Krajinou domova - Série 2 (2017) (série)

Vodní země (S02E03)

Kamera:

Michal Matuška

Hudba:

Jan Maxián

Alois Švehlík (vypravěč), Jan Maxián (vypravěč)

Česká Kanada a Třeboňsko jsou člověkem přeměněné, ale přírodně velmi cenné oblasti. Česká krajina byla odjakživa zvyklá být plná vody. To jsme v druhé polovině 20. století změnili. Podmáčené louky jsme vysušili, pestré lesy přeměnili na smrkové monokultury a řekám jsme vytvořili umělá koryta, pokud jsme je rovnou nepřehradili hrázemi. V Novohradských horách je vody ještě stále dost. Také Česká Kanada si místy uchovala svou tradiční tvář, najdeme zde dokonce i staré pastviny s jalovci, na které za potravou zalétá konopka obecná. Z lesa vystupují staré hrady, např. Roštejn nebo Landštejn. Ale skutečnou vodní zemi nám předkové zanechali na Třeboňsku. Přes půl tisíce rybníků vytvořilo krajinu, do které se každé jaro a podzim vracejí vzácní hosté. Exotické kachny, bílé volavky, pozoruhodní bahňáci. Trvale zde žije orel mořský nebo bobr evropský. Třeboňsko je jednou z mála přírodních biosférických rezervací UNESCO, jejichž podobu v takové míře určil člověk a jeho hospodaření. Patří k nejvýznamnějším evropským ptačím oblastem. (Česká televize)

Fever

Pořád trnu aby to něčím nezkazili, protože tomuhle projektu fandím a byla by velká škoda nevyužít příležitosti konečně natočit o naší zemi něco opravdu výrazného, silného. Myslím že nejen já jsem na podobný seriál čekal strašně dlouho. Tento díl mě přesvědčil, že už nemusím trnout. Na naše poměry nevídaná práce, po všech stránkách. ()