Teroristé hákového kříže: Pachatelé - Ještě není všem dnům konec (TV film)

Die Täter - Heute ist nicht alle Tage

Mitten in Deutschland: NSU 1

German History X: NSU

NSU German History X

Německo, 2016, 95 min

Hodnotím celou třídílnou minisérii jako mimořádně vydařenou. Tři díly pojednávají odlišné aktéry zločinů a jejich odlišné reakce na nastalou situaci. V prvním díle o pachatelích pozvolna roste zlo ve zprvu se sympaticky jevících klucích a holkách z jednoho východního sídliště. Frustrace z chudoby a nezájmu, nějaký ten menší přestupek, vše se zvolna stupňuje do hrozné a ničím neomluvitelné akce. Zapojení do naci scény působí jako samozřejmé vklouznutí do komunity, která dá člověku pocit sounáležitosti a podpory. Možná by se někteří z těch holých lebek stejně snadno přidali ke skautu nebo k modelářům, kdyby byly tyhle kroužky na sídlišti stejně aktivní jako mladí náckové – kdo ví. Možná, kdyby se ta holka zamilovala do někoho jiného…. Jenomže stalo se. Až ve druhém díle vidíme následky a průběh zločinů. A je to hrozná podívaná, protože vraždy neskončily výstřelem a ani soudem, stále trvají, pozůstalí si už navždy ponesou otřes, který je ovlivňuje. Oběti nejsou jen mrtví, ale i přeživší. A frustrace, nedůvěra a pocit méněcennosti roste – tentokrát v turecké komunitě, které většinová společnost vůbec nenaslouchá. Způsob, jakým kriminalista manipuluje a lže rodině první oběti, by měl být trestně postižitelný. Třetí díl – dlouho marný boj a mravenčí práce několika detektivů proti molochu veřejné správy, i kriminálních a dalších složek, kteří dlouho nechtějí připustit, že by se něco takového mohlo v dnešním Německu vůbec stát a raději se zuby nehty drží pohodlné lži, která je ale stále očividnější. ____ Je to drsný seriál, ukazuje zlo jako něco samozřejmého, vyplývajícího z podstaty společnosti – pokud se člověk narodí a žije v určitých podmínkách. Ukazuje, jak je mnohdy marné věřit státním autoritám, protože i ty jsou náchylné ke stereotypnímu vidění a řeší spíš vlastní existenci a boj o pozice než nějakou službu a pomoc veřejnosti. Merkelové autentický projev po odhalení zločinů pak působí spíše ironicky než usmiřujícím dojmem.(21.11.2017)

Po profesní stránce se jedná o v podstatě průměrný hraný dokument s upozorněním, že některá fakta se můžou i podstatně lišit od objektivně známých skutečností. Po obsahové stránce ve mne minisérie zanechala dva rozporné pocity, Jednak respekt k německým filmařům, že si něco tak krutého vůči své zemi dokázali natočit, ale jednak poznání, že různé nuance fašismu a rasismu jsou v tom národě jako v koze.(15.10.2017)

Zatím jsem viděl jenom první díl, který se mi osobně velice líbil. Na rozdíl od ostatních mi to nepřišlo až tak dokumentární a hlavní hrdinové byli vybráni velice dobře. Jejich přesvědčení jsem jim věřil - pěkně to ve srovnání s Baader-Meinhof-Komplex ukazuje, jak podobný je pravicový i levicový extremismus.(1.10.2017)

Po úvodnej nude kedy sa dejom posúvame skákaním od mesiaca k mesiacu sa dopracujeme k nejakému príbehu, ktorý začína dávať zmysel. Na druhú stranu príbeh nie je nejako silne pútavý a okrem možnej historickej výpovede prakticky nemá veľkú hodnotu. Hereckí protagonisti sú mne osobne strašne nesympatickí a to doslova všetci. Provokatívny portrét hnevu, frustrácie.... si rozhodne predstavujem inak.(30.9.2017)

Občas mi vadila ta lacinost náhledu na rozeřvané a ožralé nácky. Netvrdím, že tací mezi nimi nebyli, ale mě pak dělalo docela problém uvěřit, že takoví lidé dají dohromady organizovanou skupinu. Na druhou stranu je fakt, že když se do toho ústřední trojice opře, tak z nich má člověk nepříjemný pocit a budí spolehlivě nenávist. V tomto ohledu vede Anna Maria Mühe, které Bůh nadělil talent jak po mámě, tak po tátovi a nacistickou sociopatku vystřihla naprosto skvěle. Celkový dojem trochu kazí český dabing, takže jestli máte možnosti či schopnosti, zkuste to bez něj. 70%(20.2.2018)

• - V čase 1:14, když Beate (Anna Maria Mühe) domlouvá pronájem garáže, je jasně vidět, jak má policista obráceně nasazené nárameníky na uniformě. (Pimburger)