierne páriky a lesbien and gay song, 741 záberov na vlajku Štátov nacistických a 348 na tenisky Vans 🤣...klasická liberálna mašinéria v úvodných, pomerne nudných 25 minútach je neskôr vystriedaná dobrou atmosférou roku 86 s naozaj perfektným záverom v štýle Elm street, ako to tu už niekto spomenul. Ľudia ktorí prežili na strednej peklo majú televíznu satisfakciu, my ostatní celkom sľubný úvod (určite nie na 97% 🙄). ()

Kapitola druhá: Vecnova kletba (2022) (S04E02)

Strašná trauma liberálov zo Štátov nacistických a  ich vlastnej minulosti sa prejavuje najmä v rasizme zasadenom do roku 1986 - doslova sa to všade hemží funkcionármi v polícii či armáde, ktorí sú afroameričania, všetko v Štátoch je nádherne farebné a Rusko vyzerá ako žumpa ( v 90 rokoch sa v Sovietskom zväze či Československu USA zobrazovalo s fotkami z westernou a divokého Západu, aby sa sami Sovieti ukázali ako vyspelejší a ani teraz tomu nie je v Európskej múmii inak :-D) a pochopiteľne všetky zlé postavy sú bielej farby pleti...odhliadnuc od tohto a s prihliadnutím na výber skladieb možno autorom odpustiť to že iba posledných 8 minút je ozaj výborných a inak je to (pre niekoho určite skvelá) tínedžerská romanca... ()

Kapitola třetí: Monstrum a superhrdina (2022) (S04E03)

A tak ruský pašerák zháňa pre bacharov vzácny tovar - cigarety, arašidové maslo a Playboy...a pri súčasnej geopolitickej situácii budú zachvíľu pašeráci z Malajzie zháňať pre zasranú EU Ropu vzácny tovar - múku a olej :-D. Inak viete že psychológovia dokázali že najväčšiu traumu z ACAB majú ľudia, ktorí sú tak dementní že by nikdy nespravili psychotesty k ACAB___ :-D Ale už nevidno iba tenisky Vans, objavili sa tam aj Conversy a Reeboky a pri súčasnej vlne zdražovania budú mať detičky s neznačkovými teniskami ešte väčšiu traumu a budú ešte väčšími obeťami šikany na školách :-D... La sračka De Papel a Stranger Things, tú sa vždy rád odviažem a nestíham potom klikať na návštevníkov môjho profilu, ale baví ma to, nemôžem si pomôcť. Stále celkom príjemná atmosféra, 4 hviezdička pochopiteľne za ruský gulag :-D :-D ()

Kapitola čtvrtá: Drahý Billy (2022) (S04E04)

Treba uznať že atrapa výsluchu Hannibala Lectra Clarice Starlingovou bola pomerne zaujímavým počinom (aj keď kto zbúchal celý Ozark sa pri výbornej retro atmosfére roku 1954 musel pousmiať, pretože naivného gamblera a neskôr vedúceho motorestu zahral vo svojej vedľajšej úlohe tento chlapík tak presvedčivo že v každej inej úlohe už bude pôsobiť smiešne), aj keď úvod mohol byť predsa len o čosi lepší. Ono keď sa študentky pokúšajú presvedčiť profesora nikdy to nie je ich vlastnou výrečnosťou, ale vhodne krátkymi sukňami, prípadne peknými fotkami ale pobavilo. Záver epizódy by bol epický ak by nemal šťastný koniec, ale napriek tomu bol veľmi dobrý a nepochybne najlepšou časťou bol útek z ruského lágru. Ten bol tak trápny až bol perfektný. ()

Kapitola pátá: Projekt Nina (2022) (S04E05)

Po Mlčaní jahniat vykradol seriál Kingovo To, pripomenuli nám že Will je do Mikea ale linka s El v prostredí v ktorom sa aktuálne odohráva je po výbornom rozbehu série tak trochu krokom spät a tentokrát to nevytiahol vyššie ani Hooper, ani "vtipné" poznámky o komunizme či tá ultraliberálno vtipná že postrelenému človeku asi kostol nepomôže. Nuž, nepomohli mu ani ultraliberálna supernemnica Bory s chirurgmi vyštudovanými za peniaze Tvoj tatko rekords :-D...vtipnejší je už iba večer Milana Markoviča. ()

Kapitola šestá: Do hloubky (2022) (S04E06)

