Svět pod hlavou (TV seriál)

Shadow of the Ferns

(festivalový název)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Sýkora, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Švejdová, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Ožvold, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor, Taťána Chvojka, Aleš Petráš, Karel Petrůj

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Přes hrubou nespokojenost s pátou a devátou epizodou, musím hodnotit celý seriál kladně, ale musím přiznat, že lví podíl na úspěchu patří Ivanu Trojanovi a jeho suše hláškujícímu nadporučíkovi Plachému. Seriál byl celkově velice kvalitně obsazen a pokud do něj tvůrci nezapomněli zakomponovat humor, výborně fungoval. Slabinou byl často mdlý výkon Václava Neužila a jeho neustále se opakující halucinační stavy. Velice mě ovšem bavilo, sledovat neotřelé vyšetřovací metody soudruhů z SNB a jejich neustálé lavírování mezi snahou vyšetřit a snahou nenaštvat. Abych to shrnul, bavil jsem se a určitě jsem seriál neviděl naposled, na Martina Plachého se určitě ještě podívám.(30.4.2017)

Zpočátku jsem vůbec nebyl nadšený, dokonce jsem měl obavy z toho,že se začnu nudit, pak se ale na scéně objevil Martin Plachý, který má občas takovou náladu, že ani neskloňuje, byly mi odhaleny taje sledovačky, u které se rozhodně musí zakusovat a já jsem sám sebe přistihl, jak se výborně bavím, takže tak.(27.4.2017)

Druhá epizoda se příliš snažila být thrillerem a já jsem jí to moc nevěřil. Myslím, že by tento seriál měl stát spíše na humoru, protože ve chvíli, kdy je dovoleno postavě Ivana Trojana, aby mě rozesmála, dostává druhý díl ty správné grády. Ve chvílích, kdy se začíná řešit koma hlavního hrdiny, se celý příběh zbytečně přibrzdí a zpoza rohu začne vykukovat číhající nuda.(27.4.2017)

Třetí epizoda přinesla mimo jiné výbornou roli Marka Taclíka, jeho Luboš Nováček mě opravdu dostal, to byl velkolepý počin. Do seriálu se po lehce jalovějším předchozím dílu opět vrátil humor a hned to šlapalo mnohem lépe. Navíc se podařila i exkurze na Festival politické písně, takže jsem si na tu hrůzu rád zavzpomínal, provedení některých hitů by bylo skutečně použitelné jako zbraň.(27.4.2017)

Čtvrtá epizoda mi přišla jako zatím nejlepší z celého seriálu. Vyšetřování případu vraždy mě bavilo, tvůrci tentokrát nezapomněli zapojit i humor a hlášky Martina Plachého jsou opravdu propracované. Musím pochválit i Jana Budaře, na kterého jsem v předchozích epizodách pozapomněl, ale jeho Klement Kratěna, jenž neustále bojuje proti reakčním živlům a západnímu imperialismu, je výborný. Jako bonus zde vystupuje Antonín Blaník v roli soudruha Šejby, Marek Daniel ty funkcionáře prostě umí. Bavil jsem se přímo luxusně.(28.4.2017)

• Závadová mládež (E05) (epizoda) (2017)

Po výborné čtvrté epizodě jsem se dočkal těžkého zklamání. Ano, doba to nebyla jednoduchá, ale na rozdíl od tvůrců si myslím, že ten správný depresivní dopad přichází v kontrastu s humorem, tentokrát humor chyběl a místo toho, abych přemýšlel nad závažnými skutečnostmi, zjistil jsem, že se vcelku nudím. Václav Neužil na mě v tomto seriálu působí poněkud mdle, takže díl postavený na procesech, které probíhají v hlavě poručíka Marvana, mi připadal jako krajně nezáživný.(29.4.2017)

No vida! Humor se vrátil z pauzy a s ním se vrátily i hvězdičky. Tentokrát si vzal vše na zodpovědnost Klement Kratěna, podpořil ho i Alois Špalek se svými "subotnikami" a hned se nám vedle toho všechna vážná témata lépe vyjímají. Čím dál víc mi ale vadí Filipovo komatózní blouznění a výpadky, úplně zbytečně se narušuje plynulost děje, což je škoda.(29.4.2017)

Spolu se čtvrtou epizodou byl pro mě tento díl zatím tím nejlepším ze seriálu. Tuzemská špionážní hra za účasti soudruhů ze země, kde zítra znamená včera, mě bavila, poprvé mě nenudil ani Filip Marvan, Martin Plachý hláškoval, co to šlo a major Špalek dával Klementovi pěkně vyžrat obkladačky, takže jsem byl úplně spokojený.(29.4.2017)

Seriál se mi jeví stále kvalitnější. Osmá epizoda mě potěšila, bylo v ní krajně přesoudruhováno, soudruh náměstek Šejba i jeho soudruh syn byli výborní, soudruh major Špalek s nimi soudružsky držel krok a Klementovi definitivně spadla maska uvědomělého budovatele socialistických zítřků. Každý soudruh musí za vším hledat OPBH.(30.4.2017)

Zabili Slávka, parchanti! Přes řadu vypjatých akčních scén jsem dokázal hodnocení proti páté epizodě zvednout jen o jednu hvězdičku, protože když se z tohoto seriálu vytratí humor, přestává mě bavit. Při sledování tohoto dílu jsem měl dojem, že kapitán Klíma něco šlehnul celému štábu, protože to byla jedna velká halucinace.(30.4.2017)

Z posledního dílu seriálu jsem měl velké obavy, ale první polovina byla výborná díky brysknímu plánu Martina Plachého na přechod státní hranice, druhá část už byla zcela na Filipu Marvanovi a kupodivu mě také nezklamala. Vysvětluji si to tím, že se hlavní postava konečně dostala z kómatu, což ději jedině prospělo.(30.4.2017)