V luxusnom hoteli na morskom pobreží sa koná stretnutie ministrov financií G8, ktorí sa v tajnosti chystajú uviesť do života radikálne ekonomické reformy, ktoré budú mať ničivý dosah na menej rozvinuté krajiny. Neobvyklým hosťom na tomto stretnutí je kartuziánsky mních Roberto Salus (Toni Servillo), ktorý na stretnutie prišiel na pozvanie riaditeľa Medzinárodného fondu Daniela Rochého, a s odstupom sleduje bezcitnosť a aroganciu svetových lídrov. Keď nájdu Rochého mŕtveho, stáva sa dokonca jedným z hlavných podozrivých... (RTVS)

Brylin

Mnich na klíčovém summitu G8? Ale ano, Roberto Salus v podání skvělého Toniho Servilla příjíždí na pozvání předsedy MMF. Roberto Andó nás opět nechává nahlednout do politiky, po skvělé komedii Ať žije svoboda, uvedené na MFF KV 2013, tentokrát stoupá do absolutně nejvyšších pater. A pomocí mlčenlivého karteziána rozbíjí mystérium moci a vnáší lidskost i soucit do chladného světa čísel a arogance. Andó těží z partnerství se Servillem a umně snoubí v inteligentním thrilleru opulentní formu a apelující obsah. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček. ()

Martin741

Za najlepsi film rezisera Roberta Ando-a povazujem film At zije svoboda, toto je zas len v kategorii siveho, sediveho, nevyrazneho priemeru. Kedysi totiz bola talianska kinematografia namakana, doteraz nedam dopustit na slavne peplumy /u nas zname aj ako mec a sandaly/ a poniektore kultove poliziotteschi. Toto ma zanrove zaradenie fryler/drama. No ale rezisersky len zrucne natocena rutina, jo, ten luxusny hotel bol fajny, aj kulisy na urovni. Len skoda dialogov - pocas filmu som ani nemohol skocit na hajzl, lebo potom sa mi stratila nit. Hlavnou hviezdou bol pre mna herec -chameleon Daniel Auteuil /Jean od Florety, Jappeloup, MR 73/, ten mal ale malo priestoru - a privelmi skoro utrcil vo filme kopyta! Auteuila nepovazujem za experta na umieranie, tam ma prednost Sean Bean. Toni Servillo /At zije svoboda/ nic dohromady nepredviedol, o cosi lepsi bol moj oblubeny Moritz Bleibtreu /Klepani na nebeskou Branu, Svetova Valka Z, Ochrance 2012/. Skoda, filmova kvalita sa z mojho milovaneho Talianska coraz viac vytraca : 60 % ()

dubinak

Andó chtěl ukázat, že všechno by se mělo dělat s duchem a láskou a k tomu, aby to divákovi interpretoval si vybral nevinnou postavičku kartuziánského mnicha, který se nad každou situací zamýšlí se psím pohledem a diváka tak nabádá k velkým sympatiím. Celou stopáž vlastně nevíte, k čemu se uchyluje. Užíváte si jen herecké výkony, luxusní vizuál interiérů i exteriérů, krásu prosté kinematografie. V konečné fázi ale nedostanete nic konkrétního. Za ne zcela atraktivní příběh dávám čistý průměr. KVIFF 2016 ()

Lanark

Kartuziánský mnich, G8, Zpovědi. - jenom tato tři slova stačí k tomu, aby si člověk udělal obrázek o tom, jaké pozice Andó zastává a jakým způsobem bude film vyprávět. Nicméně i tak je zde několik silných a dobře vypointovaných momentů, které společně s opět brilantním Tonim Servillem pozvedávají Zpovědi z průměrné pohádky na velmi dobrou moralitku podobající se vyzněním Asbyho adaptaci Kosinského. ()

Autogram

Zdalo by sa, že ide o náboženský film. Je tam mních, spovede, aj myšlienky z Biblie. Ale film je to vyslovene ekonomický a ten Medzinárodný menový fond a jeho vedenie si to pekne vyžerie. Pomalé tempo, komorný príbeh a pasívna hlavná postava, ktorá hlavne počúva, filmu svedčia, aj keď sa zaoberá veľkými konšpiráciami týkajúcimi sa sveta ako celku. Ja som veľmi spokojný, ale určite film nesadne každému. –––– Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde ich hrdza a mole ničia a zlodeji dobýjajú a kradnú. Dávajte a bude dané aj vám. Pretože akou mierou meriate, takou bude namerané vám. ()

MittelCinemaFest 2016

MittelCinemaFest 2016

01.12.2016

To nejlepší z italské kinematografie nabídne na začátku prosince putovní přehlídka XIV. ročníku Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest 2016 (1. - 5. 12. Praha, 12. - 13. 12. Brno… (více)