Krajinou domova - Série 3

(série)
Česko, 2021, 5 h 42 min (Minutáž: 26–27 min)

Epizody(13)

Potřetí a naposledy vstupujeme do krajiny našeho domova, abychom uviděli, že je svojí pestrostí „nekonečná“. V první sérii jsme na konkrétních lokalitách představili osm nejvýraznějších typů naší krajiny – od luhů až k horám, a poznali mnohé z našich nejvzácnějších rostlin. Ve druhé sérii jsme tytéž typy krajiny rozvedli do detailů a představili mnoho volně žijících živočichů naší přírody. Třetí série zpětně všechny tyto typy krajin pojmenovává a dopovídá jejich příběh na příkladech mnoha desítek dalších lokalit po celé republice. Z rostlin a živočichů nás tentokrát zajímají ty běžnější, ale o to typičtější druhy. Prim však stále hraje krajina samotná. Závěrečná řada nejúspěšnějšího českého dokumentárního cyklu je zaměřená na krajinu, kterou často vnímáme jako všední. V některých dílech je sice stále věnován prostor velkoplošným chráněným územím, ale většinou navštívíme místa, která jsou rozlohou mnohem menší – všelijaké přírodní památky, rezervace i běžnou krajinu. Dvanáct nových dílů doplňuje osmnáct dílů z předchozích sérií do rovné třicítky, čímž se celý projekt uzavírá. Vzniklo tak doposud nejucelenější a nejrozsáhlejší audiovizuální dílo, zaměřené výhradně na českou a moravskou krajinu. (Česká televize)

angel74

Nebýt skutečnosti, že je obraz chvílemi barevně až příliš přesaturovaný, tak bych hodnotila pěti hvězdičkami, protože jinak jde o krásně ucelený dokumentární cyklus mapující typy české a moravské krajiny. Akorát mě po jeho zhlédnutí ještě víc mrzí, jak bezohledně si tu naši nádhernou přírodu ničíme. (85%) ()