Lekce temnoty (festivalový název)

• Německo

Werner Herzog

Werner Herzog

Werner Herzog (vyp.)

Lucki Stipetic

Ten den jsem měla po filmové stránce náročný, proto jsem si možná nemohla stroprocentně vychutnat Herzogův dokumentární film Lekce temnoty. Každopádně jsem se snažila vnímat maximálně. Filmové eseje jsou na percepci náročné vždycky. Lekce temnoty má zajímavé téma, které je ještě zajímavěji podané. Herzog není prvoplánově dojímavý. Téma války v Zálivu podává z pohledu, jenž nevede směrem od jednotlivých postižených lidí. Naopak se snaží pokrýt skutečnost jako celek. Jediný člověk, žena, které zavraždili manžela, všechno bere jako boží úděl. Proto ani ona dostatečné emoce nepřinese. Není to chyba, je to jen jiné. Hudba je parádní. A celkově to má zvláštní náboj - jen se musíte dobře uvolnit a pak si tu duchovní rovinu vychutnáte do sytosti.(8.4.2012)

Není to audiovizuálně geniální jako Koyaanisqatsi, ale Herzog má jiné přednosti. Víc využívá emoce a tklivou hudbu, aby docílil podobného okouzlení. Raději mám, když víc komentuje dění, ale i tohle je způsob...(4.11.2011)

Hodně silný Herzog, tentokrát bez žádných velkých komentářů. Výborný visuál! Tohle je "must watch" záležitost.(8.8.2010)

Už v Barace mne fascinovaly letecké záběry hořících naftových polí za kuvajtské války. Herzogovy Lekce temnoty se tomuto fenoménu věnují podrobněji. Nejde však o žádnou analýzu irácké ofenzivy. Spíše nám typicky po herzogovsku nabízí audiovizuální meditativní báseň, opěvující krásu ohnivých květů zla (i katastrofa může být svérázným způsobem nádherná, přinejmenším pro nezúčastněné). Film sestává z velmi dlouhých pohyblivých záběrů zdevastované krajiny a záchranných akcí na naftových polích. Zajímavých je i několik rozhovorů s oběťmi války. Zhruba od tří čtvrtin snímku mě ale přepadávaly pocity, že autoři už přece jenom trochu vaří z vody (nafty, chcete-li) a film se zbytečně natahuje, když již "všechny indicie byly vyjeveny".(8.12.2007)

"...dvě postavy se blíží k ropnému vrtu. Jedna z nich drží pochodeň. O co jim jde? Chtějí znovu zažehnout plameny? Stal se pro ně snad život bez ohně nesnesitelným? Ostatní, schváceni šílenstvím, je následují... Nyní jsou spokojeni. Nyní je zas co hasit.." A do toho Mahler, Vzkříšení, Urlicht. Geniální :)(9.6.2014)