Krajinou domova - Série 2 (2017) (série)

Labyrinty srdce Čech (S02E05)

(epizoda)

Kamera:

Michal Matuška

Hudba:

Jan Maxián

Alois Švehlík (vypravěč), Jan Maxián (vypravěč)

Kokořínsko a Český ráj, skalní města plná tajemství. V Čechách najdeme mnoho skalních měst. K těm větším patří Kokořínsko a Český ráj. Pro Kokořínsko jsou typické skalní pokličky a hluboké skalnaté doly. Ale také velké středověké rybníky a slatiny mezi nimi. Na nich rostou dvě rostlinky, které nerostou nikde jinde na světě. Rybníky, k nimž patří i Máchovo jezero, jsou přírodně nesmírně cenné, potkáme zde řadu vzácných zvířat. V zimě se na zamrzlých rybnících odehrávají souboje káňat o kořist. U paty skal bývají v písku nápadné důlky, na jejichž dně číhá na kořist dravá larva mravkolva. Na kopcích stojí pohádkové hrady – divoce vyhlížející Bezděz, temný hrad Houska a samozřejmě romantický Kokořín. Na posledním místě v Čechách zde můžeme zahlédnout krásného tesaříka alpského. Stejně jako na Kokořínsku i v Českém ráji doplňují půvab krajiny roubené chalupy a statky. Stará kulturní krajina s takovými památkami, jako jsou Drábské světničky, Trosky nebo Kost, je pořád také domovem mnoha vzácných druhů. U rybníků mezi skalami můžeme například celkem běžně pozorovat ledňáčky. (Česká televize)

Fever

Prvních pět dílů druhé série předčilo všechna má očekávání, která přitom vzhledem ke kvalitám série první nebyla malá. Nové díly jdou mnohem dál než k popisu krajiny. Je to už opravdový život v přírodě, ale přitom podaný způsobem, který dokáže přenést emoce. To se žádnému dokumentárnímu pořadu o naší zemi ještě nepodařilo. Učebnicová záležitost. ()