Příběhy 20. století - Normalizace (2017) (série)

Dvě cesty do disentu (S01E14)

(epizoda)

Adam Drda

Hudba:

Matěj Kroupa

Adam Drda (vypravěč)

Publicista, hudebník a někdejší protikomunistický aktivista Mirek Vodrážka patřil k undergroundu. Už někdy od puberty věděl, že se nechce s komunistickým systémem zaplétat, ale naopak se proti němu co nejvíc vymezit. Skončil kvůli tomu jako „vězeň“ v uzavřeném psychiatrickém pavilónu. Když se dostal na svobodu, pořádal filozofické semináře, vydával samizdat, u Vodrážků doma se scházeli chartisté, jejich byt patřil k centrům pražské opozice. Politolog, filozof a historik Rudolf Kučera si v první polovině sedmdesátých let myslel, že režim lze rozvracet a napravovat „zevnitř“: byl členem KSČ, pracoval v Akademii věd. Zároveň se však pohyboval v prostředí disentu. Roku 1977 šel na pohřeb filozofa a mluvčího Charty 77 Jana Patočky, následně byl vyhozen z práce, od té doby se živil jako dělník, vydával samizdatovou revui Střední Evropa, i v jeho bytě se konaly opoziční schůzky a filozofická setkání. Vodrážka ani Kučera nepodepsali Chartu 77 – a přesto byli „disidenti na plný úvazek“. (Česká televize)

Helmutek

"Cesta do protikomunistické opozice byla u každého jiná; nevedla nutně přes podpis Charty 77, ale vždycky vyžadovala odvahu vzdát se klidného života v zájmu svobody." / "To byla ta víra, že se ten systém změní, když tam budou dva tři slušný lidi - to je nesmysl. Naopak, kdo tam přišel, toho ten systém semlel." / "Já jsem šťastnej, že se poměry změnily, ale mně se nelíbil ten charakter té sametové revoluce. Jaké předznamenání nám to dává, když ten Václav Havel se nechal zvolit komunistickým Federálním Národním shromážděním? Vždyť ho zvolili komunisti, on přísahal na komunistickou ústavu!" (hosté Miroslav Vodrážka - hudebník, publicista, Rudolf Kučera - filozof, politolog) ()