Matilda (festivalový název)

Mathilde

Mathilde

Drama / Životopisný / Historický

Rusko, 2017, 109 min

Nechápu, co se na tom filmu pokryteckým černoprdelníkům z RPC tak nelíbilo. To že byl Mikuláš II taky jenom člověk? Jestli se skutečná Matilda jenom trochu podobala herečce, která ji ztvárnila, tak ho docela chápu... Kromě toho, nepřijde mi, že by ve filmu byla Ruská říše vykreslována jako země šibenic, alkoholismu a smilstva, což RPC filmu vytýká. Nic z toho se tam téměř nevyskytovalo.(16.3.2018)

Veľkolepá výprava a úžasný vizuál! Kulisy a kostýmy naozaj očarujúce, rovnako aj vynikajúca kamera. Čo sa toho príbehu týka, nie som síce žiadny odborník na dejiny cárskeho Ruska, ale mám pocit, že tu dosť zaúradovala hyperbola (jednoducho, je mi akosi ťažko uveriteľné, že by sa tak velevážená postava akou bol Mikuláš II. takto verejne netajil náklonosťou ku kontroverznej baletke). Každopádne, ten románik medzi budúcim cárom a 17-ročnou baletkou Matildou, sa naozaj odohral a údajne to trvalo až 3 roky. Zaujímalo by ma ako to medzi nimi bolo v skutočnosti. Musím uznať, že na tento film sa mi pozeralo veľmi dobre - popri spomínanom vynikajúcom vizuále a výprave zaujali aj vydarené herecké výkony a celkové prevedenie tohto filmu. Škoda, že si rovnako nedali tvorcovia záležať aj na kvalitnejších dialógoch, ktoré si film z takéhoto prostredia priam vyžaduje.(20.4.2018)

• Kamil111

Tomu říkám poklonkování umělce moci. Živě si představuji Putina, jak se projektuje do role Mikuláše II. a klečí na kolenou při ohňostroji na památku zesnulých mužiků. A to vzývání ruské moci přes obrazy milované carské rodiny. Michalina musela dostat nabídku, která se neodmítá (finanční, samozřejmě), že šla do takové sračky. Bohatý rozpočet byl na výpravě znát, aby ne, ale to je všechno. Za ni ty dvě hvězdy.(19.4.2018)

Spíš melodrama než historické. Filmařské vytažení ničeho do historických souvislostí trochu vadí, pokud ale Matildu pojmete čistě jako romantickou frašku úplně náhodou z nejvyššího ruského prostředí, dopadne na výbornou. Filmařům se mimořádně podařil casting, Michalina (a její další nahé scény) udělá určitě větší díru do světa než v Muzzikantech a jako děvuša fatale je přesná. Přes ní jsem se taky k filmu dostal, obvykle ruskou kinematografii nesleduju. Mnoho povyku pro nic, jako obvykle, nic smilného neukazuje. Ode dneška má můj slovník nový pojem - šeredná jako (Němka) Luise Wolfram.(15.7.2018)

Asi jediná romantika, kterou jakž takž dokážu jako divák konzumovat je ta v historických reáliích. A tady se na kostýmech a výpravě rozhodně nešetřilo. Příběh je průměrný - prostě romantické melodrama má svá zažitá klišé. Kvůli té "jistotě" také romantické duše podobné příběhy vyhledávají. Ovšem nutno podotknout, že děj rozhodně není přeslazený, skutečně ho může bez újmy absolvovat i divák neromantického naturelu.(30.5.2018)

• - Ještě před dokončením se filmem zabývala komise ministerstva kultury, která hodlala jeho závadnost posoudit na uzavřené projekci. Na velkofilm, který stál v přepočtu asi 630 milionů korun, si stěžovali především pravoslavní strážci morálky a ctitelé památky posledního ruského cara, který byl v roce 2000 svatořečen. (Kaufman)

• - Ruská poslankyně Natalja Poklonská o filmu řekla: „Rusko je ve filmu ukázáno jako země šibenic, opilců a smilstva. Nemůžeme dopustit, aby se do kin dostal film, který záměrně falzifikuje historii a diskredituje, pomlouvá a vysmívá se jednomu z nejvýznamnějších svatých naší církve - caru Mikulášovi II. a členům jeho rodiny." (Kaufman)

• - Niektoré skupiny ortodoxných veriacich sa vyhrážali vypaľovaním kín, ktoré tento film premietnu. (d-fens)