Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (39)

Stranger Things (2016)

Seriál si svoju extrémnu popularitu bezpochyby získal svojim extrémnym postmodernizmom. Kombinuje všetko, čo sme v osemdesiatkách videli dokopy a to ako kombináciou všetkého formálneho, tak aj tematického a myšlienkového. Funguje to ale najmä vďaka výborne napísaným postavám a ich uveriteľným vzťahom. Tie nielen gradujú, ale aj odkrývajú čo to z minulosti. Pri seriálovej stopáži to funguje výborne, ako nejaký dvojhodinový film by to už fungovalo podstatne menej, viď stále spomínaný Super 8. Menej už funguje logika. Nikto nemal o základni ani páru, pritom k nej bez problémov ako dieťa dobicyklujete. Keď sa stratí Barbara, nikoho to nezaujíma a viacero ďalších malých prehreškov. Keď už Barbara, tak si všimnite, kedy presne zmizne a nemám na mysli jej krvavé zranenie. Ako som písal, zámerne sa tu kopírujú aj staré známe významy teen hororov seriálom adorovanej dekády. ()

Season 1 (2016) (S01)

Podobne ako pri Westworld takmer platí, že celá séria bez záverečnej časti za 80% a posledná časť za 100%, pričom paradoxne seriál hodnotím za sto...lenže budem sa musieť trochu zastať chudák Barbary, keďže sa na ňu zabudlo a nikto ju ani nemal vôlu hladať. Prečo preboha? Opätovné pozretie prvej sezóny celú retro ságu sprehľadňuje, napríklad si človek spomenie, že Barbara je považovaná za utečenca. Dobre, ale čo jej rodina? Všetky retro veci sú síce na svojom mieste, ale bez toho VHS feelingu v HD skrátka ide stále "len" o snahu navodiť osemdesiatkovú atmosféru, pričom v skutočnosti vidno, kedy bol seriál nakrútený. Nejde ale o výčitku, lepšie to aj tak nešlo. ()

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

Nie som si istý takto spätne, či je priznanie žánru a nadprirodzených prvkov hneď v úvodných minútach tým najsprávnejším riešením, ale vzhľadom na fakt, aký fenomén sa zo seriálu stal, tak asi aj áno. Hneď je jasné, že pôjde o nostalgickú a postmodernú nôtu a že okrem sledovania deja máme priam nakázané sledovať odkazy na všeličo možné z osemdesiatok. Taktiež rozloženie na tých dobrých a zlých je jasné už od prvej časti. ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

V tejto časti sa nám lepšie predstavuje Jedenástka, pričom ako veľmi dôležitá sa ukáže jedna krátka retrospektíva. Finále sa odohráva v jednom dome na jednej menšej párty pri jednom veľkom bazéne s jedným, či nakoniec dvoma svedkami. Jeden ako stalker s fotoaparátom, druhý s úplne inými úmyslami. ()

Kapitola třetí: Šťastné a veselé (2016) (S01E03)

Eepizóda, ktorá rozhodne, či vás seriál definitívne chytí, alebo dáte prednosť radšej niečomu odlišnému. Začína sa hrať už dosť na city, ale v tom dobrom zmysle slova. K slovu sa dostáva aj otázka studenej vojny, tá tu bola prítomná od začiatku, len je to vyslovené nahlas. Tvorcovia nás dávajú prvýkrát skutočne nazrieť do druhého sveta, i keď iba na pár okamihov. A konečne funguje poriadne aj gradácia v závere a vytvára napätie, čo bude ďalej. ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

Záver epizódy prinesie pomerne očakávaný výsledok, čo ale nie je na škodu veci, skôr sa seriál stáva ešte záhadnejším. Top scéna sa odohrá v telocvični počas smútočnej rozlúčky s Willom a možno ide zatiaľ aj o najlepšiu dovtedajšiu scénu seriálu. Jedenástka dokáže svojimi superschopnosťami byť aj vtipná. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

