Krajinou domova (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014–2017, 7 h 56 min (Minutáž: 26–27 min)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Michal Matuška

Jan Maxián

Alois Švehlík (vyp.), Jan Maxián (vyp.)

Jeden z mála nesmírně povedených českých dokumentů (jaký jsem naposledy viděl před necelými deseti lety v dokumentárním seriálu Roberta Sedláčka Štíty království českého). Je vidět, že pokud si filmaři dají tu práci, mohou vytvořit opravdu zapamatováníhodné dílo. Nejvíce samozřejmě zaujmou úžasné záběry, především ty letecké, které mnohdy nabízí pro mě netušené pohledy (míním především díl Skalní megapole). Ty jsou doplněny pěkným komentářem, který nejen že svou poetikou krásně zapadá do přírodních scenérií, ale který také předkládá plno zajímavých a v kontextu dokumentu podstatných informací, na kterých je poznat, že ho dělali lidé, kteří tématu rozumí, kteří ho dokáží podat i laikům a kteří disponují trochou poetického ducha. Vyzdvihnout ale musím především v pravdě romantické (míněno rozervané) komentáře Aloise Švehlíka na konci každého dílu, který vytváří hezkou nadčasovou tečku a který vyvažuje vkrádající se pocit mírné patetičnosti předešlého (v tradici všech biologických dokumentů). Jediné, u čeho si nejsem na poměrně velkolepém dokumentárním cyklu jistý hodnocením, je neustávající monumentální hudba, která sice pěkně podtrhuje záběry krásné krajiny a komentář ukazující na její jedinečnost, která se ale po krátké době začíná svým opakováním trochu zajídat.(5.6.2016)

Česká televize se rozhodla ukázat krásy naší domoviny. Čin jistě chvályhodný, ale dle mého názoru ne zcela bez vad. Koncept výborný, záběry úchvatné, ovšem na druhou stranu využití dronů v každém druhém pořadu, už mě začíná trochu srát. Pořád ale míň, než doprovodný komentář Jana Maxiána, ze kterého kape tolik patosu, až jsem z toho vždy tak po 10ti minutách celá upatlaná. Škoda, že tvůrci nenechali komentář pouze na mistru Švehlíkovi a Maxián se nevěnoval jen hudbě, která je opravdu výjimečná. Shrnutí: prvoplánově atraktivní pořad, který je možná lehce nedotažený, ale vzhledem k tomu, že nám ČT předkládá za naše peníze i daleko horší pořady, je to nadstandard.(26.5.2016)

Tak toto muselo dát neuvěřitelnou práci. Tvůrci mají můj obdiv. Spousty time lapse záběrů, snímání z ptačí perspektivy i detailů. Čekání na dobré počasí, najít vhodné úhly záběru, ti lidi to prostě museli odchodit. Srovnatelné se zahraniční tvorbou. Komentář jsem ani moc nevnímal, tak byla perfektní kamera. Bez přemýšlení pálím pět hvězd hned po první části. Rozdejte kopie do zahraničních televizí a zdvojnásobíte turismus.(21.4.2016)

Česká televize si pravděpodobně pořídila vrtulník, nebo drona a začala ve velkém natáčet naši krajinu z vrchu. :-) Nechci to moc zlehčovat, natočené záběry jsou krásné a já jsem vždycky rád, když vidím i naši krajinu v dobrých dokumentech. Naposledy jsem si užíval Planetu Česko a vřeleji všem doporučuji. Překrásné letecké záběry, zajímavá místa a komentář Aloise Švehlíka dělají ze série Krajinou domova velice příjemný dokument. Občas mě rušila až příliš velkolepá hudba a v některých dílech zbytečné sloučení dvou zajímavých míst do jednoho. Přesto se velmi rád podívám i na zbylé díly a inspiruji se k zajímavým výletům. Tvůrcům za to patří díky a čtyři hvězdy k tomu.(27.4.2019)

Dokumentární seriál o naší krajině,který svým zpracováním nemá zatím u nás obdoby.Seriál nám nabídne úchvatné HD záběry z ptačí perspektivy díky nimž uvidíme naši krajinu tak,jako nikdy před tím(tedy pokud nevlastníme dron,vrtulník,malé letadlo či horkovzdušný balón).Dále pak makro záběry,poutavý komentář a monumentální hudbu.Vzhledem k vyjimečnosti seriálu bych uvítal ještě více dílů.Nejslabším dílem pak zůstává bohužel díl s názvem "Skalní megapole",který vypadá velice dobře,ale autor se zde soustředí pouze na Adršpašské skalní město a blízké okolí.Uvítal bych i záběry ze skalních měst v Českém ráji a v Českém Švýcarsku.(28.6.2016)

• - První český dokumentární seriál, který divákům představuje ty nejvzácnější druhy naší přírody filmovým a výpravným způsobem. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (me116)

• - V seriálu je použita původní hudba Jana Maxiána, nahraná s „živými“ hudebníky. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (me116)

• - Seriál se natáčel za pomocí speciální techniky, která umožňuje záznam v maximálním možném rozlišení 4K a 8K. [Zdroj: Ceskatelevize.cz] (me116)