Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Obklopený pochlebujícími dvořany, zcela v područí své tety, chamtivé vévodkyně (A. Ferréolová), žije císař (H. Juhnke) svůj prázdný život. Jeho jedinou vášní jsou šaty, na každý den mu musí dvorní návrhář Lorenzo (C. Voigt) navrhnout nové. Takový rozmar stojí spoustu peněz, které dvůr vymáhá z poddaných. A kdo nemá na zaplacení oděvní daně, jde do vězení. Tak se stane i mladé tkadleně Marii (T. Herzová-Pokorná) a její dcerce Jenny (A. Herz). Jejich osud nenechá lhostejným dva náhodně přihlížející – Lorenza a malého vagabunda, sirotka Tobiáše (J. Kalous). Lorenzo se Tobiáše ujme a oba se snaží Marii zachránit. V přestrojení nabídnou císaři šaty z látky, kterou nevidí jen hloupí a ti, co nestačí na svůj úřad... Známý Andersenův příběh scenárista obohatil o milostný motiv, a tak vznikl výpravný koprodukční film. Na jeho realizaci se podílelo mnoho našich i zahraničních tvůrců. Juraj Herz byl nejen režisérem náročného projektu, ale uvidíme jej i jako Mistra Plafonda. Tkadlenu Marii hraje jeho žena Tereza a Jenny dcera Annelie. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Císařovy nové šaty je dobře vymyšlená pohádka, která odhalí hloupost těch, kteří císaři jen pochlebují a nejsou schopni mu říct pravdu do očí. Viděl jsem devítiminutovou pohádku z roku 89, která byla výborná. A možná, že stručnost by pohádce pomohla. Protože rozvláčné vyprávění doplněné o další postavy, které vlastně nemají co říct je na škodu. A lepší herecké obsazení by též pomohlo. Na druhé straně je těžké cokoli hrát, když není co. Král jen měnil to, na čem seděl a Tereza Pokorná zase utrápené obličeje. Po osmdesáti minutách se tak nějak dobereme konce, ale je to velmi unavené prozření pravdy. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Ani takový pan režisér jako pan Jakubisko nemohl ze stupidní předlohy udělat bůhví co. Snaha tu byla, ale bohužel. Sice se kolem toho pěkně plácalo, přidávaly se další větvičky jak na hnízdečko, ale výsledek je prachbídný. A není to jen tím, že tuhle „pohádku“ nesnáším. Ale přesto stejně jako verzi pana Herze, musím i zde dát dvacku za kostýmy a snad i lokace. Závěr se mi nelíbil, byl sice mírně pozměněn, ale tím to bylo celé zazděno. A pan Hapka by si také zasloužil plusy, jenže ta hudba je jen na konci. ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Notoricky známá pohádka natočená Jurajem Herzem zřejmě na televizní objednávku v tradičním německém stylu. Přidat trošku naší poetiky a humoru by nezaškodilo. Ponurý depresivní a pro děti těžko srozumitelný příběh, z něhož se pohádkovost někam vytratila. Z nákladné výpravy vyplývá, že finance nechyběly, jen se dostaly do rukou tvůrců bez fantazie, kterým je dětská dušička docela cizí. Nelíbilo se mi to. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Císař je nahý, elita má ráda pochlebování a to, jak se žije spodní vrstvě obyvatelstva je vládě více méně fuk. Je tohle ještě vůbec pohádka? Je, tady to dobře dopadne. ()

milanista 

všechny recenze uživatele

Za mne pět hvězdiček, ale to proto, že je to jediný film, kde jsem si zahrál a měl možnost se zkamarádit, alespoň an chvíli s Honzou Kalousem. Chodili jsme po Znojmě a hráli kulečník - v jeho věku!!! Na Vranově jsme o přestávkách běhali do podkroví a hráli ping.pong.... prostě vzpomínky jsou báječné i na herce a hlavně na Terezku Pokornou, kterou tajně miluji již od dětství... Výsledek ale opravdu nic moc, nechápu... točila se fůra scén, které příběhu dávaly smysl, ale nejsou tam a tím je příběh kostrbatý a nejasný... škoda, jinak film není typický český, scénář byl z Německa a také to typickou německou pohádkovou tvorbu připomíná.... (2021) Po letech jsem v knize Juraje Herze našel vysvětlení. Ve střižně došlo omylem k poškození asi třetiny materiálu, nešlo již znovu natočit. Tak jsou v titulcích herci, kteří sice na natáčení byli, ale ve filmu se vůbec neobjevili... ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Jan Kalous hrál ve filmu sirotka, který pomáha královskému návrháři v podáni německého herce Carstena Voigta. Dvojice si při filmováni nerozuměla, každý repliky odříkaval ve svém jazyce. (IZFNP)
  • Natáčení probíhalo v Českém Krumlově a na zámku Vranov nad Dyjí. (Janek2002)

Reklama

Reklama