Hoši sa rozhodli, že zoberú iniciatívu už skutočne do vlastných rúk a tak sa budú snažiť pochopiť o čo tu sakra ide a čo s tým akože sakra môžu urobiť. Výsledkom je pátranie po veď uvidíte či už viete po čom, vizuálne pripomínajúce Stand by me. A samozrejme dochádza aj k prvým rozporom v skupine. Vtipné je, že majú svoju teóriu, ktorá im je vlastne následne potvrdená, čo mne zase potvrdzuje, že tento seriál je aj oslavou detskej fantázie. ()

Kapitola šestá: Příšera (2016) (S01E06)

Pre mňa zatiaľ emocionálny vrchol série. Navyše The Monster výborne šlape a graduje. Na druhú stranu ak by som mal vypichnúť nejaký zápor, ktorý sa dá dlhodobejšie vysledovať, tak by ním mohlo byť zdvojovanie informácií v tom zmysle, že sa šerif postupne v dlhých scénach dozvedá to, čo už divák vie prostredníctvom flashbackov a perspektívy hlavných hrdinov. Divák ale aj z takéhoto prístupu môže mať potešenie, pretože sa známe informácie konečne dozvedajú aj ďalšie postavy. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

Asi prvá časť, ktorá sa od tých odlišných trochu odlišuje. Predsa len sa blíži finále a tak sme stále bližšie a častejšie vo svete, ktorý nám tvorcovia po častiach ponúkajú stále viac a viac, ale nikdy nie naplno. Bathtub patrí jednoznačne Jedenástke a konečne sa dejové línie väčšiny miestnych ľudí navzájom prepoja a nemusíme tak sledovať spoznávanie okolností separátne a tým pádom aj duplicitne, ale naraz. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

Finále série presne ako má byť a aké som zhruba očakával, že aj bude. Silné emocie, solídna akcia, trvalejší pobyt v paralelnom svete, rytmické prelínanie dejových línií a na samotný záver znepokojujúci cliffhanger. Plus dostatočné rozuzlenie zápletky, pričom vecí je tu stále dosť na rozohranie tých nových. ()

Season 2 (2017) (S02)

Dufferovci sa vybrali trošku riskantnejšou cestou košatosti dejových línií a nových postáv. Výsledkom je, že niektoré postavy sú síce zaujímavé a dobre zahrané, ale v konečnom dôsledku aj zbytočné. Ale to ani nemusíme nutne brať ako chybu, ale skôr ako také korenie, ktoré tomu dodáva chuť. Viď noví súrodenci na scéne. I keď aj pri ich konfliktnom vzťahu môžeme hľadať paralely so vzťahmi medzi v príbehu etablovanými hrdinami. Celkovo je séria menej zovretá, viac epickejšia, takže záleží skôr na vkuse konkrétneho diváka, či bude spokojný. Tretia séria je, zdá sa, nevyhnutnosťou a ja sa na ňu teším. Ako budú postavy starnúť, príbeh musí nutne ešte o jeden level potemnieť. ()

Kapitola první: Šílená Max (2017) (S02E01)

Vzhľadom na fakt, že som prvý diel druhej série pozeral tesne po opätovnom vzhliadnutí finále série prvej, bola pre mňa menším sklamaním. Ale pričítam to faktu, že sa na trochu, ale iba trochu odlišný štýl a atmosféru, kedy je jasné, že to bude celé akosi väčšie, treba adaptovať. Rovnako zaberie nejaký čas, kedy si divák obľúbi aj nové postavy. ()

Kapitola druhá: Koledu, ty exote (2017) (S02E02)

Adaptácia na spomínanú menšiu zmenu štýlu prebehla v tomto akomsi halloweenskom špeciáli úspešne. Som rád, že El bude na scéne aj v tejto sérii, bez nej by to vážne nebolo ono. No a čo sa mi zdá na tejto časti najhodnotnejšie, je pocit, že sledujem niečo nakrútené v osemdesiatkách a nie niečo, čo je ich adoráciou, ako to bolo doteraz. Na čom mimochodom nebolo tiež samozrejme nič zlé. ()

Kapitola třetí: Pulec (2017) (S02E03)

