Mrtvý muž (E09) (epizoda)

Mŕtvy muž

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 59 min

Podle některých komentářů je zřejmé, že někteří jedinci patrně netuší, co byla STB zač. Označení agent na papírku u mrtvého policajta s vypáčenou skříňkou v práci bohatě stačilo u nepohodlného člověka na likvidaci a nic víc nebylo zapotřebí - navíc u někoho tzv. bez minulosti. Ostatně důvod se vždycky našel, pokud toho bylo zapotřebí. Rozhodující zkrátka bylo odpovídající zadání a ne nalezená a následně zaměněná nábojnice. Vraždit přece nutně nemusel služební zbraní a Klement toho jistě do bytu naservíroval více než dost... Na druhou stranu je dobře, že už si dnes někdo něco podobného nedokáže představit a připadají mu podobné scénáře nesmyslné... Zatím jsme si tak jen hráli, soudruhovali a svým způsobem se bavili. Nyní jde do tuhého. Ale i to odpovídá době minulé. Ledacos působilo v časech hlubokého socialismu směšně, ale pořád to byl nebezpečný režim, který dokázal zlikvidovat, koho chtěl. A na důvody se nikdo neptal. Prostě byl takový jedinec nepohodlný a dle toho s ním bylo zacházeno. Nicméně ona podstrčená nábojnice ještě bude mít svou dohru. Ani bych se nedivil, kdyby kapitán Klíma dospěl k názoru, že Marvan měl komplice a jím hledaný agent nemusí být jediný. Tím by se do popředí zájmu dostal Martin Plachý, který bude patrně jako skutečný agent odhalen. Nicméně bych nevylučoval ani to, že jeho postava nemusí být úplně kladná...Režim měl v různých zinscenovaných provokacích docela zalíbení.(27.2.2017)

To byl panečku díl! Všechna čest autorům, že se nebojí místo humoru hrát i na dramatickou, akční a psychologickou strunu. Marvan se probouzí v bytě Slávka, který je na své nové pračce nalezen zastřelen. Hned je jasné, že je to bouda od soudruhů a že brzy i šéfovi Špalkovi bude jasné, kdo je tu zrádce. Jediný Plachý zůstává na Marvanově straně a pomáhá mu s útěkem společně s Krystýnou. Soudruzi v čele s Klementem ovšem brzy Marvana dostanou a pak už nastává docela drsná část mlácení, zdrogování a výslechů. Ani to ale nestačí, protože když má Marvan mluvit pravdu o svém agentství, plácá jen pro soudruhy nesmyslné řeči o roce 2016 a o budoucnosti. Proto je převezen do psychiatrické léčebny, kde do děje ještě jednou zasáhne psychopat Skála z druhého dílu. Marvan uniká z léčebny a .... . To už bude poslední díl. Jsem zvědav, jak se to celé uzavře, namlsaný rozhodně jsem. Díl, který je výtečný a rozhodně naláká na poslední díl.(1.3.2017)

Nechci tvrdit, že by se jednalo o nejslabší epizodu, ale přece jenom poprvé snížím hodnocení na čtyři hvězdičky. Po sérii vynikajících epizod se Mrtvý muž zdá jako krok zpět. Zábava i napětí sice přetrvává, příběhově ale epizoda docela pokulhává ... Doufám, že se finále vrátí do své původní linky, byla by velká škoda zahodit tak skvělý námět!(1.3.2017)

• Eleanor05

Překvapivě dost slabej díl. Neuvěřitelně stupidní chování hlavní postavy (proč se prozrazoval útěkem, dalo se to uhrát. To, že někdo napíše o někom na anonymní papírek, že je cizím agentem, přece ještě nemusí nic znamenat, navíc byl krytý tou Kratěnovou vyměněnou nábojnicí. A když už věděl, že teda nemá co ztratit, proč Kratěnu nezastřelil, ale vykecával se s ním jak na Václaváku?). Nedávalo to smysl, asi chtěli scénáristi epizodu udělat akčnější a chtěli příběh už rychle uzavřít, paradoxně to bylo ale jen natahovaný a nudný. Nejhorší díl seriálu. A až na díl "Závadová mládež" byly daleko lepší epizody, které točil Radim Špaček. /// Ironhead - pokud ho zastřelit chtěl, proč se o to alespoň nepokusil, než dorazily posily, ale mačkal kohoutek až tehdy, když už bylo jasný, že sám umře, kdyby zbraň vystřelila. A pokud dopředu počítal s tím, že zbraň nevystřelí (protože už se to jednou stalo), tak jaký mělo smysl se prozradit a nechat se zajmout? :)(27.2.2017)

Je Filip Marvan vážně policajt z budoucnosti? Nebo je to jen pako z roku 1982? Furt mi tam chybí nějaká přidaná hodnota, kterou by si sebou zákonitě musel přinést... A proč zpanikařil u toho zavražděnýho kolegy? Martin /Trojan/ už to tam přece tou Klementovou nábojnicí poladil..? A proč Klementa nenechal vykecat před tím mladým vojákem? Měl by svědka... A neměl by na něj kdo přivolat posily..? Není to úplně dobrý. Je to jen dobrý.(27.2.2017)

• - Vojáka, který při zátahu v lese doprovází Klementa Kratěnu (Jan Budař), ztvárnil Josef Trojan, syn Ivana Trojana (Martin Plachý). V době natáčení seriálu bylo Josefu Trojanovi 15 let a tudíž by ve skutečnosti do ČSLA nemohl být odveden. (Šéfik)

• - Když Filip Marvan (Václav Neužil ml.) vypráví psychiatrovi o internetu coby o věci ze vzdálené budoucnosti z roku 2016, pravděpodobně netuší, že v roce 1982, kdy se seriál odehrává, již existoval jeho předchůdce Arpanet a s ním i celá řada protokolů, na kterých je postaven dnešní internet a které používáme každý den - např. IP (1981), TCP (1981), UDP (1980), ICMP (1981), FTP (1980) a SMTP (1982). (ryba443)

• - Spoiler: Pohraniční les, ve kterém se Filip Marvan (Václav Neužil) skrývá, se ve skutečnosti nachází v bývalém vojenském prostoru v Brdech. (Šéfik)