Reklama

Reklama

Děti online

(TV film)
  • angličtina Children Online (festivalový název)
Trailer
Dokumentární
Česko, 2017, 52 min

Obsahy(1)

Většina dnešních dětí dokáže ovládat počítač či mobilní telefon dříve, než se naučí zavazovat si tkaničky nebo jezdit na kole. Po celém světě vyrůstají nové generace dětí, které tráví výrazně více času ve virtuálním světě než hraním si na hřišti. Tento film přináší příběhy tří mladých protagonistů; talentovaného dvanáctiletého youtubera, jenž se potýká s nečekanou slávou, ale i projevy nenávisti na internetu, třináctiletého kluka, jenž je velkým fanouškem počítačových her, a mladé dívky, která se stala obětí sexuálního agresora na sociální síti. Cílem filmu je poodhalit měnící se svět dnešních dětí a současně poukázat na některá rizika, se kterými se mohou děti v kyberprostoru setkat. (Bohemian Productions)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

IvcaKoudy 

všechny recenze uživatele

Díky filmu jsem sice zjistila věci, který jsem vůbec vědět nechtěla (ale jakože vůbec, ani slyšet, ne ne ne), ale taky jsem si uhlodala ruku nudou a užila si plných 52 minut klasickýho bábovskýho nadávání na tu blbou novou generaci, co si za to může sama, že jednou skončí v totální prdeli a bude brečet. Před rodičovstvím by se měly dávat povinně psychotesty. Nebo aspoň testy na retardaci. Jo, já vim, doba, internet, vývoj a tak. Ale víte co. Ne. ()

PowPow 

všechny recenze uživatele

Dávám 4 hvězdy i přesto, že film mohl (alespoň podle mě) být natočen i lépe - dokument je založený až moc na samotných výpovědích hlavních aktérů, kteří vlastně vůbec nemusí reprezentovat zbytek lidí s podobnými problémy. Zejména youtubeři jsou rozdílného druhu a úrovně a je škoda, že tento fenomén nebyl zachycen v širším rámci a že zde nevystupovalo či nebylo zmíněno youtuberů více. Na druhou stranu, o problematice sexuálního zneužití skrze sociální sítě a závislosti na PC hrách už toho bylo vyřčeno mnoho, takže právě za jedno z mála zobrazení fenoménu youtube přihazuju čtvrtou hvězdu. Když jsem na Zachyho kanál narazil, také jsem si jen řekl, že je to nějaký malý blázen a vypnul jsem to. Přitom tady se vyjadřuje jako talentovaný kluk, který umí oslovit svoji generaci. ()

Reklama

Richie24 

všechny recenze uživatele

Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět s žáky nižšího gymnázia. První příběh - fakticky nicneříkající medailonek mladého excentrického blogera s neomezenými finančními možnostmi - byl v kině spíš terčem úsměšků (nesoudím dle sebe, ale dle reakcí jeho vrstevníků. Aneb "kdo chce kam..."). Druhý se pokusil některým mladistvým z dnešní generace nastavit jakési pomyslné zrcadlo. V některých případech snad i úspěšně, ale osobně se domnívám, že zobrazovaný fenomén závislosti na PC hrách už v dnešní době nedosahuje takové síly a aktuálnosti jako kolem přelomu milénia, kor s nástupem chytrých telefonů. Opravdu přínosným (zejména pro dívky "pod zákonem") tak shledávám jen snímek třetí, který i podle diskuse s mladými žáky splnil úlohu určitého praktického mementa před podobnými nebezpečenstvími a lidským póvlem, který se i na internetu bohužel stále vyskytuje. Celkově hodnotím průměrnými 3 ***. ()

