poster

Svět pod hlavou (TV seriál)

 • Slovensko

  Svet pod hlavou

Drama / Mysteriózní / Psychologický

Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 10x59 min)

Hrají:

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar, Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Jan Cina, Marek Daniel, Marek Adamczyk, Igor Chmela, Alžbeta Stanková, Ljuba Krbová, Jiří Šimek, Marek Pospíchal, Richard Němec, Tomáš Bambušek, Jitka Schneiderová, Jan Španbauer, Roman Zach, Roman Mrázik, Jana Plodková, Ladislav Hampl, Jiří Černý, Ondřej Malý, Aneta Krejčíková, Robert Mikluš, Daniel Tůma, Pavel Gajdoš, Tobiáš Rímský, Joshua Adam Kostel, Jiří Maryško, Pavel Lagner, Anita Krausová, Vasil Fridrich, Prokop Zach, Magdalena Zimová, Václav Helšus, Miloslav Maršálek, Vladislav Georgiev, Tomáš Milostný, Václav Marhold, Jana Altmannová, Jakub Koudela, Ondřej Nosálek, Jiří Král, Robert Soukup, Sára Märcová, Jakub Gottwald, Ján Sedal, Tomáš Kořének, Anna Fišerová, Daniel Svoboda, Pavel Šimčík, Dušan Sitek, Marek Taclík, Tomáš Měcháček, Marek Brodský, Jakub Wehrenberg, Zuzana Stavná, Joe Weintraub, Veronika Lapková, Tomáš Dianiška, Eduard Jenický, Jaroslav Pížl, Dana Marková, Dan Dittrich, Tereza Nádvorníková, Zuzana Stivínová, Roman Skamene, Rostislav Novák ml., Kamil Švejda, Vladimír Škultéty, Eduard Endt, Martin E. Kyšperský, Ivan Shvedoff, Tereza Hofová, Jana Podlipná, Jan Jankovský, František Staněk, Martin Papesch Huleja, Petr Vršek, René Šmotek, Štěpánka Ludvíková, Zdeněk Dušek, Josef Kadeřábek, Halka Třešňáková, Jiří Štrébl, Jaroslava Pokorná, Lukáš Jůza, Kryštof Rímský, Radim Novák, Jiří Rendl, Marie Ludvíková, David Punčochář, Berenika Kohoutová, Josef Trojan, Barbora Milotová, Hynek Chmelař, Jan Vlasák, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Vojtěch Vondráček, Kryštof Krhovják, Johana Švarcová, Jiří Žaloudek, Petra Nesvačilová, Viktor Martiník, Igor Ivanov, Ivan Sochor
(další profese)

Zajímavosti k TV seriálu (47)

 • - Šejbič (Miroslav Hanuš) bydlel ve stejné funkcionalistické vile, v jaké bydlel Oldřich Nový (Saša Rašilov nejml.) v seriálu Bohéma (od r. 2017). (funkcio)

 • - Původně se měl děj Světa pod hlavou odehrávat v západočeském Sokolově, ale nakonec byl děj přesunut do fiktivního města v severních Čechách. Na původní Sokolov zbyly jen tři odkazy: Festival politické písně, zachycený ve 3. díle Mrtvý lidi, jenž se v Sokolově konal v letech 1973-1988, upomínková spona do kravaty Hnědouhelné doly a briketárny Sokolov (HDB) náměstka Šejby (Marek Daniel), jež se objevila ve 4. díle Orchidej na smetišti a sokolovské SPZ-ky na některých autech. (Šéfik)

 • - Fiktivní severočeské město, v němž se seriál odehrává, je slepenec celé řady českých průmyslových měst. Socilistická nemocnice včetně interierů (s výjimkou patologie) se nachází v Příbrami. Centrální náměstí se sídlem VB, ulice s trolejbusovými stopami, některé ulice v průmyslové části města a dům Jana Marvana (Kryštof Hádek) leží v Ústí nad Labem. Sídliště s hřištěm, kde Filip Marvan (Václav Neužil) vyrůstal a kde žijí Kartouzovi (Igor Chmela, Jitka Schneiderová a Marie Doležalová) je sídliště v pražské Libuši. Ubytovna, kde Filip Marvan bydlí, je v Kladně. Na kladenském sídlišti Sítná se rovněž nachází hotel Krystal s přilehlým hudebním klubem a hospoda U Kachliček, kde Filip Marvan a Martin Plachý (Ivan Trojan) spřádají plány. Dům Skály (Marek Pospíchal) je v Trmicích u Ústí nad Labem. Palivový kombinát Vítězného února se nachází v litvínovském Záluží, ovšem vnitřek areálu a vjezd do chemičky s přilehlou restaurací Buzuluk se nachází v Ústí nad Labem. Kulturní dům, kde se odehrává Festival politické písně a recepce se sovětskou delegací, je v Liberci. Sídlo HDB, kde pracuje náměstek Šejba (Marek Daniel), je ve skutečnosti budova Svoboda Press v pražských Malešicích. Hospoda U Kahanu, kde pracovala zavražděná Lída Majerová (Alžběta Stanková), se nachází v Kladně. Hotel Koliba, kde se Filip Marvan a Klement Kratěna (Jan Budař) setkají s Kartouzovými, je v Litoměřicích. Dům, kde bydlí Kratěna, se nachází v pražských Dejvicích, ve stejné čtvrti se nachází i vila Šejbových, nedaleko od ní ve Veleslavíně je zase hotel Krystal, jenž posloužil jako Okresní výbor SSM. Dům Květoslava Brouska (Tomáš Jeřábek) je v Ústí nad Labem, centrála StB se nachází v pražském Karlíně. (Šéfik)

 • - Interiéry kanceláří VB a patologie byly postaveny v bývalé vojenské záložní nemocnici Hředle nedaleko Zdic. Podle Václava Neužila (Filip Marvan) šlo přímo o hororovou budovu. (Šéfik)

 • - Podle tvůrců nebylo záměrem vyvolávat u diváků nostalgii k 80. létům. Svět pod hlavou má naopak ukázat severočeské město v době totality jako „zemi plnou fízlů a okresních papalášů.“ (Šéfik)

 • - Mezi představitelkou Magdičky Šejbové Janou Podlipnou a Janem Cinou, jenž hraje jejího seriálového syna Josefa „Šejbiče“ Šejbu, je věkový rozdíl pouhých 5 let. (Šéfik)

 • - Ukázalo se, že sehnat dobové rifle pro Václava Neužila (Filip Marvan) je téměř nesplnitelný úkol. Nakonec s problémem pomohl sám Neužil, když si na natáčení přinesl rifle, jež jeho otec koupil v 80. letech v Maďarsku nebo Tuzexu. (Šéfik)

 • - Judit Bárdos, ktorá stvárňuje lekárku Kristínu Čáslavovú si svoju rolu si odtrpela. "Ja celkovo nemocničné prostredie nemám veľmi rada. Pre mňa to teda nie je nič veselé, ale zas si nemyslím, že to bude nejaký depresívny seriál." (Lorax)

 • - Kým všetci nosili kostýmy, ktoré im vybrala kostýmová výtvarníčka, Václav Neužil (Filip Marvan) si ako jediný nosil na „pľac" vlastné džínsy. "Ja tam nosím džínsy po otcovi, pretože kostýmová výtvarníčka seriálu Andrea Králová nemala na mňa džínsy. Nevedela na mňa žiadne nájsť, ktoré by mi sedeli. Tak som šiel domov, otec mi ukázal nejaké svoje džínsy z tých čias. Takže ja v seriál hrám v otcových džínsach, ktoré si kúpil v Maďarsku v roku 1982," (Lorax)

 • - Seriálový štáb počas nakrúcania vystriedal 270 lokácií a použilo sa viac než 2000 dobových rekvizít. V seriáli využili stovky digitálnych efektov, najmä neviditeľné triky, pri ktorých sa vymazávali plastové okná, reklamy, satelitné antény či moderné značky. (Lorax)

 • - Nakrúcanie trvalo 109 dní, z čoho predstaviteľ hlavného hrdinu Filipa Marvana, Václav Neužil, strávil na pľaci až 108 dní. Ivan Trojan ako kriminalista Martin Plachý hral tiež úctyhodných 79 dní. Dokopy sa natočilo zhruba 300 hodín materiálu, z ktorého vzniklo desať hodinových epizód. (Lorax)

 • - Ve třetím díle Mrtvý lidi (2017) má klávesák kapely Sloky vystupující v r. 1982 syntezátor Yamaha DX7, který ale zmíněná firma uvedla na trh až o rok později, tzn. v r. 1983. Bubeník skupiny Sloky hraje na elektrické bicí Simmons SDS-9 z roku 1985. (kaniken)

 • - Jaroslav Plesl byl původně zvažován na roli  Filipa Marvana, nakonec ji hrál Václav Neužil. Oldřich Kaiser byl  zvažován pro roli Martina Plachého a nakonec ji hrál Ivan Trojan. (rafix)

 • - Ve 4. epizodě Orchidej na smetišti (2017), která se odehrává v roce 1982, hraje z rádia v policejním voze písnička Petera Nagyho "Kristínka iba spí", ta ale vyšla až o 2 roky později. (Charlizee)

 • - Filip Marvan (Václav Neužil) jezdí v seriálu zelenou Škodu Garde. Má však vzadu přídavné mlhové světlo a to bylo nařízeno používat až zhruba od začátku devadesátých let a muselo se doplnit i na starší vozy. (PaulxH)

 • - Scenárista Ondřej Štindl měl v devadesátých letech na Rádiu 1 pořad "Strašidelný zámek", kde hrál nejhorší pecky z desek pro Veřejnou bezpečnost, Svazarm, nebo z festivalů, často právě i Festivalu politické písně Sokolov. Název jedné desky byl "Ochránci a zachránci". Kroky Františka Janečka hrával také, takže spojení a využití u Festivalu politické písně v epizodě Mrtvý lidi (2017) je logické. (pleva)

 • - Ve druhém dílu Anděl odplaty (2017) přijdou Filip Marvan (Václav Neužil) a Martin Plachý (Ivan Trojan) do disco klubu Krystal, kde DJ hraje Michala Davida a jeho píseň "Děti ráje". Děj filmu se odehrává v roce 1982, skladba ale vyšla až v roce 1985. (lofa)

 • - V rozhovorech během natáčení Václav Kopta (mjr. Alois Špalek) vzpomínal, že v roce 1982, v němž se seriál odehrává, točil svůj filmový debut Sněženky a machři a dodal, že mu tehdejší doba vůbec nechybí. Ljuba Krbová (matka Simona Marvanová) si při pohledu na žlutobílá auta VB zase vzpomněla, že kdykoliv nějaké v době totality viděla, udělalo se jí hned nevolno. (Šéfik)

 • - Stejně jako název britského seriálu Life on Mars (od r. 2006) odkazuje na píseň Davida Bowieho, chtěli i tvůrci české verze seriál pojmenovat po dobové písni. Volba padla na hit "V stínu kapradiny" od Jany Kratochvílové z roku 1980 a od něj odvozený název Stín kapradiny. Jelikož ale stejnojmenný film natočil již režisér František Vláčil, rozhodli se tvůrci seriál pojmenovat Svět pod hlavou podle jednoho úryvku z písně "V stínu kapradiny". Název Stín kapradiny (2017) dostala alespoň úvodní epizoda. (Šéfik)

 • - Ačkoliv se seriál odehrává v r. 1982, tak v prvním díle Stín kapradiny (2017) je záběr na projíždějící článkový trolejbus Škoda 15Tr, jehož první prototypy byly ale vyrobeny až v r. 1983. (velkyvezir)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace