Svět pod hlavou (TV seriál)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Milostný, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Komentáře uživatelů k TV seriálu (287)

Seriál se mě získal někdy od čtvrtého pátého dílu. Zajímavé bylo propojení nenarozeného Filipa s Filipem v kómatu. Pobavily nejen Sloky, ale i sledovačky Majora Zemana nebo polákovská trma vrma se Šarikem v podání Kryštofa Hádka. V závěrečných dvou dílech mě rušily na 80. léta nereálné vyšetřovací metody a rozsudek pro Martina Plachého. Pochopil bych, kdyby zemřel při útěku na hranicích, ale poprava zaváněla mírnou propagandou...(6.3.2017)

Motiv je sice převzatý, ale zpracování a herci jsou lepší než originál. Trojan je tu zase o level nad všemi a perlí neskutečné hlášky. Tři nově napsané normalizační hitovky podtrhují atmosféru kulturního zmaru. Soudruzi, já se výborně bavil!(25.3.2017)

Ambiciózní.(21.8.2017)

Pěkně ujetý seriál. Myslím, že si to herci náramně užívali ten retro styl.(18.1.2017)

Kupodivu pro mne velké překvapení. Přijde mi to lepší než originální Life on Mars. Cesta do hlubin socialismu v jakémsi lucidním a - proč to nepřiznat - fetišistickém snu. Líbí se mi, že Neužil celou dobu jen tak zpruzeně, otráveně nebo jen unaveně kouká: rezignoval, na to kde se to ocitl a už to chce akorát přečkat než se probudí. Všelijaké rituály (sledovčaka v prvním díle, politická píseň ve třetím) by na mnoho lidí mohlo působit otravně a nevěrohodně: je ale potřeba říct, že to je zkrátka a dobře sen: sen a vzpomínky nás husákových dětí na socík. A v nich je vždy přítomná hebká vlna nostalgie, která všechno úlevně přelije. Také jednotlivé díly oplývají velmi nenápadným, ale funkčním "vysušeným a trapným" humorem. Humorem ovšem docela odlišným třeba od sklepáckého pitvoření. Ve Světě pod hlavou humor hlavně plyne většinou z toho, jak na sebe nevřícně kouká trio Neužil, Budař a Trojan. Kupodivu to má ale i jistý šmrn a zvůj osobitý rytmus (zkrátka všechno co postrádala třeba Pouta). Třetí díl zatím nejlepší - i když Sloky dávají hudebně spíš vzpomenout na uhrančivost Debbie Harry a Blondie než na postmortální království Markéty Muchové a Franty Janečka :-)(18.1.2017)

Svět pod hlavou je dogmatické, jen naruby převrácené politické školení diváctva, a nic moc nad to. Pokud tenhle status politruků tvůrcům stačí k umělecké spokojenosti, budiž, jejich boj. 27 let po únoru byl natáčen major Zeman a tohle je 27 let po roce 1989 podobně primitivní, jen to nemá ten potenciál nezáměrné parodie, kterým Zeman i po těch letech potěší oko estéta-hovadisty. Takže si myslím, že to nebude televizní trvalka. Na druhou stranu, dívat se na to dá, baví mne Budař, Kopta a přišel jsem na chuť i Neužilovi. Trojan má sice dost prostoru, ale na ten rozsah je jeho role příliš jednorozměrná a předvídatelná, takže díl od dílu začíná nudit.(19.1.2017)

• johnymdoe

1* za cestu v čase, jinak odpad. Antikomunistická, nesledovatelná slátanina připomínající mi snad jen Pomalé šípy. Bez Dobrého scénáře, bez dobré režie, bez dobrých herců..až na Trojana, z kterého je mi tady k zvracení.(23.1.2017)

Hodnotit dosud běžící seriál asi není nejsprávnější, ale od pomalého rozjezdu mne každým dílem chytá více a více. Atmosféra, obraz doby, reálné postavy dělají seriál o několik řádů zajímavější než ostatní retro-seriály, kde hlavní roli mají spíš dobové rekvizity [Vyprávěj, Polda]. Ale nejde jen výstižný pochmurný pocit těch ze závadové party a pohoda soudružského teplíčka těch ze správné strany, ale i o výborný humor. Příjemná je mysteriózní zápletka, ale seriál nemá chybu jakmile se soudruzi rozsoudruhujou a Plachý ztratí plachost. Kriminální zápletky jsou pak již jen polystyrén na vycpání děje :). Straník je zárukou nestrannosti! Závěr nakonec překvapil. [8/10].(23.2.2017)

