Krajinou domova - Série 3 (2021) (série)

Vojenské újezdy (S03E09)

(epizoda)
Česko, 2021, 26 min

Režie:

Petr Krejčí

Scénář:

Petr Krejčí

I když se některé vojenské újezdy v posledních letech zrušily nebo se zmenšila jejich rozloha, pořád jsou v ČR rozsáhlé kusy krajiny, kam mohou jen vojáci. Zpravidla se v nich díky zvláštnímu režimu vojenských újezdů udržela do značné míry původní příroda, i když naopak obce a památky uvnitř vojenských újezdů byly zpravidla srovnány se zemí. V okolí Boletic v jižních Čechách rostou poslední souvislé jedliny v naší zemi. Navštívíme v takovém rozsahu úplně poprvé veřejnosti utajovanou část Šumavy. Nádherná krajina. Vojenský újezd Hradiště je sice také v horách, ale připadáme si v něm spíš jako někde v Itálii než v Čechách. Jsou to krajiny, které vesměs unikly masivnímu odvodňování melioracemi, a tak si uchovávají přirozený vodní režim, jaký měly před dramatickými změnami, které naši krajinu postihují od padesátých let bohužel až do současnosti. (Česká televize)

jungewolf

Jen Technická připomínka pro ostatní : skoro celá pahorkatina/vrchovina Brdy je už několik let CHKO=Chráněná krajinná oblast, vojáci si nechali pouze Vojenský újezd Jince ( tuším že snad s dělostřeleckou střelnicí ? ) . Jinak tento díl : 5 * a 95 % - prameniště ř. Blanice, zázrakem dochovaný románsko-gotický kostel v Boleticích, atd. , famózní .....   . Těším se na další díl : Vrchoviny . ()