Krajinou domova (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014 - 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 8x26 min)

Petr Krejčí

Petr Krejčí

Michal Matuška

Jan Maxián

Alois Švehlík (vyp.), Jan Maxián (vyp.)

Odpustit tomu někdy až příliš vznešený a patetický komentář a místy příliš výraznou hudbu (i když ve druhé řadě to bylo již lepší) a pouze se nechat kochat záběry, které nám jsou známy mnohem více z produkce ze zahraničí. Povedené nasnímání největších přírodních krás ČR, některé díly (hlavně ty horské) jsou jedna souvislá dvacetiminutová pastva pro oči. Ve druhé řadě navíc potěší pohled do života typické i netypické české fauny v jejich přirozeném prostředí. Sympatický projekt, kterému dali tvůrci srdce a který má smysl pouštět všem, kteří si myslí, že jim naše domovina nemá co nabídnout.(29.11.2017)

Krásně se na to kouká. Leč utáhnout dokument pouze na krásných záběrech z dronu nelze. Komentář je místama přitažený za vlasy jak koncovka hollywoodského trháku. Ten dokument jako by neměl žádného ducha. "Vypravěč" vždycky odrecituje pár vět z chytré knihy, bez toho, abych mu věřil, že to myslí vážně.(30.5.2016)

Přestali jsme umět točit třeba sci-fi nebo fantasy komedie, i normální komedie. Horory snad kromě Herze a dokumenty o přírodě jsme nikdy točit ani neuměli, takže všechny předpoklady k tomu aby to byl průser tady byly. Po čtvrté epizodě, Skalní megapole, už si snad můžu oddechnout. Nejen že to nepodělali. Oni navíc dokázali posunout celý žánr přírodopisného dokumentu do nové podoby, což se neděje každý den. Samozřejmě, že taková Živá planeta BBC je v lecčems vlastně nepřekonatelná, ale Krajinou domova se naštěstí nesnaží kopírovat. Jde přesvědčivě vlastní cestou a divák jen žasne, jak to, že se mu chce chvíli brečet, chvíli smát, chvíli má husí kůži, pak se zase roztéká klidem, který se z obrazovek rozlévá po obyvácích. Jindy je úplně burcován. Z dokumentu?! Ty letecké záběry jsou super věc, ale mít z nich poskládaných 70% filmu (Skalní megapole), to je odvaha. Jenomže tady to nejen dáte, ale chcete se dívat dál, protože vás tou krajinou provází tak rafinovaný komentář, že to chvílemi vyvolává pocit čehosi intimního. Takové zvláštní propojenosti, kterou znám spíš z živých produkcí, divadla, koncertů. Občas to Maxiánovi ustřelí do afektu, ale komentář sám o sobě je lahůdka. Obsahově, stylisticky, literárně. A teď si představte, že máte špičkové záběry, originální komentář a do toho se podaří zakomponovat ještě i hudbu, která zní jako z amerického bijáku. Žádné předvídatelné variace na národní motivy, ne. Pěkně bez rozpaků, sebejistě. Celé je to obrovský experiment, který díky nevídaně tvůrčí režii a skvostné kameře funguje úplně přirozeně, takže už po druhém dílu přesně víte, na čem jste: televizní perla české provenience, která tady chyběla, a která má úplně nepředvídanou podobu. S hvězdným leskem starého pana Švehlíka k tomu. Jako by do rybníčku české televizní tvorby dosedlo UFO. Tomu dlouhému čekání na podobný projekt dává zpětně seriál Krajinou domova smysl. Dokonale odvedené řemeslo, které všechny předchozí dokumenty o naší krajině deklasuje na odpad. 27.5. Krasové podivuhodnosti, pátý díl, mě v mém názoru definitivně utvrdil. Je to nadmíru moudré a citlivé. A ten konec člověka úplně vyzývá k nějaké myšlence. Tak tohle už je vysoká filmařina, něco úplně nového.(20.5.2016)

Naprosto uchvancancující dokument. V podstatě se jedná o krajinářskou variantu Národních klenotů. S nimi především sdílí pozoruhodnou vlastnost, která spočívá v krátké stopáži, jež je ale až po okraj naplněna velkým množstvím smysluplných faktů a myšlenek. Líbila se mi esejistická forma dokumentu a především strhující záběry. Někomu může vadit patetický komentář a místy nadměrně epická hudba, ale... to opravdu problémem není. Naše nejharmoničtější středoevropská země si totiž patřičnou adoraci nepochybně zaslouží. Dát 4* a méně může pouze vlastizrádce nebo pokrytecky závistivý obyvatel Horních Uher.(28.7.2016)

Tak toto muselo dát neuvěřitelnou práci. Tvůrci mají můj obdiv. Spousty time lapse záběrů, snímání z ptačí perspektivy i detailů. Čekání na dobré počasí, najít vhodné úhly záběru, ti lidi to prostě museli odchodit. Srovnatelné se zahraniční tvorbou. Komentář jsem ani moc nevnímal, tak byla perfektní kamera. Bez přemýšlení pálím pět hvězd hned po první části. Rozdejte kopie do zahraničních televizí a zdvojnásobíte turismus.(21.4.2016)