Hlasy ze záhrobí

• Itálie Voci dal profondo (více)

Naše projevy jsou svázány se vzpomínkami, které si na nás uchovávají ti, kteří nás milují... Anebo nenávidí. Předposlední film mistra brakových hororů LUCIA FULCIHO nás seznamuje s rodinou multimilionáře Mainardiho, který v úvodu záhadně umírá na vnitřní krvácení. Po sobě zanechává tučné dědictví, a tak je brzy jasné, že o přirozené smrti nemůže být řeč. V okruhu podezřelých jsou všichni nejbližší příbuzní a Mainardiho duch nedá pokoj, dokud se nedozví skutečnou pravdu. Jeho hlas ze záhrobí nakonec dovede odvážnou dceru Rosy k děsivému závěru. (oficiální text distributora)

Radko

Skôr krimi ako horor. Mladé dievča pátra po príčinách smrti otca, vykašliavajúceho v posledných chvíľach pred smrťou krv v dávkach, ktoré nezvládali riešiť ani sestričky v nemocnici, a tak mal neustále červený vankúš aj pyžamo. Nebol by to Fulci, aby príbeh neokorenil niekoľkými neodolateľne pôvabnými bizarnosťami. Spomeniem prelínanie obrazov nahých ženských prsníkov s následnými pohľadmi do vnútra hrobky. V nej prevaľujúce sa červy spracúvajú zahnívajúcu mŕtvolu. Nezabudlo sa ani na poctu: úvodnú scénu Buňuelovho Andalúzskeho psa pripomenú rozrezané volské/ľudské oči (Fulci obdobný hold majstrovi surrealizmu strihol aj v Rozparovačovi z New Yorku). Zaujímavý je i záver - aj keď sa podarí odhaliť vraha, ten ostáva nepotrestaný (ak ho nebudú mučiť výčitky svedomia) a majetný. No spokojná zostáva aj druhá strana: uvoľnený, oslobodzujúci a tým primerane hlasný rehot nad rodinnou hrobkou a súčasný pohoršený pohľad staršej návštevníčky cintorína završujú toto, pre väčšinu tunajších užívateľov slabšie, Fulciho dielo. Osobne ho považujem za ďalšiu z dlhej rady jeho svojráznych špecialít a: teším sa na ďalšiu! ()

MM_Ramone

V roku 1991, vo veku 64 rokov, ukončil taliansky režisér Lucio Fulci aktívnu režisérsku činnosť. V tomto roku natočil posledné dva filmy vo svojej bohatej kariere. Jedným z nich boli "Hlasy zo záhrobia". Je vidno, že už mu pomaly dochádzal dych, ale stále sa snažil držať svojich overených postupov. Povrchný scenár a biedne herecké výkony sú prebité enormnou dávkou nechutností - opakované sadistické ubodanie dieťaťa, zvracanie krvi, až moc detailná pitva, útok mŕtvol, hmyz v truhle, rozklad tela, krvavé volské oká... Popri tom sex, nahota, súlož a kozy. Plus bizarné snové scény podfarbené psychotickou syntetickou hudbou. Dôstojná Fulciho rozlúčka s jeho vernými divákmi v štýle surového krimi horroru. *** ()

tron

Lucio Fulci (ZOMBI 2, THE BEYOND, DOM PRI CINTORÍNE) nikdy nepokladal scenár a herecké výkony za ktovieakú filmovú prioritu, napriek tomu mali jeho snímky dva veľké plusy: jedinečnú hororovú atmosféru a neuveriteľné gore. HLASY ZO ZÁHROBIA nakrútil v roku 1991, teda päť rokov pred svojou smrťou, jednalo sa o jeho predposledný film (nasledovali ešte DVERE DO TICHA) a HLASY ZO ZÁHROBIA podľa toho vyzerajú: je to nostalgické, melancholické a symbolické lúčenie s fanúšikmi a žánrom pokojnou ódou muža, ktorý po večeroch rozmýšľa nad smrťou a pije červené... samozrejme, u Fulciho to automaticky nevylučuje prítomnosť zombíkov, ktorí vás roztrhajú na kúsky (alebo ubodanie milého, pekne oblečeného, chlapčeka). Výsledkom je nudný ale džentlmenský hybrid o nepokojnom duchovi a jeho dcére. ()

POMO

Voices from Beyond nie je hororová fulciovka, je to mysteriózna telenovela s detektívnou zápletkou. A ten malý chlapček, bodaný do bruška veľkým kuchynským nožom je v nej iba aby sa nezabudlo, kto za ňou stojí. Voices from Beyond ako mysteriózna telenovela funguje výborne, scény rozhovorov ducha otca s milovanou dcérkou na brehu jazeru sú príjemne poetické, herci sú typologicky dobre obsadení a zápletkovo tu (v rámci žánru telenovely) do seba všetko zapadá. Vrátane pointy, ktorú som nečakal a ktorá ma príjemne prekvapila. Byť panička päťdesiatnička, dokonca zakričím: „Jéééžišmarjá! To je strašné!“ ()

giallo

Televizně se tvářící "horror" z dílny Lucia Fulciho, který je bohužel jeden z jeho neslabších vůbec. Hodnocení začnu nejprve tím negativním. Vím, že si maestro nepotrpěl na nějakém extra scénáři, ale rozhovorové perly v tomto filmu vážně stojí za to, v tom špatném slova smyslu. Na stejné úrovni byla otravná hudba, "laciná" kamera, telenovelovské snové scény a herecké výkony. A pozitivního? Snad jenom délka, protože jsem se nemusel uzývat k smrti. Fakt nuda mistře. ()

• Film byl namluven v anglickém jazyce. Všichni herci a herečky poté nadabovali své postavy do italštiny. (Chatterer)