Tak když tomu flanker.27 dal odpad, tak mě to hned zaujalo. Asi nepochopil, že zatímco sledoval příběh z roku 1982, sledoval představu člověka o tomto roce. Asi nepochopil, že zatímco sledoval detektivku, sledoval představu o detektivce. Asi nepochopil, že zatímco sledoval zápletku postav, sledoval v kómatu bdělým mozkem utvořenou zápletku postav. Já se u toho královsky bavila a všechno mi dávalo smysl.(13.3.2017)

Na začátku série: Není to zatím špatné. Esenbáci jsou zde asi trochu ostřejší, než opravdu byli, ale jako příslib pro další díly, to není zlé. Po jejím skončení: Temnota, prázdnota, opuštěnost i jakási pofidérní jistota socialistické společnosti s jasným rozdělením rolí, možností i nadávkovanou rezignací přináší milé uspokojení z vězení, do kterého se mnozí recidivisté - pamětníci minulého režimu - rádi vracejí. Solidní český seriál a finální čtyři hvězdy.(2.1.2017)

Krimi průměrné a ta linie postavy mi přijde absolutně zbytečná. Hlavní postava je i se svýma, útrnýma pohledama a topornou ironií hrozně nudná. Ještě že vše napravuje ta retro satira, která zatím vypadá tematicky dávkovaná a je super. Edit: na konci musím ocenit že to dává nějaký smysl i celkově:)(17.1.2017)

Poctivě dokoukáno všech deset dílů. Když pominu trochu haluzové story, hlavně tedy v závěru, tak seriál je vyjimečný hlavně dobou, ve které se příběh odehrává a to převážně v roce 1982. Pro mladší ročníky možná nezajímavé, pro Husákové děcka jako já je to naprosto dobovej zákusek :)(6.3.2017)

Na Svět pod hlavou jsem se těšila jako malé dítě na Vánoce. Kryštof Hádek a Ivan Trojan v jednom seriálu, to je opravdu víc než splněný sen. Už od první epizody mě seriál pevně chytil a nepustil až do konce. V průběhu jsem těchto deseti týdnů jsem se opravdu vyloženě těšila na to, až bude pondělí :) S každým novým dílem jsem si říkala, že přece není možné, aby byl ještě lepší než ten předchozí. A přece jenom to možné bylo. Moje obavy z toho, že se ke konci přece jenom něco pokazí a bude z toho výborný seriál s podprůměrným koncem nakonec ale s poslední epizodou zmizely. Závěr seriálu sice byl v něčem trochu předvídatelný, ale taky v něčem překvapil a ve finále byl ještě lepší, než jsem čekala, že bude ... Kromě stupňující temné a vypjaté atmosféry mě dokonale potěšil i scénář, který byl jak dostatečně napínavý, tak i vtipný ... Ivan Trojan zde předvedl opravdu vynikající herecký výkon. Jemu ty postavy všelijakých strážců zákona prostě padnou jako ulité ... I Kryštof Hádek mě svým hereckým výkonem absolutně nadchl. Role máničky se k němu překvapivě hodila naprosto úžasně a i toho alkoholika zahrál naprosto bezchybně. Díky roli Filipa Marvana jsem si taky docela dost oblíbila pro mě předtím celkem neznámého Václava Neužila, naopak Jan Budař, kterého mám jako herce opravdu ráda, dokázal vytvořit z Klementa Kratěny tak nepříjemnou postavu, že mi už jenom při pohledu na jeho obličej vyskočila husí kůže ... Netvrdím, že bylo všechno úplně stoprocentní, ale ve finále v seriálu nedokážu najít jedinou zásadní věc, která by mi v něm vadila nebo neseděla. Naprosto čistých pět hvězdiček! Svět pod hlavou je jeden z nejlepších Českých seriálů vůbec a velmi ráda se na něj podívám znovu.(6.3.2017)

Proc to ma tak nizke hodnoceni???? Dejte sem další řadu!!(9.1.2017)

Originálne každým "coulem" a seriál možno posudzovať vo viac rovinách, ale ako celok to funguje zatiaľ ...(15.1.2017)

