Muži z Aleut

Dokumentární / Historický / Válečný

USA, 1943, 47 min

John Huston

John Huston

"Nič na pitie tu nie je dostať, dokonca ani Coca-Colu." Už z tejto vety je zrejmá krajina pôvodu reportáže. Pre mňa bola prijateľnejšia prvá polovica, ukazujúca prírodný charakter Aleutského súostrovia (vyprahnuté sopečné ostrovy blízko Japonska) a život naloďujúcich sa amerických vojakov. Tamojšie počasie je buď veľmi zlé alebo ešte horšie. Informačne bohatý komentár v prvej časti sa neobmedzuje na suchý doku popis, nájde sa i pár detailov zo života mužstva, prebleskne aj pokus o humor. Ukázanie pohodovej a demokratickej atmosféry vojska, vyloďovaného do týchto podmienok nesie znaky náborovej podbiehavosti (vyššie hodnosti sa vôbec nevyvyšujú, v tábore sú duchovní rôznych náboženstiev, muži sa vo voľnom čase bavia o nie o ženách, ale o zrkadlách, pred ktorýmih sa kedysi holili - toto ma pobavilo). Čo iné čakať od dokumentu, produkovanom a distribuovanom armádnymi zložkami. Záverečný nálet mohol byť autentický ako chcel, nevybočil však od zobrazenia desiatok obdobných, ukázaných v rôznych stíhačkových filmoch, ktorých diváckej príťažlivosti som nikdy veľmi neporozumel. Verím, že priaznivci historických bojových lietadiel a bombardovania si nejakú hviezdičku prišupnú.(9.7.2008)

Ide o 9. diel z cyklu Vojnové epizódy z archívu z roku 2003. Ale dokument nám priblížil ďalšiu epizódku z 2. svetovej vojny. Muži z Aleutských ostrovov zachytáva menej známu epizódu z bojov v severnom Tichomori v roku 1943, ktorý bol vďaka víťaznej bitke u Midway rokom obratu vo vojne s Japonskom.(19.5.2015)

Taková klidnější propaganda, která jako by byla točena pro matky vojáků, kteří musí bojovat v takto nepříznivých podmínkách kdesi za polárním kruhem. Skoro vůbec se nebojuje - až posledních deset minut je věnováno skutečné akci - především se líčí to, jaká v táboře vládne skvělá nálada, kázeň, vysoká morálka či, jak jsou vojáci zbožní. V každém případě ale připomene minimálně alespoň jednu dosti opomíjenou epizodku druhé světové války.(16.7.2005)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(28.3.2004)