Svět pod hlavou (TV seriál)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Milostný, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Komentáře uživatelů k TV seriálu (285)

Seriál se mě získal někdy od čtvrtého pátého dílu. Zajímavé bylo propojení nenarozeného Filipa s Filipem v kómatu. Pobavily nejen Sloky, ale i sledovačky Majora Zemana nebo polákovská trma vrma se Šarikem v podání Kryštofa Hádka. V závěrečných dvou dílech mě rušily na 80. léta nereálné vyšetřovací metody a rozsudek pro Martina Plachého. Pochopil bych, kdyby zemřel při útěku na hranicích, ale poprava zaváněla mírnou propagandou...(6.3.2017)

Není to špatné. V roce 82 jsem se též narodil a moc si toho nepamatuju, ale ty reálie vypadají reálně. Tedy až na tu policejní brutalitu. Nedělám si o SNB žádné iluze, ale padesátá léta už byla přeci jen dávno pryč.(31.1.2017)

Hodnotím po čtyřech epizodách. Jsem spokojen. Vypadá to, že se v Česku začaly po dvaceti letech konečně znovu natáčet dobré seriály. Zatím nevím, jak se to bude vyvíjet, podle mě je ale linie z minulosti jen Filipovou fabulací, která mu před smrtí má pomoct nalézt nějakou obhajobu vlastních skutků. Z toho důvodu taky není úplně fér vytýkat seriálu všechny ty anachronismy, protože než o realitu může jít jen o abstrakci osmdesátkové atmosféry. Všechna ta heslovitost a přepolitizovanost by tomu nasvědčovala. Nějak se mi ale nezdá, že by tvůrci zábavného seriálu uvažovali až tak hluboce. Dále se mi líbí obrazové pojetí, odehrává se to v létě, takže tomu ty pseudoosmdesátkové vyblité tóny sedí jako Julie v metru. Přesně tohle vyobrazení reality (nebo spíš její nadsazené abstrakce) mě svádí k nostalgii po době, kterou jsem vlastně nezažil. Líbilo by se mi projít se po šedivém sídlišti, zajít na pivo do místní putyky a večer si jít poslechnout Michala Davida, jakkoliv nechutné se to může zdát. Jenže lidé tehdy svou dobu tak nevnímali a nostalgie se vytváří až při ohlédnutí se. ||| Po zhlédnutí zbytku seriálu a vyjasnění všech linek musím přidat ještě jednu hvězdu. Seriál je na současné české poměry opravdu výjimečný, z vážně-nevážné polohy se v druhé půli láme v psychologické drama o soudružských sviních, až to s tou výše zmíněnou nostalgií není tak horké. Vyústění hodnotím kladně. Pokud má někdo potřebu hořekovat tady nad tím, že se ve scénáři vyskytují kiksy typu klíče od chaty, měl by si ujasnit, jestli zná význam pojmu mysteriózní sci-fi. Všechny polohy seriálu fungují bezvadně, u komediálních scén jsem občas šel do kolen (Sloky, rekonstrukce koupelny a soudruh, který je bohatý, protože pracuje na tom, aby se všichni měli stejně), u dramatických pasáží jsem se cítil stísněně, hrátky s časem mě bavily. Jen tak dál, Česká televize. (1 174.)(13.3.2017)

Ivan Trojan umí velmi dobře zahrát cokoliv od potrhlého anděla až po hláškujícího Vébáčka, který nejde pro ránu daleko. Nevím, ve které roli ho mám radš. Každá mu totiž spolehlivě sedne. Budaře budu pro změnu zase chvilku nenávidět. To byl ale slizák. Britskou předlohu neznám, takže nemůžu porovnávat, co je lepší. Považuju tohle za moc dobrý nápad pro retro seriál a hlavně zase trošku originální. Než jako kriminálka, mě tohle bavilo jako výborná studie o člověku, který leží v komatu. Vždyť nikdo nedokáže říct a popsat, co se takovému člověku děje v hlavě. Skutečně jenom leží napojen na přistroje nebo řeší zásadní věci do té doby nedořešené, které má v sobě ukryté jako ve třinácté komnatě aoni díku tomu vyplují na povrch? Mozek je prostě jeden velký neprobádaný vesmír. Mimochodem, sledování Majora Zemana mi přišlo hodně vtipné. To si budu z celého seriálu pamatovat nejvíc, jo, a pak taky kapela Sloky, ta ve mně zanechala fakt hluboký dojem.(10.4.2017)

