Teroristé hákového kříže: Vyšetřovatelé - Jen pro služební použití (TV film)

• Německo

Die Ermittler: Nur für den Dienstgebrauch

• Německo

Mitten in Deutschland: NSU 3

Německo, 2016, 90 min

Po profesní stránce se jedná o v podstatě průměrný hraný dokument s upozorněním, že některá fakta se můžou i podstatně lišit od objektivně známých skutečností. Po obsahové stránce ve mne minisérie zanechala dva rozporné pocity, Jednak respekt k německým filmařům, že si něco tak krutého vůči své zemi dokázali natočit, ale jednak poznání, že různé nuance fašismu a rasismu jsou v tom národě jako v koze.(15.10.2017)

Třetí díl asi nejnudnější a téměř jsem nedokoukal. Vzhledem k tomu, že se dva pachatelé - tedy pravděpodobně- sami zastřelili a poslední se udala sama, neměli herci v rolích policistů v podstatě co hrát. Jediné, co tak z vyšetřovatelů zbylo, byly podivné konspirace o tom, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy celou dobu s teroristy téměř spolupracoval. Za mě nic moc...(15.10.2017)

Skvelé finále tejto nadpriemernej nemeckej trilógie, ktorá už zaláme predstavami o našom živote v údajnej demokracii aj u najnaivnejších z naivných. Film, ktorý vás dostane z kinematografickej nudy a zároveň možno niektorých aj z občianskej letargie. Apropo odporúčam aj penzum dokumentárnych filmov z tvorby nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF, ale aj mnohých súkromných televízií. ZDF má mnoho reportáží dostupných napr. cez HBBTV. Kopa dokumentov o NSU sa dá nájsť aj na Youtube. Opakujem však, že aktivity NSU sa diali v dnešnej "modernej" "demokracii", za vlád napr. A. Merkelovej, takže sa pripravte na to, že otrasú vašimi predstavami o modernom štáte.(15.10.2017)

Pokušení známkovat jednotlivé seriálové díly jsem nikdy nepodlehl, tady ale nebylo zbytí. Chybí tu totiž možnost ohodnotit třídílnou sérii jako celek, jakkoliv právě až průsečík tří pohledů, tedy pachatelů, obětí a vyšetřovatelů, z toho dělá komplexní silné dílo v žánru hraného dokumentu. Na takhle výrazný, odvážně kritický počin se Česká televize dosud nezmohla a v rozpočtu to opravdu nebude. Minisérie dává nahlédnout divákovi na zpackané vyšetřování série vražd tureckých přistěhovalců a mapuje přitom fungování extremistické ultrapravicové německé scény. Naznačuje ledascos o pozadí série vražedných útoků, klade provokující otázky a zneklidňuje naznačenými závěry. Že má série televizní vizáž, považuji za samozřejmost, obsah je ale vysoce nadprůměrný. Celkový dojem: 90 %.(24.10.2017)

Tohle zamrzí. Netvrdím, že trojka je úplně špatná, ale měla největší potenciál ze všech dílů, který ale bohužel nenaplnila. Na vině není jen nevýrazný hlavní hrdina, ale i trochu nepřehledné vyprávění. Každopádně sledovat jednotlivé bezpečnostní složky, které si hrály na svém písečku bylo docel zábavné a zároveň šel mráz z toho, kolik nahnědlých policistů v jednotlivých sborech působí. Jen tomu prostě chybělo něco navíc. Celkově ale celou sérii hodnotím pozitivně a mohu jen doufat, že se tenhle případ jednou dostane i na plátna. 55%(21.2.2018)