RedAK 

všechny recenze uživatele

Je to pořád dokola. Odrostlejší pazdráti házejí hovna na ty mladší a mezigenerační žvásty se zacykleně víří napříč historií. Zatímco moji vrstevníci pindají, že „dneska ty děcka sedí jen vylepený na netu, to za nás jsme se mlátili klackama a házeli si písek do očí!“, ti před náma zas hučeli, že „dneska ty děcka furt jen lítají po venku, to za nás jsme od rána do noci tvrdě makali na statku!“, před nima se říkalo, že „dneska ty děcka zlenivěly u domácích prací, to za nás jsme ve slaměných špeluňkách kovali zbroj pro královská vojska!“, a ještě před tím, že „dneska ty děcka furt jen něco vyrábí, to za nás jsme chcípali na mor a lovili mamuty!“. V budoucnu se jistě dočkáme rozhořčených videí třicetiletých jůťůberů, co ze svého pokojíčku u rodičů budou ohrnovat jebákama obsypanej rypák nad současnou zpičovatělou dobou a nadávat, jak ty dnešní pitomý děcka jenom lítají na průzkumný mise do vesmíru, zatímco o kvalitní vlog už se nedá na youtube ani zakopnout! Každá generace je produktem své doby, naši rodiče byli děvkaři, z nás devadesátky vychovaly smažky a násilníky, internet zase pěstuje stylisty, buzeranty a genderově nezařaditelné. Nebude trvat dlouho a o loupežné přepadení se budete muset na ulici prosit, protože jediná kriminalita bude způsobována bukvicema, co budou zákeřně číhat zpoza solárka, aby vám zkurvili mejkap. Já se dokážu přizpůsobit jakýmkoliv dobám, režimům i převratům, přesto jsem na svoji generaci zlodějů a feťáků, co nejsou posraní si sem tam odsedět v chládku pár let, více než pyšný. Tak brzy zase ahoj na Pankráci! ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Kámoš nechal svojí holku, pařil totiž Dooma dvojku.“ Na YouTuberingu je podle filmu nejhorší, že vás čas od času někdo označí za buznu. Kéž by. Dokument se dotýká několika slibných témat (kyberšikana, vzdalování se přírodě, online hraní jako příležitost poznat lidi naživo), ale nedokáže vykutat nic objevného a tři archetypální příběhy zasadit do širších (sociologických, ekonomických, genderových) souvislostí, neboť je založen primárně na výpovědích samotných dětí (kterým chybí odstup od toho, co dělají) a jejich rodičů (kterým chybí odstup od toho, co udělali – tzn. od jejich dětí). Portréty YouTubera a dívky, která podcenila úskalí online seznamování, jsou sice stejně povrchní, ale semknutější než prostředí část o hráčích, u které mi přišlo, že režisérka neměla moc jasný plán, jak ji koncipovat, a natočila každého, kdo byl ochoten promluvit do kamery – viz např. velký věkový rozptyl zpovídaných pařanů (jeden z dospělých táborových vedoucích se svou hudební produkcí na druhou stranu postaral o jediný nezapomenutelný moment filmu). Objevovat téma s tím, jak o něm natáčíte (pročež vám hraní na síti může připadat jako fenomén současnosti, zatímco relevantnější problémy typu FOMO zcela opomenete), je nešvar, který se mezi českými dokumentaristy rozmohl zřejmě pod vlivem Českého žurnálu. Byť tón Dětí online není vyloženě karatelský, v důsledku zvolené perspektivy si je zejména starší diváci zřejmě vyloží jako předzvěst mravní zkázy mládeže a digitální apokalypsy. Namísto toho, aby si hrály venku, tráví děti čas tím, že v temných brlozích stříhají videa o svých bílých vlasech (díky kterým vypadají jako Alžběta Trojanová), hrají střílečky a posílají nahé fotky pedofilům. Film víceméně opomíjí možnost udělat kariéru v pro-gamingu nebo pozdější využití získaných technologických znalostí a dovedností k práci v oblasti IT či audiovizuální tvorby. Děti online tak splnily pouze jeden z proklamovaných cílů, „poukázat na některá vážná rizika, se kterými se mohou děti v kyberprostoru setkat“. „Poodhalit měnící se svět dnešních dětí“ se jim nepodařilo. Doufám, že Nejsledovanější od Jiřího Sádka proniknou do světa internetové mládeže hloub a s větší filmařskou invencí. 50% ()

Galerie (8)

Související novinky

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (více)

Reklama

Reklama