Svět pod hlavou

• angličtina World under Head (více)
Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Epizody(10)

Belbo

Tady není moc co řešit. Originál je original, scénárista se s jeho možnostmi popral skvěle, využil potenciál času příběhu, podstatně eliminoval tendenční klišé, zcivilněl vztah člověka k dobovému diskurzu... Oproti Hřebejkovým sračkám s křečovitou doslovností, nepřirozeností, účelovou plochostí s předem danou typologií postav pracuje Svět pod hlavou s něčím, co můžeme nazvat charakter a proměnlivost charakteru ... Jsem nadšený: skvěle napsané, zahrané a natočené. "Tak co? Jsme v pohodě a nebo v prdeli? ()

Mrkvič

Moc fajnový seriál, ale také mi přijde jako obrovsky promarněná šance natočit něco neskutečně famózního. Hlavně pár posledních dílů mi připadá tak nějak dadaistických, když děj směřuje k něčemu velkému, aby to vyšumělo a nebo obrátilo úplně někam jinam. Závěrečné loučení se všemi postavami začíná s jednou, u který se děj vůbec nikam neposune a přijde mi to jako obrovská škoda (teda nějaká ta nápověda tam je, ale to je dost podivný). Škoda, že nebylo víc takových dílů jako Anděl pomsty (2. díl). Tajemný, opravdový a velmi melancholický. ()

Stegman

Pominu ty, kteří hodnotí hůř jen proto, že to není původní nápad českých scenáristů. Sedm statečných -coby remake Sedmi samurajů- přece taky nikdo nehodnotí automaticky špatně. Televizní look seriálu bych toleroval, pokud toho jsem schopen u jiných TV seriálů, jako např. u Krajních mezí nebo Sherlocka. (A to já jsem.) A konečně pokud jde o "ideologické" vyobrazení 80. let, tak tu sice není nejobjektivnější, ale člověk by to měl brát podobně, jako když v 70. letech natočili Pomádu nebo Happy days. Tedy opět s nadhledem. A pokud to někdo nedokáže, nechť přesedlá z televize na odbornou literaturu a nedělá si těžkosti s popkulturou. ()

Helmutek

Počáteční moje rozčarování z dementních a neuvěřitelnejch dialogů vystřídalo čím dál větší nadšení a očekávání, co se z toho nakonec vyvrbí, aby ten můj skoro až pětihvězdičkovej dojem na konci zase trošku srazil ten závěr a samotný rozuzlení. Pochybuju, že se to natáčelo chronologicky, nějakym zvláštni způsobem ale přesto první díly byly opravdu takový rozpačitější; a to, co mě na nich rozčilovalo, nakonec úplně vyzmizelo - jen tím, že jsem si na to teoreticky moh zvyknout a mohlo mi to přestat vadit proto, to podle mě neni, protože očividně nejsem jedinej, kdo to tak vnímá; viz např. komentář Wysche). Jak byl pro mě ale na začátku i ten Neužil nepřesvědčivej, tak postupně se z něj a Trojana (kterej si to samozřejmě dával od první vteřiny) stala skvělá, stylem možná až "noirovsky" laděná dvojka, u který ta chemie prostě fungovala parádně. Nádherně nechutnej a slizkej je Budař, kterýmu tydle role očividně jdou, a vůbec celá ta jeho válka s Neužilem. Kopta v roli majora je vybranej taky dokonale, a skvělej je i ten Jeřábek, resp. kolega-dement Slávek z oddělení. Celej seriál je narvanej výbornejma hláškama, který si z toho komunismu nejen osumdesátejch let dělaj skvělou prdel, aniž by se to ale snížilo k nějaký prvoplánový gagovitý komedii - za mě je to většinou spíš mrazivý. Je narvanej spoustou nápadů a perliček (POZOR, TROLEJ), kterejch je tolik, že jen potvrzujou to, že se nad scénářem a režií někdo fakt zamyslel, a že se nad tim hlavně zamyslel někdo, kdo má co říct (ať už typu skvělý "sledovačky" u Majora Zemana, ale i typu "nedočkavej Neužil přeskakuje plot, Trojan si s povytaženym obočim otevírá odemčenou branku"). Bezvadná je i Plodková s nechuťákem Taclíkem a celou tou jejich Janečkovy Kroky parodizující kapelou (se skvělejma písničkama Petra Marka!) - už jenom třeba verš "Já mám radši Tondu nežli bombu" je prostě paráda... Je toho hodně co chválit, a navzdory tomu (pro mě) nepřesvědčivýmu začátku a pár drobnostem v průběhu jsem si u seriálu zvolna blížícího se vrcholu nakonec řikal, že tomu snad dám pětikouli - má to atmosféru, má to nápad (jasně, dost díky předloze Life on Mars, kterej jsem teda ani neviděl, ale stejně; my máme proti Britům jednu výhodu - socialismus /jak už někdo z tvůrců řek v nějakym rozhovoru/, a do jeho reálií je ten byť přebranej námět vsazenej prostě skvěle), má to šmrnc, má to vtip a lehkost, funguje tam chemie mezi hercema, prostě to celkově šlape tak, jak by kvalitní seriál měl podle mě fungovat. Sice byly i věci, který mi vadily - třeba občas moc kulisovitý prostředí, pak třeba strašlivá Judit Bárdos (ze mě jednak ošklivá a nesympatická ženská, ale taky hrozná a afektovaná herečka s příšernejma replikama - ta celá se za mě fakt nepovedla), ale byl jsem z toho fakt celkově nadšenej víc a víc - o to víc jsem se těšil na i ten závěr, na nějaký rozuzlení a rozřešení, jak co teda vlastně kurva je. Ale abych se přiznal, ten konec mě teda vůbec nepřesvědčil, tam mám teda velký otazníky - o čem že to teda vlastně bylo? O co celou dobu šlo? Protože podle toho, jak to skončilo, to skoro vypadá, jako kdyby se nám tvůrci snažili říct, že to celý vlastně nějakej pan Všehomír nebo Vesmír nebo kdo vlastně udělal pro milýho Filípka jen proto, aby si moh vyžehlit vlastní blbostí zaviněný, ne úplně zajímavý nebo podstatný problémy a přešlapy (porušení zákona kvůli krytí zadluženýho bráchy, snaha vymazat jeho dluh...). To se jako to všechno dělo proto, aby on dostal šanci chytit pod krkem jinýho gaunera, i když sám žehlil vlastně jinej, svůj podvod? Dyť v žádnym právu vlastně nebyl. Někdo by moh říct, že se pak přece nejspíš šel udat, takže přece cajk, ale stejně - i když tam na konci všechny ty skutečný zlosyny vyšachoval a vytrestal krásně a až pohádkově, tak ani tak mi to prostě moc nepasuje do toho, že by se celej ten krásně mysteriózní tyjátr (kterej mě do tý doby fakt bavil, to nemyslim pejorativně!) děl jen kvůli tomu, aby (když to trochu zparafrázuju) jeden jouda měl šanci zahladit průser při žehlení demence dalšího joudy, jeho bráchy, za jehož pitomý dluhy samozřejmě nemůže nikdo jinej než jen on sám. Prostě tl;dr: Začátek rozpačitej, pak skvělá záležitost téměř až do konce, kdy to za mě zase trochu spadlo dolů tim "vysvětlenim", o co teda vlastně celou dobu šlo nebo nešlo. Ale i tak je to další z pozoruhodnejch a skvělejch (českejch) seriálů, který rozhodně stojí zato mít v povědomí. // "Musíš tu buzeraci posílat dál. Někdy seš sám buzerovanej, ale pak si sám zabuzeruješ, a pak je na světě torchu líp." // "Teď je socialismus, s bohatejma jsme se už přece vypořádali. Soudruh Šejba, to je funkcionář, to je něco jinýho. Ten je bohatej proto, že pracuje na tom, abysme se všichni měli stejně." // "A pokud přijdete na to, že soudružku někdo zabil, tak to celý předáte tady Klementovi. - Klementovi? - Jo, Klementovi, protože ten je narozdíl od vás spolehlivej straník. Takže je jistota, že bude nestrannej." // "Pravda nikoho nezajímá, důležitý je to, co je důležitý." // "Až tady budeš tak dlouho jako my, tak zjistíš, že někdy neni třeba vyšetřovat vůbec nic, protože už všechno víme, a taky víme, jak je to pro nás všechny nejlepší." () (méně) (více)

Lachtaan

Sice jsem trošku doufal, že se mimo převažující množství epizodních příběhů seriál ponoří do důsledků cestování časem, ale i přesto, že se moje touhy nevyplnily, mohu s klidem konstatovat, že Česká televize vyrukovala s dalším poutavým krimiseriálem se sice trochu uspěchaným, byť již nějakou tu dobu očekávaným finále. Vaška Neužila mám každým dalším projektem čím dál tím radši. ()

viperDavid

Škoda toho konce, nedávalo to smysl, čekal jsem lepší dovršení jinak skvělého seriálu. Dost mě to bavilo a musím říct i překvapilo. Trojan je machr, ale nebyl vůbec špatný Neužil nebo Juditka :) ()

noriaki

To by mohl být tak výborný seriál, kdyby. A kdyby a kdyby a kdyby a kdyby. Ze Světa pod hlavou svítí nevyužitý potenciál na všechny strany. Největším problémem jsou herci a atmosféra. Václav Neužil občas působí prkenně, občas naopak přehrává a slabších rolí se bohužel objevilo docela dost. Naštěstí vesměs epizodních. Scénář mrhá mysteriózní linií. Na budování hutné atmosféry tajemna téměř rezignoval a o paranoidní zkoumání světa kolem sebe se pokusil jen náznakem. Rádio sem tam zablábolí pár nesouvislých vět, ozve se neznámý hlas odnikud a to je všechno. Stále se opakující flashbacky to samy neutáhnou a příběh je plný hluchých míst. Pozitiva se ale našly a není jich málo. Budař a Trojan zastínili unylého hrdinu a především ten druhý jmenovaný si jede svůj vysoký standard. V jeho podání zní všechno tak nějak líp. Hlavní tahák je výprava, která je bezezbytku luxusní. Občas jsem si říkal, že se na to měla produkce vykašlat a odklepnout radši retro kriminálku. Pak bych alespoň pořád podvědomě nesrovnával s excelentní předlohou. Takže dobré, dokonce nadprůměrné a chytlavé, jenže ten potenciál. ()

hanagi

Nemám moc ráda, když se recyklují osvědčené formáty a přizpůsobují se místnímu publiku. Tentokrát ale musím udělat výjimku. Česká verze britského seriálu Life on Mars má pro mě důležitou přidanou hodnotu - naprosto přesné zobrazení 80. let, tedy období mého mládí. Na jedné straně vzdor, recese, ale i strach (a to si moc dobře pamatuju!) a na druhé arogance, povýšenost a samozřejmá drzost nedotknutelných. ()

Cushing

Pěknej nápad, scénář, herecké výkony i režie. Občas dialogy zašustí papírem, občas zbytečně doříkávají to, co je evidentní, ale opravdu málokdy. Nadstandardní seriál pro covidové karantény i lepší časy. Zhlédnuto na Netflixu. ()

VasaX

"Svět pod hlavou" - socialistické retro u nás stále táhne, alespoň tedy u generací co jsou nyní 20+, protože má co nabídnout, jak nostalgii tak specifičnost doby. Plus já mám navíc slabost pro policejní seriály (záměrně neříkám detektivní, protože jak se jedná o soukromá očka, tak mě to moc nebere), a to se zde krásně snoubí. První díl začíná být dobrý právě s přesunem do osmdesátých let a s nástupem Trojana, na kterého jsem hodně vsázel a hodně mě baví. Celé to vypadá dobře, je tam srdíčko, snaha, druhý díl přinesl i trochu "meta" do příběhu (zápletka s Andělem odplaty sice není moc originální, ale má moc hezký konec). Těším se na další díly a jsem rád, že tyhle věci u nás vznikají (a stále to zkouší a občas i posunou zase o kus dál). ()

Všivák

Tenhle seriál mě hodně bavil. Bavil jsem se vtipnýma narážka na dobu. Zhrozil jsem se, jací lidé sloužili ve veřejných institucích. Pokud je to pravda, tak důležité funkce zastávali tupci, patolízalové a zlý lidi. Každopádně Trojan v charakterní roli je dokonalý. Neokoukaný nápad o nechtěné výpravě do minulosti. Co na tom, že to v konečném souhrnu nedává smysl. Důležité je, že tady byli zesměšněny sloky pana Janečka. To byl asi nejlepší díl. ()

zdenny

Pro mne velice sympatický seriál. Baví mě takové ty retro záležitosti: Přesně u takovéhoto typu seriálu člověk zavzpomíná a zasměje se. Ne že by ta doba byla legrační, ale ti lidé, co v té době žili a vyrůstali, si můžou dovolit jistý nadhled. V seriálu bylo přesně ukázáno, jací lidé byli v socialismu protěžováni a jak si tito lidé žili – „jsou bohatí, protože chtějí, abychom se všichni měli stejně“. Taktéž bylo přesně poukázáno na tehdejší měřítko, podle něhož byl lepší člověk a lepší odborník ten, který byl komunista a pokud bylo těch komunistů více, tak z nich ten nejzapálenější – „musíme nasadit straníka, aby byla zajištěna nestrannost“. Dobře byli vyobrazeni prominenti a jejich prominentní parchanti, kteří si dělali téměř, co chtěli, protože jim to vysoké postavení v podniku (ruku v ruce se stranickou příslušností) prostě dovolovalo. Co se týče kriminalistické stránky seriálu, není to můj žánr, takže mi nevadí její (ne)ryzost. V seriálu jde především o to, aby měli především mladí lidé představu, jak to v naší zemi ještě celkem nedávno fungovalo. Říz tomu všemu dodával Ivan Trojan, který ztělesňoval člověka uvědomujícího si deficit socialistického zřízení, který ale taktéž uměl využívat jeho slabin a současně vypadat jako ten, který tu hru hraje naprosto dobrovolně. Jako letitý příslušník ozbrojeného sboru musím říct, že se nedivím ještě starším příslušníkům, že pějí ódy na „starý režim“, protože samozřejmě chápu, že se jim stýská po době, kdy byli na společenském žebříčku poměrně vysoko. Seriál taktéž ukazuje, co všechno si policisté v oné době mohli dovolit. A po tom se jim samozřejmě stýská také. ()

nevermore

Táhne to celý nahoru Trojan a samozřejmě kapela Sloky :) Neužil fakt nevím, jestli tak trapně zahrál, nebo tak trapně zahrál schválně.... ty jeho pohledy a dialogy typu NEVIm .... NE to bylo jak pěst na oko ()

VanTom

Nejvíc mi sedly epizodní kriminální případy, kdy se jednoduše vyšetřovalo – škoda, že počáteční šok z postupů VB rychle ustoupil a kontrast mezi tehdejšími a soudobými metodami se nezvýrazňoval. Zmatený hlavní hrdina tak v jiném čase napravoval pošramocený vztah s (budoucím) otcem, potápěl kariéristického estébáka či protekčního synáčka a utíkal na západ, přestože netušil, proč to dělá – stejně jako divák (jasně, chtěl se probudit z kómatu, kteréhož nadužívané připomínky a "psycho" prostřihy hodně rušily). On (si) všechny trable dost způsoboval sám, navíc Václavu Neužilovi jsem cynického tvrďáka zrovna nevěřil, díky tedy za jako vždy suverénního Ivana Trojana, jenž dění úspěšně táhnul i glosoval. ()

R1CH1E

Pomalejší rozjezd možná spoustu diváků odradí, ale ti kteří vydrží, zažijí atmosféru osmdesátek, která se člověku pomalu vryje do kůže. Hodně velké plus má i zobrazení režimu pokud možno bez příkras nebo naopak velké karikaturizace. Některé epizody jsou sice slabší, obzvlášť ty, kde se moc neřeší hlavní linka, ale v posledních 2 dílech to do sebe všechno tak dobře zaklapne, že to zpětně divák snad ani nemůže brát jako scénáristickou výtku, ale naopak jako jasný záměr tvůrců. Český seriálový píseček je hned zas o něco pestřejší. ()

cpt.Lynch

Trojan hraje pod svoje možnosti. Kopta a Budař až moc parodují. Retro kulisy super, ale někdy je toho retra a toho komoušství tlačeno až moc na sílu... První dva díly slabé, pak to nabere obrátky. ()

vyfuk

Češi vytvořili něco co vypadalo jako kopírka něčeho kultovnějšího. Možná to tak i bylo. V inspiraci. Ale pak se vydali svou vlastní cestou. Takovou, kterou mohla podkreslit naše historie a která nám slušela. Máme zde seriál, který ze začátku vypadal jako neuvěřitelná psychohlína. Ta se později stala neuvěřitelně sofistikovanou a srozumitelnou podívanou. Postavy hlavně postupem času začnou dávat hrozně velký charakter do děje, včetně Ivana Trojana, který by snad skvěle zahrál i bramboru. Hudba je podkreslena něčím skvělým ve stylu Nine Inch Nails instrumentál a skvěle to tomu sluší. Ze začátku nic víc než skepse, poté zmatenost a ve finální části neuvěřitelné nadšení a touha vidět více. Ta atmosféra a příběhy okolo mě dokázali ve svém vyvrcholení více než dobře vtáhnout. Češi umí. Ne že ne. Soudruh Šejba je funkcionář, ten je bohatej, protože pracuje na tom abysme se všichni měli stejně. ()

LexBarker

Jeden z nejlepších popřevratových seriálů u nás. Skvělý casting, perfektně vybrané lokace a bezchybné herectví hlavní trojky - Neužil, Trojan a Budař. Mezi hlavními hrdiny funguje ta správná chemie a já se pokaždé těšil na další díl. Tak to má u dobrého seriálu být. ()

made1

Velké překvapení na naše poměry. Budařovi bych nejradši šlápla do úsměvu, skvělý výkon. A protože nepatřím mezi ty, kteří vidí drobné nesrovnalosti, dávám plný počet. ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky