V druhé půli 50. let vzniklo několik filmů, které se pokoušely přiblížit všední dny tehdejšího života, prostředí sirých ulic, kamenitých dlažeb, řidičů a závozníků v zaprášených šatech. Vzruch do poklidné existence malého města vnese až nález nevybuchlé letecké bomby na staveništi: náhlé ohrožení přiměje aspoň některé lidi k přehodnocení dosavadních postojů. (oficiální text distributora)

Pohrobek

Milý snímek o tom, kterak si pracující třída hravě poradí i s tou nejnečekanější událostí a obtíží a bez zaváhání nasadí své životy pro socialistickou vlast. Tarkovského Dnes se nikam nejede na stejné téma je přece jenom o kapánek lepší, ale i tenhle film má svoje kouzlo. Především věčně opilý, neschopný a extrémně zbabělý Zajíc Vlastimila Brodského je postava k pohledání. ()

Bart

Pokus o psychologickou studii lidských charakterů měnících se při hrozícím nebezpečí plynoucí z nevybuchlé bomby přiliš nevyšel. Právě ty charaktery lidí byly ve filmu vykresleny příliš povrchně. Námět měl do rukou dostat rozhodně jiný režisér. ()

Eddard

Snímek, který se poměrně pěkně vyhýbá dobovým osnovám, kázajícím bojovat za lepší zítřky a socialistickou... Na pozadí obyčejných lidských osudů a strastí malého městečka v poválečných letech je líčen protiválečný příběh o tenké hranici mezi životem a smrtí... nejde o film, který byste museli vidět, ale pokud na něj někdy narazíte, klidně mu dejte šanci... 50% ()

D.Moore

Bomba není špatný film. Potřebnou dramatickou šťávu má, bohužel však jen v několika momentech. Kromě scén, v nichž "hraje" vyhrabaná letecká puma, jde hlavně o momenty, kdy se zlodějská parta vedená parádním Martinem Růžkem pouští do křížku s drsným stavbyvedoucím Zdeňkem Štěpánkem. Dobrou práci odvedl i skladatel Jiří Sternwald a příjemnou ozdobou byla hezká Jana Štěpánková. Škoda, že filmu chybí gradace, scénář nedokázal využít množství postav, které měl k dispozici, a než se začne dít něco pořádného, uteče čtyřicet minut. ()

ripo

Hlavní myšlenka filmu není nikterak nová, ale přesto je stále působivá svou pravdivostí. Říká, že ve chvíli nejvyššího nebezpečí se projeví skutečné povahy lidí, a že situace, které by jinak zrály měsíce nebo i léta, se vyhrotí a vyřeší v několika málo hodinách. Autoři filmu si vybrali pro vyjádření této myšlenky několik zajímavých lidských typů a životních osudů. Řeší zde problém lehkomyslného buldozeristy Sejka. Ukazují nepěkné životní podmínky rodiny zedníka Prokopa. Vytvářejí pěknou postavu obětavého políra Vokáče, proti kterému stavějí některé záporné zjevy našeho dnešního života: bývalého hostinského a trojici špatných dělníků, kteří mají od alkoholismu jen krok ke krádeži a téměř vraždě. Mnoho dalších osudů a situací ukazuje film zkratkovitě nebo náznakově. Je však třeba říci, že mnohé z toho, co autoři zamýšleli, nevyšlo na plných sto procent ani ve scénaři, ani v práci režiséra a herců. Ze zajímavého námětu, založeného na novinářské zprávičce, by se jistě dalo vytěžit více. Filmový přehled 50/1957 ()

troufalka

Přes značně soudružské tendence je Bomba plnokrevným dramatem o lidských osudech. Ač byl zřejmý záměr scénáristů ukázat zoceleného socialistického člověka, ta člověčina se prodrala na povrch a převálcovala prvotní záměr. Vykreslení charakterů je přesné, stejně jako herecké výkony. I po letech příjemné pokoukání. ()

Big Bear

I já jsem čekal od měnících se charakterů tváří v tvář na staveništi nalezené pumě z druhé světové války více. I zde máme hrdiny a zloducha, ale tvůrci nás kupodivu neobtěžují s připomínáním vůdčí role KSČ či bratrstvím se SSSR. Budovatelské nadšení se zde ale přesto objeví u některých jedinců při odvozu pumy, kdy riskují své životy.... Tenkrát to v kinech musel být nervák, dnes jen pohodička na nedělní odpoledne v TV. ()

Snorlax

Tohle je zřejmě jeden z nejpovedenějších Balíkových filmů. Není natolik akční jako Polákova Smrt v sedle, ale žánr dobrodružný by bez uzardění snesl. Zdeněk Štěpánek se podruhé potkal před kamerou se svou dcerou. A ta, ač mladičká, pranic nezaostává za skvělým výkonem svého otce. Balíkovi se povedla vytvořit i výborná atmosféra, kterou bych se kvalitativně nebála srovnat s výše zmiňovaným československým mistrem žánrů dobrodružný / akční Polákem. Potyčka Štěpánka s Růžkem srší emocemi i nezvládnutým testosteronem, což je v případě Růžka malý filmový zázrak. Mimo svoji běžnou škatulku jsou zde krom Růžka i jiní herci, Chramostová jako tchýní dušená štěkna, Růžek povaleč a hospodský rváč, Štěpánková jako běhna a její táta jako jednoznačný sympaťák, obdobně jako Lackovič, jenž přes počáteční zaváhání bez potíží uhájil pozici jednoho ze tří největších frajerů snímku. Možná i díky tomu se Balíkovi podařilo dostat z herců maximum. Na závěr bych ráda podotkla, že Zounarovi hodně slušela uniforma. ()

Adam Bernau

Mohu dát Balíkovi čtyři? Když uzávorkuju všechno, co mi - obsahově i formálně - vadí na filmech z té doby vůbec, a zavřu nad tím oko, mohu i Balíkovi dát čtyři. I když je to teda asi spíš na tři. ()

Willy Kufalt

Potenciální slabina v podobě méně atraktivního rozjezdu v prvních 20ti minutách zde je a taky jsem si říkal, že by snímek vyzněl zajímavěji, kdyby snímek neskončil happy endem dle hollywoodského vzoru (pár vteřin to na odlišný závěr i vypadá) a ještě by víc pak prohloubil celé drama včetně motivu hrdinství. Připadá mi, jako kdyby tam byl závěr vložen násilně na příkaz shůry a pohřbil i rýsující se myšlenku o tom, že nějaký život končí a jiný začíná, která se Balíkovi po střihu z lomu do porodnice rýsovala. Ale díky dobrému scénáři s rozpracováním psychologie postav na pozadí malého existenciálního „thrilleru“, slušné filmařině či excelentnímu výkonu Zdeňka Štěpánka, v roli muže činu s osobním dramatem i zkušeností z koncentračního tábora, mě Bomba (snad až na pár scén ze začátku filmu) slušně přikovala a po skončení jsem byl spokojen. Námět s pozůstalou zakopanou hrozbou 2. světové války byl silně aktuální v době vzniku, níž zůstává poplatné i vyznění filmu a některé využité filmařské postupy. Přesto na mě coby napínavý biják, i s kapkou dramatu navíc, fungovala i v nadčasové rovině. Ukázka lidského alibismu podvratné trojice v čele s hláškou „My jsme jenom kradli!“ pobavila. Do těchto vod starších černobílých filmů pro pamětníky nahlížím z času na čas stále rád a tento jsem dnes viděl poprvé. [75%] ()

Flego

Je to na škodu, že z toho napokon nevznikla ani dráma o medziľudských vzťahoch, ku ktorej bolo pekne rozbehnuté, bohužiaľ ani napínavá dráma o nevybuchnutej bombe z druhej vojny. Debutant Jaroslav balík síce ukázal talent, ale zakopol práve o zmienenú dvojtvárnosť. Vedľajšiu úlohu si zahrala aj princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková ( natočila len 3 filmy ). ()

vypravěč

Přes soustavné výslovné moralizování docela podařený napínavý film o zneškodňování nevybuchlé letecké pumy zdařile rozvíjí košatou civilní expozici v nadešlé mezní situaci. Problémy všedního dne se tváří v tvář možné zkáze odhalují jako zanedbatelné, po léta nekultivované, ba drolené vztahy se zázračně upevňují a právě tak, jako ti, kteří se již dříve osvědčili, i nyní potvrzují svou věrnost, přesvědčují ti nedůvěryhodní o své nespolehlivosti. ()

argenson

Nejsa úplně seznámen s lokalitou, nerozumím, proč tu bombu vezli přes město a ne někam na opačnou stranu. Jenže ano, to by pak bylo hovno drama. A vidět Janu Štěpánkovou za odkopnutou flundru je nevšední zážitek. ()

fragre

Jasně, je to dobové, takže trochu toho budovatelství tam je, byť podstatně méně, než by jeden čekal. Také rozjezd je zdlouhavý, zabere skoro půl filmu, ale leccos zachrání herecké výkony. Fluktulant Martina Růžka je zábavný. Zdeněk Štěpánek zvládl rvačku s přehledem Jeana Gabina. A nakonec je to docela drama. Jízda náklaďáku vylidněným městem s bombou hrozící výbuchem na korbě je možná takový český ohlas na Mzdu strachu. Jana Štěpánková zde má neuvěřitelný sex-appeal. A po vší té dnešní elektronické muzice je osvěžující slyšet hudbu zahranou Filmovým synfonickým orchestrem pod taktovkou Františka Belfína. ()

YURAyura

Super Lackovic hraje udernika na pasaku, ktery pomaha Stepankovi postavit nove socialisticke sidliste u nemocnice. Kazi mu to nejen parta fachmana Ruzka, ale taky zapomenuta imperialisticka bomba nalezena pri vykopu. Ale vyhrnme si rukvay a dilo se povede. Zivly se to ve filmu jenom hemzi a Stepankova vypada jako moje mamka za mlada ;]] Takze bodik navic... ()

Martin741

jedine, co si pamatam, je jazda nakladaku napriec opustenym mestom, pricom na korbe ma vybusninu - horiz vybuch. preto dam znesitelny priemer : 60 % ()

Skuby47

Tento snímek reprezentuje dobu ve které byl natočen nejen svou poválečnou budovatelskou atmosférou a tehdejšími bytovými starostmi obyčejných lidiček, ale i milostnými problémy, zlodějinou, alkoholismem a ulejváctvím, které je aktuální za každého režimu. Vyzdvihuje odvahu které je člověk schopen, když ho k tomu okolnosti přinutí. Mám ráda tyto staré filmy z časů, ve kterých jsem vyrůstala, ale mým vnukům už nic neříkají. ()

farmnf

Velmi pěkný napínák či thriller z budovatelského prostředí. Zatímco Štěpánek hrdinně odčasovává načasovanou pumu, Růžek s Brodským se ožírají v kůlně a na socialistickou výstavbu serou. Chramostová je pěkná semetrika a Deyla drtí v pařátech. Hezké na tomto filmu je to, že bombu nedeaktivuje strana (tedy Štěpánek je asi zavilý komunista a kurevník Lackovič beztak svazák-jinak by nedělal na pásáku). Že to všechno vyřešila strana tu ale řečeno není. No a mladá Jana Štěpánková je sexy a nemá charakter! No bodejť, táta živnostník, takže je to vlastně děvka. Milý film. ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)