Celkově musím rozhodně pochválit, protože se povedlo nejen zaujmout retrem, ale i vlastním příběhem. Dobře se mísila vztahová rovina s ideologickou i kriminální a nečekaně i dost psycho... A k tomu i komediální třešničky jako Sloky :-). Zvykl jsem si i na V. Neužila, sice až po několika dílech, ale po prvním bych tomu nevěřil. Pro Judit mám slabost ;-), dobrej Trojan a s rolí si vyhrál i Budař! Ocením i ten hudební motiv a Stín kapradiny mám taky moc rád, čili i za to plus. Čekal bych ovšem víc "wow" konec, jedna z mála věcí k vytknutí... Hodně silné ****(13.3.2017)

Život na Marse možný nie je. Kradnúť Život na Marse možné je.(11.1.2017)

Je mi celkem jedno, že v tomto případě není seriál původní, protože tohle se ČT prostě povedlo a to takřka ve všech ohledech. Předně se vydařila dobová atmosféra, ze které čišela ta bezútěšnost 80.let. Zadařilo se i s postavami, ačkoliv hlavní hrdina mi ze začátku trošku lezl na nervy a nedařilo semi uchopit Neužilovo sporé herectví. Ale to si časem sedlo. Naopak vedlejší postavy se vydařily bez výjímek a Trojan s Budařem vyloženě excelovali. A bavily i vtipné vložky, které odkazovaly na absurditu minulého režimu a konkrétně Slávkova analýza padajícího těla či akce kachličky patří k nezapomenutelným scénám. Líbilo se mi i to, jak seriál gradoval, ale to byla zároveň i předehra k největšímu mínusu, protože velká natěšenost znamená i velké očekávání a proto mě závěrečné rozuzlení trochu zklamalo. Nicméně pokud bude ČT podobně pokračovat v implantování zahraničních seriálů do našich podmínek, budu ty koncesionářské poplatky milerád platit. 80%(8.3.2017)

Česká televize neměla od dob "Případů 1. oddělení" lepší seriálové pondělky. Několik dílů mi trvalo, než jsem si zvykla na psychedelické výlety hlavního hrdiny, ale postupem času se mi příběh Filipa Marvana víc a víc zarýval pod kůži, a to hlavně díky skvělému vykreslení osmdesátkové atmosféry a poměrů mezi všemi těmi soudruhy. A Trojanův Plachý největší hvězdou seriálu.(11.3.2017)

Vyborne retro, ktere je ozdobou celeho serialu. Skoda jen, ze se Marvan nepoustel do vetsich debat o budoucnosti a odbyl to cca trema poznamkama... Rada zajimavych hereckych vykonu, predevsim Trojan valel, pak Bardos, Budar, Chmela a koneckoncu bavil i Kopta, i kdyz to je takova karikatura, ale zabavna... Nejvetsi slabinou je deravy scenar, ten se ale da omluvit, kdyz se de facto jedna o fikci. Napad dobry, provedeni taky, presto zaokrouhlim smerem dolu.(7.3.2017)

Seriál České televize překvapil. A to skutečně moc. Po prvním díle jsem netušil, do čeho jdu, ale nakonec z toho byla nesmírně dobrá, originální a zajímavá podívaná, která deset večerů bavila velice dobře. Vedle netypicky hrajícího Neužila zaujal samozřejmě Trojan, ale potěšil také Kopta, Budař a Jeřábek. A pochvalu zaslouží scénáristé. Teď už mi nezbývá nic jiného, než si celý seriál pustit znovu a vychutnat si některá vypečená místa.(7.3.2017)

Ano, tohle jsem přesně čekal od oslavované Pustiny. Mnohavrstevný scénář, z něhož si každý může vybrat to své. Je tam spousta nejednoznačností, nedotažeností, ale tady to vidím jako pozitivum. Výborné výkony a ta atmosféra beznaděje a bezvýchodnosti, konečně něco co kreslí osmdesátá léta opravdu tak jak je pamatuju i já. Humus první třídy. Zjev kapely Sloky i s těmi jejich songy je za pátou hvězdu. Výborné po všech stránkách. 85%(8.3.2017)

