Malý Dieter chce létat

Little Dieter Needs to Fly

Dokumentární / Životopisný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie, 1997, 80 min

Werner Herzog

Asi nejlepší dokument nezabývající se přírodou. Osud hlavní hrdiny a jeho neutuchající touha přežít má tolik síly, že i toto vyprávění, dnes již postaršího pána, překonává většinu válečných filmů co znám. Dokument sem již dlouho neviděl, ale doteď si pamatuji na ten silný zážitek, když jsem ho někdy před takřka 15 lety viděl poprvé. Stejně tak na scénu ve které stíhací bombardéry shazují napalm a za doprovodu uhrančivé hudby mění džungly pod nimy na hořící peklo. ---== 95% ==--- (1.4.2012)

Občas je slovo človeka, ktorý zažil silnejšie než rovnaká metráž "ukázaného". Herzog si opäť raz vybral výnimočný osud výnimočného človeka (ktorý zároveň reprezentuje celú skupinu) a urobil film Wernera Herzoga. Práca s vlastným rozprávaním a rekonštruovaním udalostí, ktoré Dieter D. zažil počas zajatia v Laose, v kombinácii s "trailerovým" voice-overom, ako i štylistické finesy známe z jeho filmov ako práca s tichom, s rytmickou "meditačnou" hudbou (resp. hudbou, ktorej rytmus navodzuje istý stav tranzu). Použité síce zilión raz,ale stále funkčné ako akcent sily "príbehu" o človeku, ktorý prekonal sám seba. V tomto prípade už len tým, že sa na kameru nezosypal. A ani mimo ňu, myslím.(21.4.2008)

Rescue dawn jsem hodnotil za 5*, a to mě tam závěrečná scéna vyloženě srala. A ona se ve skutečnosti odehrála nejspíš ještě přehnanějc a patetičtějc. Při poslouchání Dietera jsem si moh hlavu ukroutit - vždyž je to uvěřitelný asi jako vyprávění toho Stoletýho staříka co vyskočil oknem a zmizel! Realita má přece vypadat jinak! Tak jak ji znám z dobrejch, realistickejch, filmů, žejo!(23.10.2014)

Výtečný dokument o neskutečném osudu v Americe naturalizovaného Němce, který zažil bombardování v Německu a následný hladomor, poté s pár dolary odjel do Ameriky, kde loupal brambory a létal se stíhačkami. Pak přišel Vietnam a Dieter byl sestřelen a mučen Vietnamci. Prostě má to někdo osud. Werner Herzog dokázal perfektně využítl látky, kterou mu život pilota nabízel. Jedná se sice o "pouhý" dokument, ale pokud máte jen trochu fantazie¨a jste ochotní naslouchat barvitému vyprávění veterána, zaujme vás to víc než kdejaký válečný film. TOHLE JE REALITA.(18.5.2003)

Dokumentarny predobraz k hranej verzii (Rescue Down). Strhujuce rozpravanie cloveka o hrozach, o ktorych uz len rozpravat povazujem za nesmiernu odvahu. Nie potom este aj fakt, ze kvoli natoceniu tohto dokumetnu bol ochotny sa na miesto, kde bol vazneny, vratit sa a detailne popisovat vsetky svoje utrapy. Iste je pribehov podobnych Dieterovi v historii vela, to vsak nijak neznizuje, skor naopak este podtrhuje silu jeho pribehu a vypovede. Ucinna praca so zvukom / tichom v dramatickych pasazach.(21.4.2008)