Čtyři pírka: Zkouška cti

The Four Feathers

V mene cti

Dobrodružný / Drama / Válečný / Romantický

USA / Velká Británie, 2002, 124 min

To co je na The Four Feathers zajímavé, je rovina, jehímž nejlépe postřehnutelným projevem je distribuce vlastností s ohledem na barvu kůže. Zatímco v podstatě všechny heroické, ušlechtilé a velkolepé (a krásné) postavy jsou černé (jakkoli je jim třeba věnován malý prostor) počínaje ostřelovačem a konče Abou Fatmou, všichni imperiální británci jsou pochybných, nebo minimálně kolísavých, charakterových kvalit. Mezi řádky tak trochu banáního a tak trochu přepjatého dobrodružného příběhu Kapur rozehrává, pro toho kdo se nedívá pozorně, lehce přehlédnutelnou kritiku imperialismu jako takového. Britové jsou upjatí a nebo oxbridgsky rádobybujní, jak shrnuje Abou Fatma když mluví o tom jak se smějí, v Súdánu jsou nevítanými agresory, po kterých děti nakonec hází kameny a jsou svázání pokrytectvím a pseudomorálkou, jež je nutí jít do války bez ohledu na to, že nevěří ideálům, pro které by měli zabíjet a umírat, ale jdou proto "že tam jdete vy ostatní", a i ve chvíli kdy jako Harry odmítnou, jsou posléze vlastními resentimenty a neúprosným velkým Druhým donuceni přece jen se vydat do Afriky a zachránit si "čest" - či spíše svůj obraz v očích ostatních.(25.12.2009)

Na tento film sa ťažko aj po rokoch pre mňa zabúda, lebo sa mi páčil a aj po rokoch si myslím, že je skvelý. Vzťahy na starý spôsob, svojské vykladanie si hrdinstva, anglikánska cirkev, pre mňa sekta, ktorá nabádala na boj za britské impérium, spôsoby boja a história celkovo v tomto filme ma zaujala. Pre mňa zaujímavé aj z hľadiska lásky, obetovaní sa, hľadaní sa, odmietnutí zla do istej miery, ja mám tento film skrátka rád, len ten dej mohol byť troška iný, niečím ozvláštnený.(10.3.2013)

Koukám, docela solidní sprcha tady, že by zas zaúřadoval "ovčismus", jak je zde na csfd běžným zvykem? :o) Nečetl jsem předem zdejší hodnocení (což podle mých zkušeností často není na škodu), takže jsem si tenhle film mohl užít celkem bez předsudků. A čeho se mi dostalo? V pohodě stravitelného, lehce nadprůměrného dobrodružného příběhu, se solidní výpravou, jednou pěkně zvládnutou bitvou (ten pouštní prach se mi úplně zadíral pod nehty) a charismatickým Djimonem Hounsounem (mým oblíbencem). Snad jen ten na můj vkus příliš melodramatická poslední čtrthodina nebyla to pravý ořechový.(4.1.2006)

• AppleCore

Mohlo to bejt nádherný, dechberoucí a šokující drama, ale je tu vidět hodně malej rozpočet díky kterýmu vypadá většina scén hodně lacině a nedotáhnutě. Herecký výkony za moc nestojí a všemi oblíbený Heath Ledger to nijak nezachrání (on má herecky vlastně jen jeden povedenej hit - Temnýho rytíře). Za zmínku stojí hezká hudba, který nebejt tak jde film na jednu hvězdu a možná až do odpadu.(25.1.2009)

• Renton

Scénář: Michael Schiffer, Hossein Amini .. Britští královští vojáci si posílali pírka zbabělosti. Shekhar Kapur by měl dostat pírka neschopnosti. Na pár momentů, hereckých výstupů a slušné hudby je to snadno zapomenutelná historická záležitost.(4.1.2006)

• Wes Bentley

• - Film se dostal do kin až po dvou letech po natočení a nevydělal ani čtvrtinu svého rozpočtu. (Aknah)

• - Vtedajší britskí vojaci v Sudáne nenosili šarlátovo červené uniformy, ako to bolo vo filme, ale sivé tuniky. (MikaelSVK)

• - Pôvodne sa mal v hlavnej úlohe predstaviť Jude Law. (MikaelSVK)