Favoritka

• Velká Británie The Favourite (více)

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (CinemArt)

Bogrant

Zatiaľ čo posledné dva Lanthimosove filmy mi prišli akosi "prirodzene" divné a znepokojujúce, tak Favoritka sa snaží tú svoju podivnosť, skrývajúcu sa za mohutné róby a makeup, preukázať moc na silu a to nejde ignorovať. Tentokrát to totiž nespĺňa požiadavky na zdecimovanie divákovej mysle či žalúdka a nepomáhaju ani vulgarizmy v každej tretej vete, ani ľahká nahota, ani lesbické hrátky a ani všadeprítomná povrchosť a falošnosť. Keď sa to navyše všetko odmyslí, tak zostane len jeden celkom obyčajný historický film, na ktorom je skvelá iba tá širokouhlá kamera, nič viac. Trefa vedľa. ()

Kritickej

7/10 Vlastně nemám co vytknout. Příběh je zajímavý, po dlouhé době jsem byl opravdu zvědavý, jak to dopadne a dopředu se to nedalo odhadnout. Navíc všechny postavy jsou dostatečně odpudivé, abyste někomu začali fandit víc. Skvělé je i celé prostředí příběhu; netuším, jak moc historicky je to věrné, ale královský dvůr byl skutečně bizarní v čele s královnou na pomezí naivní blbky a rozmazleného fracka. Herecké výkony bez výjimky skvělé. Jo, užil jsem si to. ()

Thalin

Mě tahle ukázka manipulace a snahy předhodit a přechcat jedna druhou kvůli přízni podivné a královny docela bavila. Ta rivalita tu měla správnou atmosféru, humor i jistou dávku bizaru, to vše odehrávající se na královském dvoře, což zrovna není prostředí, které by si jen tak někdo bral na paškál. Ke konci to sice ztrácí tempo i jiskru, ale jinak jsem se poměrně bavila. ()

Yamatosan

Film si získal pověst "nejnormálnějšího" Lanthimosova díla, což je z mého pohledu pravda, nicméně oproti mým obavám - neb onu zábavnou nenormálnost u něj velice cením - mu to na kvalitě až tolik neubírá. Co ztrácí v "nenormálnosti", to získává ve výpravě a výkonu tria hlavních ženských postav - především Stone je úžasná a film si vyloženě krade pro sebe. Nicméně jistou nespokojenost s převládnutím formy nad obsahem, především v druhé polovině filmu, nemohu popřít. BTW, asi nikdy jsem ve filmu tak často a procítěně neslyšel slovo kunda. ()

Constanza

Intriky, touha po moc, snaha vyšlhat se ve společenském žebříčku, to asi tady bylo vždy. Sarah se nevyplatilo podcenit Abigail. Jenže litovat Sarah, že tak naletěla, je zbytečně, Vždyt i ona královnu využívala. Za mne skvělý film s úžasnou hudbou, kostýmy a hereckými výkony ústředních postav. ()

BranuliQ

No Lanthimos vytvoril dosť ťažký oriešok na hodnotenie. Technicky a hlavne herecky úplne brilantné dielo (pričom ústredná trojka je bez výnimiek totálne odzbrojujúca), no tak absurdné, že to skrátka išlo na míle mimo mňa. Snažil som sa do toho dostať, fóry a tie nekompromisné priame dialógy ma neraz úprimne rozosmiali, no nedokázal som tento film stráviť tak ako by som si želal. Ja tie nominácie úplne chápem. Všetky sú skrátka úplne zaslúžené, no forma ani zďaleka nerobí celý film. Omnoho podstatnejší je obsah a ten mi bol doslova cudzí. 60% ()

dati

videné v kine v galánte 26/01/2019.. vynikajúca kamera a rachel weisz.. dosť drsná paralela voči súčasným pomerom v kremeľi.. kágébák putin je známy tým, že sa okolo neho točí veľa mladých mládenecov a že majú veľký vplyv na jeho zlú zahraničnú politiku.. yorgos je geniálny režisér, som rád že sa mu podarilo preraziť aj v americe.. veľké plus za modernú tanz scénu.. ()

Chovis

Když jsem si nedávno přečetl knihu Jonathana Swifta Gulliverovi cesty, tak jsem si říkal, že tehdejší a dnešní doba se v ničem neliší. Praktiky, intriky, politikaření, zneužívání moci a třídní boje byly, jsou a budou na denním pořádku. A tento film je toho krásným ztvárněním tehdejší, 300 let staré doby. Ostatně i o Swiftovi se zde v jedné ze scén mluví jako o někom, kdo nešvary královského dvora z pozice novináře rád sleduje. A tak jsem rád, že jsem si tehdejší poměry připomněl i v tomto snímku. Nicméně tím výčet kladných vlastností filmů může skončit. Snad jen velmi působivé herecké výkony hlavních třech představitelek. Nevím jestli výkon Olivie Colman je zrovna oscarový, jak jsem se někde dočetl, spíše si myslím, že ne, viděl jsem v posledním roce rozhodně lepší. Film je jinak jedna velká nuda. Děj je plytký, bez zásadních dějových zlomů, emocí, dynamiky či zvratů, který ohraničuje snad jen nepochopitelné škaltukování do nějakých divadelních dějství. Nuda v samotném příběhu je tak kompenzována úchylností, sexismem a primitivními vášněmi, které v podání rozpadající se ropuchy vypadají spíš nechutně než líbivě. ()

