Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V druhé půli 50. let vzniklo několik filmů, které se pokoušely přiblížit všední dny tehdejšího života, prostředí sirých ulic, kamenitých dlažeb, řidičů a závozníků v zaprášených šatech. Vzruch do poklidné existence malého města vnese až nález nevybuchlé letecké bomby na staveništi: náhlé ohrožení přiměje aspoň některé lidi k přehodnocení dosavadních postojů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Přes značně soudružské tendence je Bomba plnokrevným dramatem o lidských osudech. Ač byl zřejmý záměr scénáristů ukázat zoceleného socialistického člověka, ta člověčina se prodrala na povrch a převálcovala prvotní záměr. Vykreslení charakterů je přesné, stejně jako herecké výkony. I po letech příjemné pokoukání. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Milý snímek o tom, kterak si pracující třída hravě poradí i s tou nejnečekanější událostí a obtíží a bez zaváhání nasadí své životy pro socialistickou vlast. Tarkovského Dnes se nikam nejede na stejné téma je přece jenom o kapánek lepší, ale i tenhle film má svoje kouzlo. Především věčně opilý, neschopný a extrémně zbabělý Zajíc Vlastimila Brodského je postava k pohledání. ()

Reklama

ripo

všechny recenze uživatele

Hlavní myšlenka filmu není nikterak nová, ale přesto je stále působivá svou pravdivostí. Říká, že ve chvíli nejvyššího nebezpečí se projeví skutečné povahy lidí, a že situace, které by jinak zrály měsíce nebo i léta, se vyhrotí a vyřeší v několika málo hodinách. Autoři filmu si vybrali pro vyjádření této myšlenky několik zajímavých lidských typů a životních osudů. Řeší zde problém lehkomyslného buldozeristy Sejka. Ukazují nepěkné životní podmínky rodiny zedníka Prokopa. Vytvářejí pěknou postavu obětavého políra Vokáče, proti kterému stavějí některé záporné zjevy našeho dnešního života: bývalého hostinského a trojici špatných dělníků, kteří mají od alkoholismu jen krok ke krádeži a téměř vraždě. Mnoho dalších osudů a situací ukazuje film zkratkovitě nebo náznakově. Je však třeba říci, že mnohé z toho, co autoři zamýšleli, nevyšlo na plných sto procent ani ve scénaři, ani v práci režiséra a herců. Ze zajímavého námětu, založeného na novinářské zprávičce, by se jistě dalo vytěžit více. Filmový přehled 50/1957 ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Snímek, který se poměrně pěkně vyhýbá dobovým osnovám, kázajícím bojovat za lepší zítřky a socialistickou... Na pozadí obyčejných lidských osudů a strastí malého městečka v poválečných letech je líčen protiválečný příběh o tenké hranici mezi životem a smrtí... nejde o film, který byste museli vidět, ale pokud na něj někdy narazíte, klidně mu dejte šanci... 50% ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Bomba není špatný film. Potřebnou dramatickou šťávu má, bohužel však jen v několika momentech. Kromě scén, v nichž "hraje" vyhrabaná letecká puma, jde hlavně o momenty, kdy se zlodějská parta vedená parádním Martinem Růžkem pouští do křížku s drsným stavbyvedoucím Zdeňkem Štěpánkem. Dobrou práci odvedl i skladatel Jiří Sternwald a příjemnou ozdobou byla hezká Jana Štěpánková. Škoda, že filmu chybí gradace, scénář nedokázal využít množství postav, které měl k dispozici, a než se začne dít něco pořádného, uteče čtyřicet minut. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (4)

  • Film získal v roce 1958 v Locarnu (Švýcarsko) Velké čestné uznání. (M.B)

Související novinky

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední…

Reklama

Reklama