V prvom rade musím povedať, že milujem filmy alebo knihy s tematikou cestovania v čase. Takže som mal veľké očakávania. V druhom rade konštatujem, že je to výborne natočené, exteriéry, interiéry, kamera atď. Napriek tomu som trochu sklamaný. Čakal som väčšiu interakciu minulosti a budúcnosti, napríklad v dieloch, kde sa vyšetrovali jednotlivé prípady, využitie poznatkov, ktoré mohol mať len človek z budúcnosti. Tu sa však Filip Marvan správal ako obyčajný esembák z 80. rokov. V dieli, kedy začal Filip zisťovať, ako to bolo s jeho otcom, začal nejaké reči z budúcnosti, ale to rýchlo skončilo jeho bezvedomím... No uvidíme, čo sa z toho vykľuje a možno hviezdičky ešte pribudnú.(4.2.2017)

Jeden z nejlepších českých seriálů poslední doby. Socialisticky přesný, strefující se do systému, zesměšňující ho. Místy směšný, místy nasírající. Vyvážené a herecky velmi dobré. A Ivan Trojan rulezz.(20.2.2017)

Trojan je motor, který když ve správný moment nastartujete, vytáhne s grácií lecjaký náklad a že si tvůrci naložili.(7.3.2017)

Čest, soudruzi a soudružky! Tak jsem zdejší komentáře prověřila po politické linii a tak nějak bylo asi už vše napsáno. Každopádně i přesto se mi chce vykonstruovat nějaký koment tak, aby to "straně a Šejbům vyhovovalo". Konečně se na české scéně objevil koukatelný seriál s perfektní atmosférou, výbornými hereckými výkony, sympatickou zápletkou a navíc nabitý skvělými retro hláškami. Tvůrcům se podařilo stvořit celek, který zaujme a baví, což je v dnešní době sračkoidních seriálů celkem zázrak. Jak už to u filmů a seriálů tohoto typu bývá, časový paradox má své nedostatky, respektive spíše záhady, ale nijak závažné a rušivé. Pozorné diváky budou bavit občasné drobné "easter eggs" (poznámka pro češtinské hnidopichy: ano, jsme na ČS databázi, ale lepší český ekvivalent mě teď o půl druhé ráno prostě nenapadá, tak ani nezkoušejte otevírat hubu). Závěrečný díl by zasloužil delší stopáž, od určité chvíle byl krapet uspěchaný a s až neuvěřitelně hladkým průběhem dané situace. Kladně hodnotím všechny ty osmdesátkové hudební reference, to je jedna velká nostalgie a hned má čék náladu vybordelit "dvojče", vyštrachat pár kazet a s řetězem z céček kolem krku křepčit po obýváku (jak po minovým poli?)... Opravdu seroš bez příkras, s napětím i humorem, takže uděluji zasloužené čtyři rudé hvězdy a doufám, že podobně kvalitních seriálů uvidíme v té naší naštěstí už ne socialistické vlasti stále více.(9.3.2017)

Tento seriál jsem si náležitě užil. Start série byl takový, že příště uvidíme, jestli u toho vydržíme. V dalším dílu se začíná vytvářet nadhled nad socialistickou kriminálkou s lehkým humorem. Potom přijde festival politické písně, který musel potěšit nejen pamětníky a ten jsem musel samostatně okomentovat. S každým dalším dílem roste kvalita i závislost. K humoru se pomalu přidávají pravé kriminální případy a atmosféra se zatemňuje. Přitom je do děje zamontováno spousta drobných pravděpodobných situací té doby. Dalo by se říct, že je to takové filmové muzeum totality. V závěrečných dvou epizodách už jde opravdu o život a nestačí jen kriminálka, ale dělá o tom i StB. Před posledním dílem jsem měl trochu obavy, aby závěr nevyšuměl do hloupého ztracena, jako tomu bylo už u několika seriálů, kde tvůrci na závěr nevěděli, kudy kam. V tomto případě slušné. Oproti zahraničním verzím (které jsem neviděl), jsme určitě měli velikánskou výhodu v tom, že návrat do minulosti mohl být do rozvinutého československého socialismu, což by zápaďáci nedali, ani kdyby chtěli. Herecké obsazení skvělé. Když vyzdvihnu jen tři, tak: Neužilovo herectví-neherectví, do kterého se divák musel postupně vpravit. Dále skvělý Trojan, nejprve dobový kriminalista a pod vlivem „vetřelce“ i správný borec. A nesmí se zapomenout na ohebného Budaře coby krimi-estébáka Klementa.(9.3.2017)

Jeden z nejlepších českých seriálů posledních let. Samozřejmě ne bez chyb a bez hluchých míst, ale jako celek to dává smysl, dobové reálie vystiženy velmi dobře, herecky od hlavní dvojice vynikající, a i spoustu menších rolí potěšilo. 80%(9.3.2017)