Krajinou domova (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014–2017, 7 h 56 min (Minutáž: 26–27 min)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Michal Matuška

Jan Maxián

Alois Švehlík (vyp.), Jan Maxián (vyp.)

Seriál jakoby poskládaný z nejkrásnějších obrázků na plochu počítače. K tomu doprovodný symfonický spektákl, za nějž by se nemusel styděl ani Tuomas Holopainen z Nightwish a mluvené slovo, vyžívající se v barvitě lyrickém patosu. Přitom nejde o dokument BBC, ale o konečně sebevědomě zpracovanou přírodovědnou anabázi České republiky. Stačí se pohodlně usadit a vrcholně se kochat.(2.5.2016)

Krajinou domova TV seriál, 1. díl Záběry kamery moc hezké, zpracování v některých místech příliš na efekt - hdr nadměrně užíváno. Komentář zbytečně emotivní a návodný - co a proč se nám má líbit - stačilo popisný, klidný - takhle to působilo jako film do přírodopisu 8. třídy ZŠ. Ale krajinu máme nádhernou, to ano. Jen ji zpracovat střízlivěji.. Takže za kameru 5, za úpravy záběrů 2, za komentář 2.. vychází mi 3. Bohužel.(24.4.2016)

Dokumentární série, po jejímž shlédnutí budete mít chuť nejbližší víkend vyrazit na čundr. Kvalitní poměr informací pro každého a pěkných panoramatických záběrů. Je z toho cítit snaha přiblížit se standardům dokumentů BBC, která ale naráží na nestřídmost a občasné nepochopení věci. Letecké záběry jsou cool, ale působí trochu únavným dojmem - člověk tak trochu cítí, že kameraman má nezřízenou obsesi v používání dronů, pročež statické záběry prakticky absentují. Komentář osciluje mezi zasněnou a dramatickou polohou, i kdyby zrovna vyprávěl o cestě na nákupy. Samostatnou kapitolou je pak hudba - vcelku kvalitní a zajímavá, ale opět... nadužívaná a místy nesmyslně dramatická. Přes to všechno se na jednotlivé díly velmi příjemně kouká.(21.9.2017)

Fascinující směs rozmanitostí, barev, míst a tvarů, čím chci říct, že i po celou dobu baví. Každá krajina překvapuje novými a novými záběry jako mág svými kouzly. Jinak na horách a jinak v rovinách. Je úplně jedno, jestli v hradní zástavbě nebo v lůně přírody. Ba co víc, plynutím času a jeho střídáním, jako by se mi otvíral neznámý svět. Celé to bylo brilantní, ale zároveň i jakési vlídné vyznání k drahé domovině.(30.1.2019)

Jeden z mála nesmírně povedených českých dokumentů (jaký jsem naposledy viděl před necelými deseti lety v dokumentárním seriálu Roberta Sedláčka Štíty království českého). Je vidět, že pokud si filmaři dají tu práci, mohou vytvořit opravdu zapamatováníhodné dílo. Nejvíce samozřejmě zaujmou úžasné záběry, především ty letecké, které mnohdy nabízí pro mě netušené pohledy (míním především díl Skalní megapole). Ty jsou doplněny pěkným komentářem, který nejen že svou poetikou krásně zapadá do přírodních scenérií, ale který také předkládá plno zajímavých a v kontextu dokumentu podstatných informací, na kterých je poznat, že ho dělali lidé, kteří tématu rozumí, kteří ho dokáží podat i laikům a kteří disponují trochou poetického ducha. Vyzdvihnout ale musím především v pravdě romantické (míněno rozervané) komentáře Aloise Švehlíka na konci každého dílu, který vytváří hezkou nadčasovou tečku a který vyvažuje vkrádající se pocit mírné patetičnosti předešlého (v tradici všech biologických dokumentů). Jediné, u čeho si nejsem na poměrně velkolepém dokumentárním cyklu jistý hodnocením, je neustávající monumentální hudba, která sice pěkně podtrhuje záběry krásné krajiny a komentář ukazující na její jedinečnost, která se ale po krátké době začíná svým opakováním trochu zajídat.(5.6.2016)

• - Natáčení probíhalo téměř dva roky, ve všech ročních i denních dobách. (me116)

• - V seriálu je použita původní hudba Jana Maxiána, nahraná s „živými“ hudebníky. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (me116)

• - První český dokumentární seriál, který divákům představuje ty nejvzácnější druhy naší přírody filmovým a výpravným způsobem. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (me116)