Komentář k filmu Údolí krásných žab začnu netradičně. Před rokem 1990 jsem řadu let pracoval s dětmi v turistickém oddíle, nejprve jako instruktor, později jako zástupce hlavního vedoucího a prožil jsem takto několik táborů. Po roce 1990 jsem poznatky z dětských táborů získával již jen jako pasivní účastník – jako rodič nejprve se synem, posléze s dcerou. Bohužel musím konstatovat, že zkušenosti, získané z tohoto pozdějšího období byly poměrně negativní. Před dvěma lety jsem prožil doslova šok, když na návštěvním dnu pro rodiče tábora agentury Expedice Natura byl na tábořišti doslova nepořádek, volně se povalovaly odpadky a na táborovém stožáru visela roztržená česká státní vlajka. Co k tomu dodat – snad jen to, že na - tolik v pozdějších letech kritizovaných - táborech PO SSM by si takovéto zhanobení základního symbolu české státnosti prostě nikdo nedovolil. K filmu samotnému: Jiřímu Hanibalovi se podařilo natočit skutečně sympatický oddychový příběh, který dodnes řadě lidí (tak jako mě) evokuje vzpomínky, které jsme si jako děti z táborů odvážely – viz komentář kolegy Enšpígla. Příjemnou atmosféru doplnily i krásné písně populární skupiny Plavci, dnes Rangers. Hanibal měl šťastnou ruku při výběru hereckých protagonistů: do dvou hlavních dětských rolí obsadil talentované „hvězdičky“ Miladu Vnukovou jako Janu a Zuzanu Fišerovou-Svátkovou do role Madly (později známou z filmu Vrchní prchni!). Postavu hlavního vedoucího tábora Vikiho velmi přesvědčivě a sympaticky zahrál Vítězslav Jandák, kterého jsem osobně pokládal za velkou naději českého filmu; bohužel jeho pozdější role tato očekávání nenaplnily. Jiří Hanibal se dopustil pouze několika menších a především zbytečných chyb, když například ve scéně u táboráku nahradil v písni hlas Vítězslava Jandáka hlasem Karla Zicha; těžko mohl očekávat, že to u diváků tzv. „projde“. Jinak je z dnešního pohledu film Údolí krásných žab mimo jiné i filmem, který tak trochu dokumentuje vynikající a obětavou práci lidí, kteří před rokem 1990 působili v oblasti dětí a mládeže a nikdy jsem nepochopil, proč se v pozdějších letech stali terčem tak ostré a především zcela nesmyslné kritiky.(17.5.2012)

Jééééé, tak tohle byla nostalgie jako hrom. Krásně jsem si ji při sledování užívala a nechala se unést zpět do dětství. Ne nadoramo se říká, že vzpomínky jsou jediným rájem, ze kterého nemůžeme být vyhnání. Z takových vzpomínek bych se ani vyhnat nenechala. Přitom je ten příběh tak obyčejný a prostý a taky naprosto předvídatelný.(17.2.2015)

Jeden z nejkrásnějších filmů pro děti, co byl v sedmdesátých letech natočen. Svět bez televize, mobilů a jiných technických vymožeností, kdy radost udělá i ten fakt, že pro vás někdo uvařil čaj. Skvělé herecké výkony, ještě nikdy jsem pana Valu neviděl se ve filmu tolikrát smát, jako v tomto snímku. Mladá dívka odjíždí na tábor, na který se jí nechce, protože těsně před tím potkává Jindru, ne Ondru. Bojkotuje tábor, ale děti a vedoucí kolem ní trpělivě snáší její manýry, až to nakonec pochopí i Jana a zbytek pobytu si užívá. Opravdu moc milý film s nádhernými písničkami od Plavců a od Karla Zicha s titulní písní Leť, písničko.(26.5.2017)

Příjemný film s kapkou nostalgie a vzpomínkou na dětská léta. 15letá Jana je poprvé v životě zamilovaná, ale musí odjet na pionýrský tábor. Tam jí připadá všechno nezajímavé a otravné a chce, aby ji za trest poslali vedoucí domů. Jenže ony i ty tábory měly něco do sebe a ze svých snů procitne i Jana. Písničky z filmu jsme tehdy zpívali taky a Plavci patřili mezi nejpopulárnější hudební skupiny.(15.4.2018)

Kdo si neumí zavázat pionýrský šátek, kdo si nikdy nezakdákal u táborového ohně, kdo si nezařádil na koncertě Plavců, komu esenbák nikdy nesebral ventilky z byciklu a koho se nikdy nepokusil trknout projíždějící Trabant, tak tomu se tato óda na pionýrský tábor rozhodně líbit nebude. Já jsem z ní kdysi taky nebyl příliš nadšený, ale teta nostalgie tentokrát spolehlivě zafungovala a já dostal velkou chuť vrátit se do míst, kde slova ČEST a PŘÁTELSTVÍ znamenala víc než vyhrané špekáčky.(9.5.2015)

• - Filmový debut Otakara Brouska ml. (M.B)

• - Natáčelo se na přehradě Vřesník, v Nezabudicích u Křivoklátu a v Humpolci. Ve filmu se objevil hrad Lipnice nad Sázavou. (Warden75)