Mrtvý muž (E09) (epizoda)

Mŕtvy muž

Drama / Mysteriózní / Psychologický

Česko, 2017, 59 min

Je Filip Marvan vážně policajt z budoucnosti? Nebo je to jen pako z roku 1982? Furt mi tam chybí nějaká přidaná hodnota, kterou by si sebou zákonitě musel přinést... A proč zpanikařil u toho zavražděnýho kolegy? Martin /Trojan/ už to tam přece tou Klementovou nábojnicí poladil..? A proč Klementa nenechal vykecat před tím mladým vojákem? Měl by svědka... A neměl by na něj kdo přivolat posily..? Není to úplně dobrý. Je to jen dobrý.(27.2.2017)

Totalitní past Světa pod hlavou je těsně před sklapnutím Od prvních dílů, které místy budily rozpaky, mi seriál před očima vyzrál tak, že vyzrál i na mě. Příběh, jak je vyprávěn, vás konečně polapí a zprostředkovaně na sobě i vy zažijete totalitní moc. Předposledním dílem se základní teze, na níž Svět pod hlavou stojí, rozvinula do své nejhrůznější možné logické podoby a maximálně využila svůj ochromující potenciál a vliv, aby dala divákovi úplně pocítit, jak vypadá a co je totalita. Nikoli pouze totalita jako společenské zřízení, to by ještě totalita nebyla, ale totalita, která si systémově učiní absolutní nárok na vaše myšlení sebe sama, vašeho světa a vašeho sebeurčení. Ze seriálu se tím konečně stalo - alespoň právě pro teď - špičkově sklapnuté, pečlivě zrežírované dílo-past, které dovede zastavit srdce a rozběhnout mozek, ale také naopak. Nečekala jsem to a jsem upřímně nadšená. Chystali to pomalu a skoro nenápadně, ale mají mě přesně tam a přesně tehdy, kde a kdy mě chtěli těsně před koncem příběhu mít, přiznávám to, jsem jejich divák, vodí si mě - dovedu si teď představit i to, že postkomunistická budoucnost a naše přítomnost je jen fixní idea agenta Filipa Marvana, stejně jako všechny ostatní alternativně zlé konce, které se najednou děsivě a zcela racionálně nabízejí. Dovedu si představit i ty dobré, z nichž stejně nebude možné setřít pel nostalgie a nános prožité bolesti, takže přinejmenším nic laciného či plytkého tu nehrozí. Nemůžu se dočkat závěru a rozuzlení a jen si držím palce, aby bylo stejně překvapivé jako uspokojující. Šance je teď obrovská. *~(1.3.2017)

"Proč se SNB přejmenovalo na DNA?" Tak to je jediné, co mě na této epizodě opravdu bavilo - výslechy za asistence pentotalu sodného. Když totiž začal Marvan blouznit o současnosti, tak se v tom nádherně ztratili estébáci i pan primář. To bylo fajn, ale jinak to bylo jenom o tom, jací byli soudruzi svině či jak mlátili podezřelé. To se sice dělo, což mohou potvrdit má záda, ale mám dobrou zprávu pro všechny, kteří s tím nemají osobní zkušenost - děje se to i v současnosti. Jinak jsem byl trošku zklamán z toho, že zmizel humor, který mě tak potěšil v minulé epizodě, ale to nemění nic na tom, že se těším na finále. Opovažte se mě zklamat, soudruzi.(28.2.2017)

Neskutečné psycho. "Zpívající" Krbová až děsivá. Promakaná hudba. Nervy drásající napínák od samého začátku. Bože, tohle udělalo od prvního nemastného neslaného dílu neskutečný posun a po tomto dílu bych mohl Svět pod hlavou zařadit mezi nejlepší české seriály všech dob. Měl jsem husinu ještě dobrou půlhodinu po konci. Bylo to psycho, bylo to mrazivé, byl to thriller, bylo to napínavé, bylo to... neskutečné!(27.2.2017)

60% — Když jsem si s předstihem přečetl informace k tomuto dílu (zde na stránkách), bylo mi hned jasné, který z policistů to odnese. Je škoda, že tato postava neměla v seriálu žádný jiný smysl, než být v předposledním díle zastřelena v sedě na Tatramatce a stát se tak katalyzátorem v boji mezi Filipem a Klementem. Marvanovo chování bych ale hodnotil jako značně hysterické, těžko říct. Na druhou stranu se ukázal smysl druhého dílu seriálu, který mi původně připadal takový bezvýznamný. Holt karma, no. Teď, na konci předposledního dílu, jsou všechny knoflíky otočeny na matoucí strany a těším se na to, jak se v posledním díle o ten správný kousek pootočí, všechno to do sebe zapadne a já udělám „Wow!“(28.2.2017)

• - Spoiler: Pohraniční les, ve kterém se Filip Marvan (Václav Neužil) skrývá, se ve skutečnosti nachází v bývalém vojenském prostoru v Brdech. (Šéfik)

• - Vojáka, který při zátahu v lese doprovází Klementa Kratěnu (Jan Budař), ztvárnil Josef Trojan, syn Ivana Trojana (Martin Plachý). V době natáčení seriálu bylo Josefu Trojanovi 15 let a tudíž by ve skutečnosti do ČSLA nemohl být odveden. (Šéfik)