Svět pod hlavou (TV seriál)

Shadow of the Ferns

(festivalový název)

Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický / Krimi

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miroslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Sýkora, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor

Komentáře uživatelů k TV seriálu (304)

Seriál se mě získal někdy od čtvrtého pátého dílu. Zajímavé bylo propojení nenarozeného Filipa s Filipem v kómatu. Pobavily nejen Sloky, ale i sledovačky Majora Zemana nebo polákovská trma vrma se Šarikem v podání Kryštofa Hádka. V závěrečných dvou dílech mě rušily na 80. léta nereálné vyšetřovací metody a rozsudek pro Martina Plachého. Pochopil bych, kdyby zemřel při útěku na hranicích, ale poprava zaváněla mírnou propagandou...(6.3.2017)

Svět pod hlavou je dílko, který tady u nás v naší produkci chybělo. Po zklamání z prvního dílu se seriál rozjel skvělým způsobem, ve kterým jsem si užíval každej díl, každej příběh a všechny herce, včetně skupiny Sloky :-). Zasazení do osmdesátech let v komunistickým Československu bylo prostě bez chyby. A nakonec i tomu prvnímu dílu jsem změnil hodnocení po tom, co jsem se na něj s odstupem podíval ještě jednou.(5.5.2017)

Přes počáteční obavy jsem tomu postupně přicházel na chuť. Naštěstí tvůrci posléze opustili cestu krimi případů v retro hávu a soustředili se na příběh hlavního hrdiny a především bezútěšnost doby i soudružských hajzlů. Ani nevěrohodně natočený a uspěchaný závěr mi dojem nepokazil (byť na dráty na hranicích se mohli autoři přece jen zajet někam podívat). Prostě to mělo stoupající kvalitu; mysteriózně Lynchovsky laděná poloha se zlepšovala ruku v ruce s Budařovým růstem v extra svini. Ivan Trojan vyloženě bavil, skvěle odvedená práce. Pochvalu zaslouží i absence glorifikace (jak mániček, tak vyšetřovatelů). K originalitě námětu bych rád poznamenal, že z pouhého plagiátorství by dobrý seriál nevyrostl; natočit českou Normalizaci chce kupu znalostí, ale i cit, pochopení a smysl pro detail. Díky nim dosáhla u mne série na ****. Možná si ji ještě někdy připomenu.(7.2.2018)

Skvele obsazeny serial. Dostal se mi pod kuzi. Mam chut na okamzik zavrit oci a prenest se do minulosti.(27.3.2018)

Originální námět, který je sice převzatý, ale zasazený do českých reálií (hlavně roku 1982), a to tak, že velmi dobře. Na začátku se seriál věnuje jednotlivým případům, které se v kontextu celého seriálu ukážou být částečně slepou uličkou a částečně se v jeho závěru prolnou. Tempo z počátku vlažné, ale od druhé poloviny nabere spád. Místy sice logika kulhá, ale jinak velmi příjemná podívaná, kterou jsme si dali během velikonočního víkendu. Nešlo přestat. :-)(1.4.2018)

Počeštěná verze úspěšného britského seriálu Life on Mars (2006), kde hrál staršího poldu Philip Glenister a jeho americká verze Life on Mars (2008), kde hrál staršího poldu Harvey Keitel, v české verzi ho hraje Ivan Trojan a asi si to docela užil, jak je vidět v prvních dílech. Mě seriál nakonec oslovil víc než Krobotova Čtvrtá hvězda. Zkrátka v osmdesátkách jsem byl i já děcko, takže docela oceňuju kostýmy a rekvizity. Ale byly tam i chyby jako že třeba v roce 1982 tu Fordem Sierrou vážně nikdo nejezdil., ty se k nám dostaly až v půlce osmdesátek. Ale co už, o chlup to jsou 4 frčky. 71%(10.1.2017)

• pOne

Nějak moc nechápu, v čem tkví kouzlo tohoto seriálu. Dva díly jsem se snažil pochopit. Bez úspěchu. Ano, Ivan Trojan hází pěkný hlášky, ale co dál? Další čas tomu věnovat asi nebudu....(16.1.2017)

No jako krimi nic moc - spíš teda nic - ale super retro !!!!!(23.1.2017)

dil od dilu lepsi a lepsi. budar je mistr vetnych dodatku. ale ten konec byl naprosto dokundenej.(23.1.2017)

Zatraceně dobrá detektivka, výborní herci, skvělé kulisy, normálně věřím, že jsme zpátky v roce 82`. Záporáci, které chce tentokráte pekelně potrestat. Za mě plný počet a škoda, že seriál není nekonečný :(.(20.2.2017)

• jfaba

Life on Mars v Ústí nad Labem. Tak nevím... V '82. jsem žil v severních Čechách 10 km od Ústí, ale že by to tak bylo? No nevím. Soudruhu se říkalo na vojně a ve škole a né i paní na ulici. Z těch esenbáků udělali ještě větší tupce než byli. Kdo nezná LoM nemůže se v tom vůbec vyznat. Je to běs. Už se na to dívat asi nebudu, proto seriál hodnotím po druhé části. Není už přeTrojanováno?(28.2.2017)

Narodil jsem se v roce 78, asi tak pánové.(6.3.2017)

Seriál mě mile překvapil. Už jsem se tolikrát zklamal, že už raději moc nečekám a tentokrát byly konečně obavy zbytečné. Dvojice Neužil, Trojan je vynikající a Budař je zde dokonalá svině. Nejvíc jsem se bál té mysteriozní linie, se kterou si nakonec seriál poradil celkem dobře. Každopádně povedené detektivní retro, aneb co v Pitavalovi neuvidíte.(7.3.2017)

V pořádku. Tandem Neužil - Trojan mi fungoval. Slabý místo - Kopta (bohužel vyznívá jako karikatura sebe sama). Hezké záběry původních panelových domů a jiných dobových reálií. Jen by ty auta VB nemusely jezdit pořád tak naleštěný...(7.3.2017)

Velmi povedený seriál,zpočátku spíše vtipné,posléze už vážnější,perfektní herecké osazenstvo,tleskám a chválím ČT!!!(7.3.2017)

Taková oddychovka. Kopta, Trojan - místy to připadalo komedii. Díky tomu přehlídnu i nějaké ty scénáristické chybky v příbězích- spíše nelogičnosti.(7.3.2017)

Tleskám, není moc seriálů a filmů u kterých bych si po jejich skončení nebyl jistý, že vše chápu správně. Tady si tím jistý nejsem. To je dobře i když tvůrce podezřívám, že ani oni nemají jasné rozuzlení.(7.3.2017)

Hm na naše poměry výtečné :) Pominu pár opravdu zásadních nesrovnalostí, jen proto, že jsem se královsky bavila. Trojan je neskutečnej . Jen nevím,co si myslet o V.Neužilovi-to není herec-nic neříkající výrazy a připadal mi celou dobu sjetej. Hrát neumí to je jednou jisté :) Trojan je zcela schopen táhnout jakoukoliv kravinu i sám(9.3.2017)

• rigby

Zcela zmatený děj, ze kterého jsem se po celých deset pekelně dlouhých dílů nebyl schopen vymotat. Nespravil to ani návrat do sladkých osmdesátých let, ve kterých jsem vyrůstal. A už vůbec to nemohl napravit Ivan Trojan, který svým charisma a talentem nemohl tento rozvrácený příběh udržet pohromadě. ČT má u mě tedy ne moc pozitivní zásek, ale stejně ho napravuje svými předchozími počiny. Jen doufám, že to neznamená naprostý konec kvality.(9.3.2017)

Vadil mi neslaný-nemastný Neužil. Pokuď je hlavní hrdina nejslabším článkem v hereckém ansáblu, pak je něco špatně. 65%.(12.3.2017)

Skvělé herecké výkony, skvělá atmosféra, skvělá kamera i střih. A přes to všechno z toho nejsem odvázaná. 60% za zmíněné.(12.3.2017)