Zábavný seriál o tom, jak to v socialismu nebylo. 1) Prostý nápad vrátit se časem asi 30 let nazpět (viz anglický Life on Mars 2006) zhodnocuje východoevropské obohacení - návrat do socialismu (viz ruská Обратная сторона Луны 2012). Tím lidské příběhy dostávají nový, velmi atraktivní, rozměr._____ 2) Je příznačné, že nejnadšenější fanoušci jsou mezi těmi, kteří uvedenou dobu nezažili. Karikaturní zkratky je oslovují více, než nás, kterým přibarvení esenbáci připadají spíš jako z komiksu, než jako živé postavy. Hrůza, smím-li to tak označit, tehdejší doby totiž netkvěla v podobných týpcích, ale ve všeobjímající šedi, všednosti, vládě průměru a bezútěšnosti._____ 3) Na druhé straně je symptomatické, že komentátoři, kteří označují seriál za odpad nebo ho hodnotí jednou hvězdičkou, se, jak je z jejich příspěvků zřejmé, často hlásí k ideologii minulého režimu a vůči současnosti jsou velmi kritičtí. Komenty pak více vypovídají o politické orientaci svých pisatelů, než o díle samém._____ 4) Seriál není úsměvné hřebejkovské ohlédnutí za minulostí. Postupný přechod od směšna v prvních dílech do mrazivého dusna v dílech posledních vnímám s odstupem jako úspěšně naplněný dramaturgický záměr. Až sem je všechno dobře._____ 5) Problémy nastanou s určením žánru. Komedie snad ano, ovšem mysteriózní prvky jsou místy zcela nesrozumitelné a psychologii vidělo dílo z tryskáče. Neuspokojivý konec završuje mnoho logických lapsů. Drobné historické nepřesnosti v této souvislosti jsou pak už jen úsměvné ("sovětská zmrzlina")._____ 6) Naštěstí je tu vynikající 53letý Ivan Trojan (Filipův spolupracovník, npor. Martin Plachý), na jehož vystoupení jsem se vždy těšil a 38letý Václav Neužil (do minulosti přenesený por. Filip Marvan), kterého mám velmi rád._____ 7) Výstižný koment: gudaulin, OldBeast.(26.5.2017)

• Sabrewulf

Další trapná agitka od pomatených tvůrců, kteří se nám snaží vnutit, že za komančů byli všichni úředníci strašně zlí a všichni policajti všechny mlátili obuškem. Neříkám, že to bylo tehdy zlaté, to určitě ne, ale to jak se nám furt ve filmech a seriálech tohoto typu snaží předhodit, že to bylo div ne apokalypsa, tak to už je na léčení. Přesně to vystihl jeden uživatel, když napsal, že už jenom čekal, kdy tam ti policajti začnou žrát děti. Trapas. Jinak platí úplně to samé, co už jsem napsal ke sračce Bohéma.(20.2.2017)

Sice mám docela odpor k zahraničním seriálům a Life on mars sem neviděl,ale tahle lahůdka mě neskutečně baví.Když se ovšem někoho za svýho okolí zeptám na Svět pod hlavou,tak buď nikdo nezná,nebo vůbec nechápe smysl toho všeho.Musim říct,že ta doba před revolucí je vykreslená skvěle,obsazení je neskutečný,a vzpomínat budu na legrační význam slova sledovačka i se smrští panáků,který u toho vychlastali.A myslim ,že je dobře.že současnost dostala jen půl prvního,a půl posledního dílu,protože to mezi tim bylo výborně natočený,mysteriozní,prostě úspěch.90%.(7.3.2017)

Pominu ty, kteří hodnotí hůř jen proto, že to není původní nápad českých scenáristů. Sedm statečných -coby remake Samurajů- přece taky nikdo nehodnotí automaticky špatně. Televizní look seriálu bych toleroval, pokud toho jsem schopen u jiných TV seriálů, jako např. u Krajních mezí nebo Sherlocka. (A to já jsem.) A konečně pokud jde o "ideologické" vyobrazení 80. let, tak tu sice není nejobjektivnější, ale člověk by to měl brát podobně, jako když v 70. letech natočili Pomádu nebo Happy days. Tedy opět s nadhledem. A pokud to někdo nedokáže, nechť přesedlá z televize na odbornou literaturu a nedělá si těžkosti s popkulturou.(22.3.2017)

To by mohl být tak výborný seriál, kdyby. A kdyby a kdyby a kdyby a kdyby. Ze Světa pod hlavou nevyužitý potenciál svítí na všechny strany. Největším problémem jsou herci a atmosféra. Václav Neužil občas působí prkenně, občas naopak přehrává. A slabších rolí se bohužel objevilo docela dost. Naštěstí vesměs epizodních. Scénář mrhá mysteriózní linií. Na budování hutné atmosféry tajemna téměř rezignoval a o paranoidní zkoumání světa kolem sebe se pokusil jen náznakem. Rádio sem tam zablábolí pár nesouvislých vět, ozve se neznámý hlas odnikud a to je všechno. Stále se opakující flashbacky to samy neutáhnou. Příběh je plný děr a hluchých míst. Naštěstí tenhle nedostatek časem skoro vymizel. I pozitiva se ale našly. Budař a Trojan zastínili unylého hrdinu a především ten druhý jmenovaný si jede svou extratřídu. V jeho podání zní všechno tak nějak líp. Hlavní tahák je výprava. Ta je bezezbytku luxusní, i když jsem si občas říkal, že se na to měla produkce vykašlat a odklepnout radši retro kriminálku. Pak bych alespoň pořád podvědomě nesrovnával s excelentní předlohou. Takže dobré, dokonce nadprůměrné a chytlavé, jenže ten potenciál.(2.2.2017)

Moc fajnový seriál, ale také mi přijde jako obrovsky promarněná šance natočit něco neskutečně famózního. Hlavně pár posledních dílů mi připadá tak nějak dadaistických, když děj směřuje k něčemu velkému, aby to vyšumělo a nebo obrátilo úplně někam jinam. Závěrečné loučení se všemi postavami začíná s jednou, u který se děj vůbec nikam neposune a přijde mi to jako obrovská škoda (teda nějaká ta nápověda tam je, ale to je dost podivný). Škoda, že nebylo víc takových dílů jako Anděl pomsty (2. díl). Tajemný, opravdový a velmi melancholický.(7.3.2017)

"Svět pod hlavou" - socialistické retro u nás stále táhne, alespoň tedy u generací co jsou nyní 20+, protože má co nabídnout, jak nostalgii tak specifičnost doby. Plus já mám navíc slabost pro policejní seriály (záměrně neříkám detektivní, protože jak se jedná o soukromá očka, tak mě to moc nebere), a to se zde krásně snoubí. První díl začíná být dobrý právě s přesunem do osmdesátých let a s nástupem Trojana, na kterého jsem hodně vsázel a hodně mě baví. Celé to vypadá dobře, je tam srdíčko, snaha, druhý díl přinesl i trochu "meta" do příběhu (zápletka s Andělem odplaty sice není moc originální, ale má moc hezký konec). Těším se na další díly a jsem rád, že tyhle věci u nás vznikají (a stále to zkouší a občas i posunou zase o kus dál).(13.1.2017)

Souhlasím, je to tak divné, až je to dobré...(16.1.2017)

Tady není moc co řešit. Originál je original, scénárista se s jeho možnostmi popral skvěle, využil potenciál času příběhu, podstatně eliminoval tendenční klišé, zcivilněl vztah člověka k dobovému diskurzu... Oproti Hřebejkovým sračkám s křečovitou doslovností, nepřirozeností, účelovou plochostí s předem danou typologií postav pracuje Svět pod hlavou s něčím, co můžeme nazvat charakter a proměnlivost charakteru ... Jsem nadšený: skvěle napsané, zahrané a natočené.(7.3.2017)

Největším mínusem seriálu je současnost, a to už na začátku. Pohyb v osmdesátkách po počáteční kostrbatosti ale vše vynahradil. Já se v tom našla a některé charaktery jsou tak dokonalé, že jsem se skoro viděla, jak v osmdesátkách každý víkend sedíme u umatlaných stolů bez ubrusů, všichni máme zúžené kalhoty, dlouhé vlasy a posloucháme něco, co ani trochu nepřipomíná Sloky pana Janečka. Atmosféru doby se všemi jejími absurditami a nevypočitatelností vykreslil seriál dokonale. Místy mi ale vadilo, že mladý Marvan si mohl dovolit být rebel, protože se mu nemohlo nic stát, takže se úplně nemohl vžít do osudu svého táty, který tenhle luxus neměl. A pak ten uspěchaný nedotažený konec. Přesto ale: ČT jede!(11.3.2017)