Ťažko povedať či to bolo zámerom už pred začiatkom natáčania 4 série, ale Mike a Will sú pomerne výrazne vytlačený do úzadia. Skrátka 3 roky je pomerne dlhá doba a do konceptu seriálu sú už príliš fyzicky vyspelý (opakujem na pomery seriálu) a tak ich linka zaujala asi iba poznámkou "asi sme vyplašili skunka". Dá sa predpokladať že keď sa 13 ročné detičky pôjdu zhúliť bude to top secret krycí názov, ktorý nerozlúšti FBI, CIA ani KGB. Linka s El sa síce posúva ďalej a dozvedáme sa o jej osude opäť o niečo viac tak trochu prešľapuje na mieste. Epizóda sa opäť zaskvie dobrým záverom, ale 75 minút je už pomerne dosť. Netflix vie veľmi dobre prečo neponúkol celú sériu naraz a natiahol epizódy (aj na úkor kvality) pretože určite nebudem jediným človekom ktorý práve po tejto sezóne zvažuje svoje predplatné služby stopnúť. Najlepším momentom je paradoxne opäť Hoover a jeho pobyt v ruskom zajatí. Keď už každému vadilo že po jeho počinoch by v gulagu už dávno kúpil guľku do tej sprostej americkej hlavy (keď môže Jedadiah nadávať najvtipnejšej postave série nadávať do Rusov, druhí budú nadávať amíkom do huličov kockotov ((takto to proste je)) ). v USSR sa ľudia strieľali za menšie prehrešky a už to bilo do očí, aj keď seriálu to prospelo. ()

Kapitola osmá: Tatínek (2022) (S04E08)

Človeku bolo Willa pri rozhovore s Mikeom ľúto a je to jeden z mála prípadov keď povinná LGBT vsuvka nevadila, skôr naopak...epizóda s názvom Papa by si možno zaslúžila výraznejší flashback do jeho života, toto by bol jeden z tých prípadov kedy by pomohol a nakoľko trochu za očakávaním zaostal aj dej v Matičke Rusi dá sa predpokladať že táto epizóda potom ako ju nebudú hodnotiť iba ST fanúšikovia padne z terajších 91% snáď niekam k 83%... ()

Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (S04E09)

Ani totálny masaker, ani odrazený dekel sa nekonal, nemám 14 rokov, ale treba uznať že táto epizóda sa vydarila s jedným obrovským nedostatkom, ktorý sa vyskutuje od epizódy The Long night v 8 sérii Game of Thrones. Tma. Neuveriteľná. Tá má zmysel na doladenie atmosféry v prípade ak divák ešte niečo vidí. 6 prednastavených a ani 3 vlastné režimy obrazovky nestačili k tomu aby bolo v úvode niečo vidieť, pokiaľ sa Vaša obývačka nenachádza v atómovom kryte pod zemou, prípadne nemáte tak dobré rolety či žalúzie. Počas dňa a za bežných podmienok, teda že aj slnko má miesto vo Vašom živote nepozerateľné. Samozrejme vec názoru, ale počkať do noci a pozrieť to potom by bolo lepším rozhodnutím. Čo sa týka deja a efektov až na samotný záver nie je čo vytknúť, bez spoilerov takže iba takto okrajovo. Čo sa týka korektnej vsuvky o šikane, 12 ročné 50 kilové dievčatko premôže 90 kilového športovca beriem, veď celý príbeh je scifi. Škoda že realita je iná ako mokré sny liberálneho Netflixu a to že s tým nedokážu spraviť nič napriek tomu že to pchajú do každého svojho diela ich musí neskutočne štvať. Ďalej tie jedno a dvojhviezdičkové hodnotenia ktoré sa tu hneď na začiatku objavili. Ani mňa netešilo že LCDP má vždy v úvode 100% hodnotenie, ale občas treba uznať kvalitu seriálu a tomuto dať pod 3* zaváňa zaujatosťou. Jongieui Jib: Gongdonggyeongjeguyeok, teda kórejske Le Prasa a Šrapnel má 47%, pretože ho nehodnotia ľudia čo im niečo len tak odpáli dekel na dva mesáce, možno aj na pol roka ale hodnotiť má právo každý, aj ten kto epizódu pravdepodobne ani nevidel, pretože má málo chýb. Moje hodnotenie by boli 4*, ale za Master of Puppets aj tá piata. SPOILER: Hviezdy by boli štyri z jednoduchého dôvodu. Hawkins zdecimovaný zemetrasením o sile tuším 7,8 magnitúdy vyzerá, okrem jednej budovy presne ako Hawkins pred zemetrasením. A aj keď s jedlom rastie chuť, niekedy je lepšie v najlepšom prestať, čo sa mohlo stať tentokrát, ale je pochopiteľné že sa Netflix svojej vlajkovej lode vzdať nechce. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu