Na plese britské královské armády ohlásil generál Feversham zasnoubení svého syna, poručíka Harryho, s krásnou Ethne. Když oba zamilovaní tančí své zásnubní sólo, Harryho nejlepší přítel Jack Durrance nesmírně žárlí. Na Ethne si také potají myslí, ale ona má oči pouze pro Harryho…Krátce nato je uspořádána pro vojáky slavností večeře, na níž je oznámeno, že vláda usoudila, že už je schopna poslat své vojáky do války, takže se jejich královský oddíl musí do týdne přesunout až do Súdánu. Armáda zvaná Mohammedovi fanatici pod vedením samozvaného mesiáše Mahdího tam totiž zaútočila na britskou pevnost a povraždila všechny vojáky, kteří se v ní nacházeli. Proto je nutné vyslat posily, které by je nahradily. Všichni kadeti se radují, s výjimkou Harryho. Ten nechce v tuto chvíli opustit snoubenku a měnit životní plány. Na vojenskou akademii nastoupil jen kvůli svému ctižádostivému otci, sám vojákem nikdy být nechtěl. Doufal, že po nějaké době z armády vystoupí a půjde dál svou vlastní cestou. Uvědomuje si, že ohlášená mise není jen dobrodružstvím, po jakém lační většina britských mladých mužů. Jde tu opravdu o život… Harry se nestihne rozloučit s kamarády, protože ho plukovník Hamilton okamžitě vykázal z kasáren. Ani vlastní otec ho nevyslechne – cítí synovu rezignaci jako vlastní potupu. Ani u snoubenky nenachází příliš pochopení, všichni nad ním zlomili hůl. K dovršení všeho mu poslíček donáší zásilku, ve které jsou čtyři bílá pírka od čtyř jeho nejlepších přátel. Jsou to pírka zbabělosti! K nim jsou přiloženy i vizitky těch, kteří mu je poslali. Harry je nešťastný. Neví, kdo je a čeho je vlastně schopen. Cítí, že musí něco udělat , takhle dál žít nemůže – neunese vědomí, že na něj jeho přátelé pohlížejí jako na zbabělce. Napíše tedy Ethne dopis, v němž se jí omlouvá za hanbu, kterou jí způsobil, a sděluje, že odjíždí z Londýna, což jí snad umožní začít vést zcela normální život bez stínu jeho potupy. Rozhodl se postavit svému strachu tváří v tvář a dokázat sobě i ostatním, že není zbabělec! Přidá se ke karavaně, která vede otroky přes poušť do Korty. Cestou se zastane otrokyň při incidentu s průvodcem. To mu později zachrání život, když otroci průvodce ubijí kamenem k smrti a utečou – Harryho nechají naživu – a on zůstává v poušti zcela sám… (TV Prima)

Trailer

Cival

Ten, kdo srovnává Čtyři pírka s Lawrencem z Arábie Leanův velkofilm buď nikdy neviděl nebo se při jeho sledování pořádně zkouřil. Kamera je opravdu strašná, chybí ji barvy i cit pro zajímavé kompozice. Kapur neví kudy kam a zoufale se topí v nefunkčních zpomalených záběrech. Nebýt výborných herců tak jdu ještě níž. ()

Gemini

Úvodní titulky by mohly naznačovat, že budeme mít co do činění s nějakou akční řežbou z blízké budoucnosti, ale to je omyl, přátelé - jakmile se obraz zaostří, ocitneme se v době matičky Viktorie, kterážto nebyla, royalisté prominou, nic než megalomanská šílená bába. Jedině pokud přijmeme tuhle stylizační premisu, můžeme pochopit obsazení Heatha Ledgera do role mladého důstojníka, který ne že by měl fetiš na peří, ale ve zlomovém životním okamžiku právě ve čtyřech pírkách najde životní motivaci. Jeho výkon má bohužel asi takovou sílu jako když prezident Klaus nepogratuluje el presidentemu Lukašenkovi ke znovuzvolení. Ani starý harcovník Horner nesložil nic co by zaujalo divákův sluch, takže jediným skutečně jasným plusem zůstává výprava, a to je na poemu o cti hodně málo...přes dvě hodiny jsem se těšil až to skončí a půjdu k holiči;) 40% ()

kleopatra

Jak tak čtu přítomná hodnocení, vidím, že je to tu samý talentovaný scénárista, kameraman a režisér, který by si mnohem lépe poradil jak se "zmateným scénářem", tak i se "strašnou kompozicí" a v neposlední řadě i s "nijakými výkony". Já nejsem takový machr, takže se omezím jen na konstatování, že mě film rozhodně nenudil, při útěku ze zajetí mi dokonce řádně "napnul kšandy" a ne že bych neměla drobné výhrady, ale pro tentokrát si je nechám pro sebe a půl hvězdičky dávám navíc jako bolestné. ()

Lima

Koukám, docela solidní sprcha tady, že by zas zaúřadoval "ovčismus", jak je zde na csfd běžným zvykem? :o) Nečetl jsem předem zdejší hodnocení (což podle mých zkušeností často není na škodu), takže jsem si tenhle film mohl užít celkem bez předsudků. A čeho se mi dostalo? V pohodě stravitelného, lehce nadprůměrného dobrodružného příběhu, se solidní výpravou, jednou pěkně zvládnutou bitvou (ten pouštní prach se mi úplně zadíral pod nehty) a charismatickým Djimonem Hounsounem (mým oblíbencem). Snad jen ten na můj vkus příliš melodramatická poslední čtrthodina nebyla to pravý ořechový. ()

Malarkey

Historický film by podle mého názoru měl mít v hlavních rolích někoho, kdo má sílu nést velko film, nebo alespoň historický film takovéhoto formátu. Někoho emocionálně silného, který dokáže od začátku do konce drásat nervy na plné obrátky. Tenhle film sice obsahuje Heathe Ledgera, kterého až posmrtně skutečně opěvují, ale tadyta role mu zase natolik nesedla, abych s ním byl spokojený. Tohle je prostě ta historie, natočená ne přílíš zábavnou formou, spíš fádní a nudnou s občasnými akčními scénami, které jsou klasicky na úrovni, ale ty delší nudné kecací části určitě nezachrání. ()

• Film se dostal do kin až po dvou letech po natočení a nevydělal ani čtvrtinu svého rozpočtu. (Aknah)
  • Film se ve skutečnosti nenatáčel v Súdánu, ale v Maroku. (Candice)