Krajinou domova - Série 1

(série)
Česko, 2014, 3 h 36 min (Minutáž: 27 min)

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Petr Krejčí

Kamera:

Michal Matuška

Hudba:

Jan Maxián

Alois Švehlík (vypravěč), Jan Maxián (vypravěč)

Epizody(8)

cheyene

Co se hudby a kamery týče, tak naprostá fantazie. V tomto ohledu jde skoro o bezkonkurenční počin z české produkce. Co mi však trochu vadí, jsou zvolené hlasy vypravěčů. Švehlíka bych ještě snesl, ale Maxián? Ten mi nevadí jen prvních pár minut a poté mi jeho jemný, šeptavý hlas a až přespříliš komentář prožívající projev hrál na nervy. Znělo to velice homosexuálně. Bohužel. Raději bych celou dobu slyšel vyprávění Aloise Švehlíka, ale daleko víc bych si tam uměl představit Luďka Munzara, Pavla Rímského nebo Alfreda Strejčka. ()

MartinezZ

Moc krásné záběry, kdy v mnohém pomohly drony a udělaly něco, co by jinak nevzniklo, zajímavé povídání, nevtíravá a do záběrů a krajiny padnoucí grafika a povětšinou skutečně výborná hudba Jana Maxiána doprovázející slova páně Švehlíka a právě Maxiána - který má ale poněkud jemnější hlas a není moc dobře, oproti Švehlíkovi, slyšet. Povedlo se, hezké :) ()

Jirkacek

Dokumentární cyklus Krajinou domova o přírodních krásách českého území mne velmi překvapil. Potěšilo mne, že to bylo milé překvapení a nikoli zklamání, takže za takové nádherné záběry naší krajiny opravdu od srdce tleskám. Osm epizod první řady jsem viděl v premiéře české TV a byl jsem nadšen, takže jsme se doma na celou sérii podívali s chutí znova. Uchvátili mne hlavně krásné záběry naší přírody z dronu, ale také z úplné blízkosti, které nás doslova vtáhly do nitra našich hor, o kterých první série hlavně byla. V prvním díle jsme se virtuálně vrátili do nám dobře známých pohoří, kterými byly Nízký a Hrubý Jeseník s nejvyšší moravskou horou Praděd a s unikátní horskou přírodou. Velice dobře jsme ta místa znali z našich výletů, ale z takového pohledu jsme neměli šanci ty krásy vidět. V druhém díle jsme poznali České středohoří a Slavkovský les, bývalé sopky, které jsme na vlastní oči zatím neviděli, takže to pro nás byla dobrá motivace. Ve třetím díle jsme naopak shlédli Litovelské Pomoraví uprostřed Hané, v němž se řeka spontánně větví do mnoha ramen a tuto krajinu jsme znali naprosto dokonale, protože se nachází pár kilometrů od našeho bydliště. Podívali jsme se také do Polabí, kde se řeka také kdysi rozlévala do lužních lesů, ale už o svou volnost Labe přišlo. Ve čtvrtém díle jsme si prohlédli z výšky Broumovsko a jeho největší pískovcová skalní města, které jsme už také viděli na vlastní oči, ale z jiného pohledu. Zaujalo nás, že tyto skalní věže byly ve skutečnosti někdejším mořským dnem a pěkné byly také pohledy na pár kostelů v okolí Broumova. V pátém díle se dostal na řadu Český kras, v němž voda společně s vápencem vytvořily velkolepou mikrodivočinu v srdci Čech a kterou jsme už také viděli na vlastní bulvy. Rádi vzpomínáme na vápencové lomy Ameriky či Koněpruské jeskyně a potěšil nás i hrad Karlštejn. Šestý díl nás zavedl na krásné louky Bílých Karpat, kde rostou krásné orchideje a voní louky, tam se musíme jet podívat a dávat pozor na velké hady, kteří zde žijí. Sedmý díl mne bavil asi nejméně, ale královské lesy a staré královské hrady v okolí Křivoklátu za to nemohly - i sem se musíme jet podívat. Poslední díl první řady nám ukázal Žďárské vrchy a Železné hory jako nejzachovalejší části Vysočiny, zase úplně jiný kus naší země, který čeká na naše objevení. Kromě záběrů kamery mne zaujala dvojice moderátorů, kteří nebyli vidět, ale byli slyšet. zatímco hlas Aloise Švehlíka se ozval vždy na začátku a na konci dílu jen aby se neřeklo, Jan Maxián s jeho velmi příjemným hlasem a skvělou intonací na nás vychrlil spoustu informací. Nenásilnou řečí nám doma dával spoustu informací o všech ukazovaných krásách naší vlasti, sem tam zazněl mírný vtip či sarkasmus, ale hlavně mně to vůbec nepřidalo nějaké nudné, ba právě naopak. Z jeho projevu jsem byl naprosto nadšen, bože proč to pořád opakuji, a byl jsem potěšen, že tento borec navíc k dokumentům složil i nevtíravou hudbu, která dokonale zapadla do ukazované přírody. Osobně jsem na spoustě míst byl a tak jsem ony informace dychtivě vstřebával a těšil se z krásných záběrů kamery, včetně těch leteckých. Na závěr děkuji bandě filmařů, že natočili tak kultivovaný a zajímavý seriál a přál bych si, aby v tomto duchu pokračovali na dalších, byť méně známých místech země s názvem Čechy a Morava a Slezsko. Seriál Krajinou domova ode mne po právu získal pět krajinných hvězdiček *****. () (méně) (více)

Fever

Po všech křečovitých poloamatérských pokusech natočit dokumenty o naší krajině, kde pobíhá Vladyka v ušmudlaných kraťasech, Cílek ušmudlanej celej, jakejsi santusák s píšťalkou nebo Táborský, na kterýho se nedívá dobře, se najednou objevilo tohle. I když je druhá řada výrazně lepší, tak ta první je důležitá právě proto, že byla první. Dronové záběry a časosběrné sekvence nejsou užívány samoúčelně, celý projekt je režijně pevně vedený tak, aby v diváky nejen informoval, ale hlavně bavil. Je to podívaná, která umí vzít za srdce. ()

• Kvůli proměnlivosti horského počasí a natáčení ve všech čtyřech ročních dobách musel štáb i na ta nejodlehlejší místa natáčení opakovaně během roku. Dohromady v nejvyšších moravských horách v roce 2015 prožil 24 dnů a nocí, což je nejvíce za celý seriál. (SONY_)