Příběhy 20. století - Normalizace (2017) (série)

Sport, vzdor a doping (S01E15)

(epizoda)

Někteří vrcholoví sportovci odešli před listopadem 1989 do exilu, další s aktivním sportem skončili, z jiných se ovšem stali podporovatelé komunistické politiky. Odrážel stav čs. předlistopadového sportu stav tehdejší společnosti? Jak se sportovci vypořádávali s nabídkami na emigraci, na členství v KSČ či s vnucovaným užíváním zakázaných podpůrných prostředků? V tomto díle Příběhů 20. století vzpomínají Remigius Machura, Jaroslava Jehličková, Vladek Lacina, Jan Gusta Havel a Jiří Vrdlovec. (Česká televize)

Helmutek

"Ruku Rusákům (po vyhranym hokejovym zápase pár měsíců po srpnový okupaci) nechtěl podat nikdo, jakmile to ale ČST neodvysílala, řekli jsme, že na příští zápas na to musíme jinak, že zalepíme na dresu tu hvězdičku - a tam už došlo na lámání chleba, někdo to chtěl udělat, někdo už ne, každej měl svoje svědomí, takže nakonec nás těch pět to zalepilo." / "Měl jsem rodinu, chtěl jsem sportovat, nebyl jsem takovej hrdina, že bych se kvůli tomu nechal persekuovat až na hranici nějakého kriminálu, nebo něčeho takového, tak jsem prostě ze sebe udělal takového toho, který teda držel hubu, aby neměl problémy. A můžu vám říct, že se za to dodneška stydím." ()