sportx

Jedinné, jak bych tento film nenazval, je komedie. Nic nesoudím, ale nejsem ten typ diváka, který si libuje v tomto typu žánru. Spíše to bylo protrpěno s očekáváním co se z té úchylnosti vyvrbí. Konec filmu byl tentokráte předvídatelný. Dávám tomu tak 50 procent a to jenom proto, že tam vidím analogie v současném dění. Praktiky úchylných politiků jsou stejné již po tisíciletí. Pořád ta stejná lůza, a druhá lůza volí pořád ty sáme úchyly. V podstatě nám není pomoci. Potřebujeme obrodu mysli :-) ()

yan001

Jsou různé filmy. Film se skládá z různých "složek" (scénář, režie, kamera, hudba, střih atd...) a v různých filmech se různě povedou tyto jednotlivé složky a/nebo jejich vzájemná souhra. A potom jsou filmy, kde to všechno vytváří film, kde přestanu sledovat, co jak se povedlo a jenom si užívám ten pocit, že toto jsem ještě neviděl. Za rok vidím hodně filmů a pět let poté si pamatuji tak dva-tři... Favoritka budejedním z nich. Může si kdo chce co chce myslet o jednotlivostech, ale na celek se prostě nedá zapomenout. Tomu nevěřím. ()

lineker

Lanthimos si po sérii "uchyláren" střihl divadelní frašku o osmy dějstvích, dvou manipulátorkách a jedné submisivní královně. A proč vlastně ne? Trio žen a jejich excelentně zvládnuté role plné sarkazmu, patosu a hlavně suverenity postavené do uzavřeného prostoru palácových zdí. Prostoru z něhož není úniku, před krutostí, intrikami a zlomyslností ženského sémě. Až s "Trieorovskou" krutostí vykreslené ty nejhorší vlastnosti, kterých je něžné pohlaví schopno. Postupně nabíhající hudba, panoramatické hry s kamerou plus úchvatné závěrečné pětiminutové škrábání nohy, mne přesvědčilo, že Řek nemusí za každou cenu šokovat, ale dokáže skvěle zvládnout i daleko komornější, intimnější i když o nic méně filmařsky exaktní příběh. ()

Hanka_M

Atypický, ovšem nápaditý film. Humor se v druhé půlce vytratil a nechal projít do příběhu hořkost a ošklivost. Zajímavá kamera i aranže připomínající například film Nevinné krutosti. Hudba hodně abiciózní, zajímavá práce s cembalem, varhanami. Minimalistické smyčce s klavírem vzbuzovali napětí více, než scénář, který byl občas příliš přeplácán slovy. Herecké výkony měly tvář, štávu i sex. Super kosýmy a hlavně architektura. ()

Kinepa

Takové filmy mám rád. Zase jsem si musel něco načíst ohledně anglické historie, ale hlavně ta kamera a herecký výkon Emma Stone byl fascinující. ()

Xarxees

Naprosto precizní práce s kamerou předčí jen skvělá hudba a velmi dobrá práce s ruchy. Tragikomický žánr tu čiší z každé minuty. V té době intriky byly hlavní činností šlechty, která se poté bizarně bavila a věřím, že herci si natáčení náramně užili. Nejvíc na mě zapůsobila role královny - je vidět, že ji Olivia Colman věnovala hodně úsilí. Za mě jednoznačně 5 hvězd. Spousta filmů je jistě lepších, ale tento "vybočuje" ve všech směrech. ()

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

Yorgos Lanthimos si vybral svůj další projekt

30.09.2022

Řecký režisér Yorgos Lanthimos (Zabití posvátného jelena, Humr) se po úspěchu Favoritky na mnohých světových oceněních v originální tvorbě jen tak nezastavuje. Aktuálně je v postprodukci jeho další… (více)

Black Widow nabírá posily

Black Widow nabírá posily

05.04.2019

Sólovka Black Widow se Scarlett Johansson (Avengers: Infinity War) v hlavní roli pádí rychle kupředu a film obsadil dalších několik herců. Dříve spekulovaná Emma Watson (Kráska a zvíře) je bohužel… (více)

Režisér Favoritky oznámil příští film

Režisér Favoritky oznámil příští film

23.02.2019

Je klidně možné, že za pár dní už budeme psát režisér oscarové Favoritky, prozatím má ale Yorgos Lanthimos (Humr, Zabití posvátného jelena) na krku pouze cenu BAFTA za nejlepší film, neproměněnou… (více)