Prvá polovica pôsobila rozpaky, v druhej sa to rozbehlo a záver vás prinúti si do minúty pustiť ďalší diel. Definitívne som pochopil, že táto séria sa snaží mať mierne odlišnú atmosféru ako tá prvá, nie je tak konzistentne atmosférická, ale ide sa hlbšie do toho osemdesiatkového feelingu. Aký účinok to bude mať na mňa po jej konci, si ešte netrúfam odhadnúť. ()

Kapitola čtvrtá: Mudrc Will (2017) (S02E04)

Línia s Dartom ma príliš nebaví, cítiť v nej tú stranu béčkovosti, ktorý sa mi na tomto seriáli nepáči. Naopak línia s polom, tajomnými kresbami a monštrom má tú správnu tajomnú atmosféru. Will the wise sa našťastie venuje najmä tomu druhému a možno je to aj postavami, ktoré sa okolo tej ktorej dejovej línie točia. Šerif, El či skôr Jane Will a mamka sú proste zaujímavejší, ako "bezzubák" s novým chrupom. ()

Kapitola pátá: Dig Dug (2017) (S02E05)

Už je jasné, že nám začínajú byť sympatické aj postavy, ktoré nám doposiaľ k srdcu nijak zvlášť neprirástli a osobne mám na mysli najmä Stevea a konečne, opakujem konečne tu má svoj veľký part Sean Astin. Aký to bude mať celé zmysel radšej vopred nebudem odhadovať, hlavne že prelínanie svetov na viacerých úrovniach začína skutočne baviť. Len ten Dart, toho by som hneď odstrelil... ()

Kapitola šestá: Špeh (2017) (S02E06)

Konečne dostala grády aj dejová línia s naším malým roztomilým Dartíkom a zdá sa, že sa aj zmysluplne začína doplňovať so všetkým naokolo. Táto časť mala patriť Jonathanovi a Nancy a tvorcovia to asi aj tak zamýšľali, ale nakoniec to bol Steve, ktorý to tentokrát najviac ťahal. V podstate ale všetky dejové línie, a že ich nie je málo, poskytujú veľmi silné momenty a napätie. ()

Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (S02E07)

Tvorcovia sa rozhodli nakrútiť niečo absolútne odlišné čo doposiaľ a riskovali tým rozdelenie publika na dva tábory, čo sa aj stalo. Mňa táto odbočka, ktorá sa sústreďuje na Jane a jej ďalší osud, pretože sa ocitá na križovatke, sadla. Celý čas sa to tvárilo, že nás čaká veľkolepé finále v meste, ale záver ma naopak príjemne prekvapil akýmsi ráznym utnutím. Som zvedavý, či sa k sestre ešte niekedy vrátime. ()

Kapitola osmá: Ovladač mysli (2017) (S02E08)

Už viac krát som mal nutkanie prikloniť sa k trom hviezdam a tak ich dávam, možno trochu nespravodlivo, pri tomto nádychu (dúfam) pred veľkým finále. Zo série sa stala ďalšia klasická kingovka, taktiež už sfilmovaná, a verím, že nie každému to môže sadnúť. Prichádzame o jednu kvázi dôležitú postavu, aby mi z toho nakoniec vyplynulo, že okrem jednej dôležitej scény, v ktorej ju mohol zastúpiť vlastne hocitko iný, bola pre dej celkom zbytočná. ()

Kapitola devátá: Brána (2017) (S02E09)

Opäť sa hlási k slovu jedna nesmrteľná hororová klasika, tentokrát sem nakukáva až zo sedemdesiatok a čo je dôležité, výborne to funguje. Finále je zhruba také, aké som si ho predstavoval a ako som aj očakával, že celá séria môže skončiť. Naopak epilóg je priam fantastický, najmä záverečný tanec jednej dvojice a ich dialóg. Áno, treba si s lakovaním vlasov ešte nejaký ten rok počkať a radšej si užívať detstvo plné fantázie a neuveriteľných dobrodružstiev. Vďaka Dufferovcom sme mali možnosť spolu s postavami tento nostalgický pocit zažiť aj my, spokojní diváci. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu