Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

dormouse

Ze všech Lanthimosových filmů je tenhle nejkoukatelnější, ale to neznamená, že by se člověk při jeho sledování necítil odporně, jako když se brodí smrdutou stokou. Chápu, že to mnohým může připadat jako velké umění, ale já osobně nemám ráda filmy, z nichž nemám ani vteřinu pozitivní pocit. Výkony jsou ale vynikající, sem tam se člověk i zasměje a i přes všechny výhrady si myslím, že je to celkem dobrý film. Ale rozhodně ho nebudu chtít vidět podruhé. ()

angloumene

Favoritka je první skutečně dívatelný Lanthimosův snímek. Opravdu nádherné záběry podtrhující architekturu, čistou přírodu nebo i kostýmy zároveň poukazují na lidskou špínu, slabost a hlavně nebetyčnou nudu, která svazuje většinu postav. Zajímavý je také vývoj charakterů hlavních aktérek, který diváka nutí několikrát přehodnotit svůj názor na to, kdo je tu vlastně ten klaďas. Ty dvě hodiny intrikaření mi utekly jako voda, Favoritka navíc nabízí pohled do hloubi (zkaženosti a omezenosti) lidské duše a to je jenom dobře. ()

derryl

4* a přitom báječné herecké výkony všech tří žen (Colman, Stone, Weisz), bravurní kamera, kostýmy a hudba. Čím to? Čekal jsem od tématu více. ()

Rozjimatel

3,5 Veľmi zručne a krásne nakrútený film o tak banálnej téme, akou sú ženské mocenské intrigy. Táto dosť odpudivá téma je v podstate nosná pre celý film a zdá sa, že o ničom inom film ani nie je. A to Je škoda, lebo Favoritka má inak celkom slušný potenciál. Všetky tri hlavné ženské postavy sú vynikajúco zahrané, ale ani k jednej z nich nemôže divák cítiť nejaké sympatie. Snáď ku kráľovnej sa dá cítiť nejaký náznak ľútosti (predsa len, veľa rozumu nepobrala), ale tie dve dvorné dámy sú priam neskutočné mrchy. To, že je Favoritka zaradená aj v komediálnom žánri, ma dosť prekvapuje. Áno, je to síce poriadne bizarné a nejaké náznaky čierneho humoru tam sú, ale mne to teda vtipné nepripadá, skôr tragicky vážne. ()

Jaro_slav

Je to natočený minimalisticky jako divadelní hra, ale současně je tam excelentní práce s ruchy a občasnou hudbou a hlavně neskutečně nápaditá práce s objektivama různý ohniskový vzdálenosti. Zejména občasný skorofisheye v interiérech dává některejm scénám zajímavej rozměr – jako by byly omámeně viděný poškozenym zrakem trvale nemocný královny Anny. Tématicky to neni nic, co bych musel vidět znovu, ale filmařsky a herecky je to špičková práce. ()

Ollie235

,,Some wounds do not close, I have many such." Netradiční historická drama-komedie se skvostnými hereckými výkony. Trojlístek Coman - Weisz - Stone funguje na jedničku, v ostatním ale nijak uchvácen nejsem. Místy je to vtipné, místy zajímavé, ale ke konci jsem se už poněkud nudil. I tak jsem ale se svým prvním setkáním s Lanthimosovou tvorbou docela spokojen. ()

Renfield

Favoritka sice v tvorbě Yorgose Lanthimose nikdy moji úplnou favoritkou nebude, přesněji její poslední třetina, která nečekaně ztrácí tempo tam, kde ho potřebuje nejvíce. Naštěstí je to opravdu jen třetina filmu (i když samozřejmě zásadní), zbytek je na tom přesně naopak. Už úvodní statický pohled kamery do komnaty vtáhne a pokračuje se širokými kompozicemi, jízdou po chodbě, či průjezdem kočáru. Jednoduše kamera umí patřičně zvýraznit už tak nádherné interiéry a to samé se ji daří, i co se postav týče. Mám na mysli časté spodní záběry, které mohou obzvlášť u ústředního tria zdůrazňovat postavení, čímž nemyslím hierarchii, ale spíše postavení v příběhu. Anebo také ne... každopádně každá ze třech hlavních postav je dobře napsaná, výborné jsou jejich občas až bojové dialogy, ale třeba i proslovy Harleyho, taková scéna s Abigail v zahradách. Všichni výše zmínění jsou dokonale zahraní, nejvíce zaujme snad Olivia Colman, ale jedno jméno se vybírá velmi těžce. Vše je navíc podbarveno klasickou hudbou, která s kamerou dokonale ladí. To že poslední třetina už jen tak bez náboje dointrikaří do závěrečných titulků, je prostě velká škoda. 75% ()

aLPaC

Pro tento druh filmu netypický R rating, ale jsem za něj rád. To, co vycházelo z úst Emmy Stone jsem od ní nečekal. Jinak se jedná o zajímavý intrikánský boj na anglickém královském dvoře. Všechny tři herečky jsou fantastické a hlavně to dělá tento film tak skvělým. ()

Magika82

Velký důraz na výpravu, nezvyklá hudba k takovému snímku, herecké výkony hlavních protagonistek někdy k zešílení, někdy na Oskara. Inu, chudí touží po bohatství. Bohatí po moci. Mocní po moci absolutní. A pouze moudří touží po klidu... Moc moci může se stát nemocí, na kterou zemře i panovník. A ten kdo se klaní před mocí, která nevede ke štěstí a dobru pro druhé, brzy pochopí a pocítí, jak se z každé jiné moci rodí otroci. Ti skuteční, i ti bohatí budou si rovni. Zbaveni svobody mocí, která vede pouze ke zkáze... Ač podáno s humorem, špetkou nadsázky a sdělením ukrytým mezi řádky slov - mnohdy i zbytečně vulgárními, tak jako některé scény, je nám podáno svědectví o všem, co jsem uvedla výše... 80% a 4 Hvězdy. ()

bobstock

Já si říkal, že mi k dokonalosti chybí momentka z krvavé řeže mezi Anglií a Francií, kterou zmanipulovaná královna, poslední z rodu Stuartovců, udržuje v rámci ostrých loktů vůči sousedům a ona nakonec proběhla větší a šťavňatější bitva přímo v královském paláci. Opět přesnou režií poslal Lanthimos trojiku hereček do fenomenálních vod hereckého umu a já měl pocit, že tu právě vytváří Oscara pro tři hlavní ženské role. Klobouk dolů i vedle takových hvězd jako jsou Weisz, Stone se Olivia Colman svojí přesnou charakteristikou ženy trpící mateřskou méněcenností, fyzickými útrapami hodnými krále ze středověku a nervovým vypětím vůči hordě politických maniaků, statečně drží a nakonec svým způsobem i vítězí. Jako divák jsem si užíval geniální boj mocichtivých poradkyň s dobře nadávkovanou složkou vtipného nadhledu. 85%   + herecký výkon Olivia Colman oceněný Oskarem ()

Klara

Není to sice Yorgos v jeho nejlepším, trošku mi tam chyběly charakteristické promluvy postav bez emocí a napětí, ale jinak nemůžu hodnotit jinak, než čtyřmi hvězdičkami z pěti. Skvělé herecké výkony, hudba také dobře dokresluje, co se na plátně odehrává a o vtipné momenty není nouze. ()

rotel

Musel som dosť dlho pátrať, kým som našiel spriaznenú dušu, čo sa hodnotenia filmu týka. To akože toto je umenie? P.S.: Ten objektív s ktorým to snímali mal taký široký záber, že bolo vidieť až za roh :) ()

Jaroslaf

No tak jsem jel s přítelkyní kvůli Favoritce 120 km a stálo to za to. Yorgos Lathimos rozjel "totální cringe parádu," jak to zhodnotil můj doprovod, což je docela trefný. Emma Stone hraje imho nejlíp ve svý kariéře a Rachel Weisz toho z hereckýho rejstříku moc sice nepředvádí, ale na 50 let vypadá pořád kurevsky dobře. Má to hrozně sympatickou atmosféru, já historický dramata ani náhodou nevyhledávám, ale pokud jsou pojatý jako lehce scifi černá komedie, tak proč ne. Šíleně se mi líbila "choreografie" tanců, která vypadala jako něco mezi rokenrolem a improvizaci herců a taky velice drsný námluvy emmy Stone. Hudba mě narozdíl od předchozích Lathimosovych filmu vůbec nerušila, naopak on ty svoje skřehotavý smyčce tentokrát uchopil za správnej konec a sedly mi. Celkově se jedná o skvělej film a určitě nejstravitelnější od tohodle řeka :) 9/10 ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)